На 6 август 1878 г. първият софийски общински съвет след Освобождението, взема решение да бъде издигнат паметник на Апостола на българската свобода.

На 6 август 1878 г. първият софийски общински съвет след Освобождението, взема решение  да бъде издигнат паметник на Апостола на българската свобода.
05-08-2024г.
0
Гост-автор

На 6 август 1878 г. първият софийски общински съвет след Освобождението, по искане на първия софийски кмет Димитър Хаджикоцев, взема решение  да бъде издигнат паметник на Апостола на българската свобода. 
ТИПИЧНО ПО БЪЛГАРСКИ, ПАМЕТНИКЪТ СЕ СТРОИ 16 ГОДИНИ И СТРУВА БЕЗБОЖНИТЕ 70 ХИЛЯДИ ЗЛАТНИ ЛЕВА!
доц.д-р Петър Ненков
Идеята  за паметника на Левски е подкрепена от губернатора на София, руския граф Пьотр Алабин.Проектирането на паметника е възложено на градския архитект Адолф Вацлав Колар. Чехът предвижда гранитното тяло на паметника да завършва с един голям кръст върху полумесец, символ на руската победа над Османската империя. По-късно е оказан дипломатически натиск от турска страна и паметникът е завършен като пресечена пирамида от сив гранит с височина 13 метра. За съжаление събраните средства за неговото издигане бързо свършили и работата по паметника спряла.
Тя била подновена през 1884 г. след създаването на специална комисия със секретар Христо Ковачев, който бил учител, съратник на Апостола и член на Софийския революционен комитет преди Освобождението.
В Постановление № 5 от 25 юли 1885 г. на тази комисия е записано: „Да се извадят костите на Апостола от гробищата и се поставят тържествено в основите на паметника като лицата Димитър Коцов и Георги Анастасов (софийски жители) посочат где се намира гробът на Левски, понеже са присъствали на погребението му.“
За неговото окончателно завършване през следващите години са събирани още пари от населението, а от бюджета на общината и държавата също са били отделяни значителни средства.
Паметникът се строи цели 16 години и струва 70 000 златни лева. Възмутен от този фарс, големият български художник Антон Митов пише, че реалната цена на паметника е 10 000 лева, а останалите 60 000 лева са отишли за „фокуси“.
ПИТАМ СЕ - ЩО ЗА НАРОД СМЕ, ЩОМ КРАДЕМ ОТ ПАРИТЕ ЗА ПАМЕТНИКА НА НАЙ-ВЕЛИКИЯ СИН НА МАЙКА БЪЛГАРИЯ?
Монументът е разположен на метри от бесилото на Васил Левски където е екзекутиран от турците на 18 февруари 1873 г.
В окончателния си вид паметникът представлява 13 метрова пресечена пирамида, изработена от италианския каменоделец Абрамо Перукели. Скулптурните работи по него са дело на чеха Франтишек Новак, а барелефния бронзов портрет на Апостола прави Рудолф фон Вейр. Канделабрите и веригите около монумента са изработени от виенската фирма „Рудолф Филип Ваагнер & Биро“.
За съжаление костите на Дякона така и не са пренесени и положени в основите на паметника, както се предвиждало в постановлението на комисията. Това става известно след като войници под ръководството на подполковник Асен Дончев и под надзора на Генералния щаб провеждат тригодишни разкопки край паметника през периода 1938-1941г., за да открият костница, в която са положени костите на Апостола.Те обаче остават без резултат.
При тържественото откриване на паметника 22 октомври 1895 година Стоян Заимов произнесъл вълнуваща реч, чийто оригинал се съхранява в Столичната общинска библиотека.

Автор: Петър Ненков, фейсбук

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.