Иво Христов:
Европа в момента е бойно поле и Съюзът не е нищо повече от финансист на войната, но не е дипломатически фактор.
Тази сутрин в ефира на радио "Фокус" говорихме за програмата за сателитно покритие на Европейския съюз. Тя ще носи името IRIS² и ще разполага с бюджет от 2 милиарда и 400 милиона евро, който ще бъде допълван чрез вноски от държавите членки по линия на европейската космическа програма и чрез частен капитал. Това е нов момент. Частният капитал може силно да динамизира подобна програма.
IRIS² ще осигури разгръщането на европейско сателитно покритие до 2027 г. То има за цел да отговори на нуждата от сигурни комуникационни услуги на ниво Европейски съюз, тъй като именно те ще бъдат основен фактор за сигурността на самите държави членки - особено когато наземните мрежи липсват или са прекъснати в случай на война или вследствие на природни бедствия.
Третата световна война е в ход, макар че все още политици и анализатори не смеят да я нарекат с това име. Сраженията в Украйна, полетите на разузнавателни балони между САЩ и Китай, взривяването на „Северен поток“ са част от една и съща неумолима глобална, опустошителна динамика, която поражда риск от самоунищожение, а в условия на война добиването и преносът на информация са стратегически ресурс.
Третата световна война завари Европа в състояние на военна безпомощност, което обяснява и политическата ѝ слабост. Европа в момента е бойно поле и Съюзът не е нищо повече от финансист на войната, но не е дипломатически фактор.
Една от причините за нашата слабост е липсата на всеобхватна и надеждна информация. Образно казано, едно частно лице - Илон Мъск - в момента знае повече за войната, отколкото знаем в ЕС с нашите сателитни възможности. Това е абсурдно, но е факт.
Програмата IRIS² е стратегическа стъпка към изграждането на автономия на Съюза от конкурентите - САЩ, Китай и други, по-малки страни, които имат амбициозни сателитни програми.
Черно море не фигурираше сред приоритетните региони за разгръщане на европейското сателитно покритие.
Считам, че българският национален интерес го диктува. Черно море е нашето, българско море, напрегната зона, в която има много трафик и геополитическо противопоставяне. Ние сме заинтересувани да знаем какви кораби се движат в Черно море, какви екологични проблеми пораждат те. Знаете - един кораб може да съсипе туристическия сезон в страна като България.
В Черно море плават мини, през него получаваме голяма част от суровините си и експортираме стоки за чужбина. Така че за нас е особено важно да знаем всичко за това море и крайбрежието около него.
Радвам се, че настояването ми бе отчетено от колегите и Черно море залегна като приоритетен регион за разгръщането на сателитното покритие на ЕС.
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.