Внимание! Цифровото евро идва: Наблюдение, маскирано като пари

Внимание! Цифровото евро идва: Наблюдение, маскирано като пари
19-03-2025г.
1
Гост-автор

Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка, обяви, че цифровото евро ще бъде готово през октомври 2025 г.

Тя обаче подчерта колко е важно ускоряването на законодателния процес, който ще наложи цифровото евро, като призова Европейската комисия, Европейския съвет и парламентите на държавите членки да ускорят приемането на законите и наредбите, необходими за неговото въвеждане.

Защо е това бързане?

Загубите на Европейската централна банка са нараснали до 7,8 милиарда евро, като банката отчита втора поредна година на загуби. В същото време държавните облигации в Европа отново поевтиняха в първите два месеца на 2025 г. ЕЦБ се нуждае от цифровото евро, за да прикрие пагубната си политика през последното десетилетие.

Вторият мотив е намаляващото доверие в политиките на ЕЦБ – държавните облигации вече не се възприемат като сигурен актив, а очакванията за инфлацията растат. Ускореното въвеждане на цифровото евро идва и в момент, когато европейските държави обявяват мащабни разходи за отбрана, което прави цифровото евро ключов инструмент за запазване на влиянието на еврото и за разширяване на контрола върху гражданите.

Загубеното доверие в ЕЦБ

Основната задача на Европейската централна банка е да осигури ценова стабилност, но инфлацията в еврозоната е надхвърлила 22% през последните четири години. В същото време индексът на държавните облигации в Европа е спаднал с 14% от 2022 г. насам.

Има и друга причина за бързането. Международните банки и инвестиционни фондове се тревожат, че европейските държави могат да конфискуват активите на Руската централна банка, създавайки опасен прецедент, който би могъл да засегне и други държави извън Европа. Ако чуждите капитали започнат да напускат европейската финансова система, цифровото евро би могло да бъде използвано като средство за налагане на валутата, независимо от търсенето.

Скритият риск от цифровото евро

Още през 2022 г. Кристин Лагард определи цифровото евро като „цифрова банкнота с малко по-малко анонимност от хартиената, защото се издава и гарантира от централната банка“. Реалността обаче е, че цифровото евро е излишен и опасен инструмент.

Цифровите валути на централните банки (CBDC) се представят като бъдещето на финансовите системи, но зад обещанията за удобство и ефективност се крие друга действителност – те могат да се превърнат в средство за наблюдение, което подкопава личната неприкосновеност и финансовата свобода.

В Европейския съюз, където вече има притеснения за ограниченията на свободното изразяване и дори за отмяна на избори, цифровата валута може да бъде използвана като инструмент за следене на обществото.

Тези валути не са просто електронна версия на сегашните пари – те се държат в сметки, поддържани директно от централната банка. Това означава, че всяка финансова операция – покупки, спестявания, заеми – може да бъде следена в реално време. Представете си, че имате полицай в кухнята си – това е равносилно на цифровата валута като инструмент за контрол.

Контрол над личните финанси
Цифровото евро ще даде на централните банки безпрецедентна възможност да контролират финансовото поведение на хората. Ако управляващите решат, че даден тип разходи не са желателни, могат да налагат ограничения или наказания – например, ако сметнат, че харчите твърде много за стоки, които замърсяват природата, или пък спестявате „повече от необходимото“. Това подкопава самата идея за финансова независимост.

Въвеждането на цифрова валута в момент, когато европейските държави увеличават държавните разходи и дълга си, крие и сериозни икономически рискове. Ако тя заобиколи традиционната банкова система, това може да доведе до неконтролируемо увеличаване на паричното предлагане и до още по-висока инфлация. Опитът от 2020 г. показа, че прекомерното количество нови пари води до рязък ръст на цените.

Привържениците на цифровите валути твърдят, че те ще помогнат в борбата с финансовите престъпления чрез по-добро проследяване на транзакциите. Но това вече е възможно с днешните електронни разплащания чрез независими търговски банки.

Цифровите валути на централните банки се представят като иновация, но всъщност са инструмент за наблюдение, който дава на властите пълен контрол над личните финанси.

Европейската централна банка не бърза да въведе цифровото евро, защото хората го искат, а защото се страхува, че статутът ѝ на водеща финансова институция отслабва и затова се нуждае от нов механизъм за контрол.

За автора:

Даниел Лакайе 

Лакайе е един от най-влиятелните икономисти в Европа.
Роден в Мадрид през 1967. Доктор по икономика и фонд мениджър. Автор на бестселърите „Животът на финансовите пазари“ и „Енергийният свят е плосък“, както и „Бягство от капана на централната банка“. Чест сътрудник на CNBC, Bloomberg, CNN, Hedgeye, Epoch Times, Mises Institute, BBN Times, Wall Street Journal, El Español, A3 Media и 13TV. 

Източник: www.dlacalle.com

Превод: Марк Богданов

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.