Що е то цифровото евро? Вижте официалните обяснения на Европейската централна банка

Що е то цифровото евро? Вижте официалните обяснения на Европейската централна банка
17-03-2025г.
7
Лентата

Кристин Лагард , президент на Европейската централна банка, заяви преди дни, че цифровото евро ще бъде готово за октомври 2025-та и призова към “ускорена” работа в посока въвеждането му. Мнозина се запитаха - защо е това бързане? А други дори не забелязаха, че ЕЦБ готви такава сериозна парична промяна в Европа.
Затова Lentata.com подготвя поредица публикации на тема - ДИГИТАЛНОТО ЕВРО - полезно или вредно?
Започваме с официалната информация, публикувана на сайта на ЕЦБ, в която се обясняват плюсовете и минусите на дигиталната валута.
***

ЩО Е ТО - ЦИФРОВО ЕВРО?

ЕЦБ - РЕЗЮМЕ

Цифровото евро ще бъде електронна форма на парите в брой, издадена от Европейската централна банка, достъпна безплатно за всички в еврозоната. То ще може да се използва за всички цифрови плащания – в магазини, онлайн и за преводи между хора, без нужда от интернет връзка. 

Ще бъде обществено благо, без такси, и ще гарантира висока степен на неприкосновеност на личния живот, особено при офлайн плащания. Стойността му ще бъде равна на тази на физическото евро.

Цифровото евро няма да бъде криптоактив, тъй като ще бъде подкрепено и управлявано от Европейската централна банка, което го прави стабилно и сигурно. За разлика от криптоактивите, то винаги ще може да се разменя срещу пари в брой и ще запазва номиналната си стойност, както традиционните евро банкноти и монети.

В момента няма единна европейска система за цифрови плащания, като много държави разчитат на международни картови схеми, а цифровото евро би запълнило тази липса. То ще се съхранява в електронен портфейл при банки или публични посредници и ще позволява плащания навсякъде – в магазини, онлайн и офлайн. От ноември 2023 г. тече подготвителен етап за евентуалното му въвеждане.

Плюсове на цифровото евро:

Сигурност и стабилност – ще бъде подкрепено от Европейската централна банка, за разлика от криптовалутите.

Без такси – ще може да се използва безплатно за плащания в еврозоната.

Универсална достъпност – ще бъде прието навсякъде, където се приемат цифрови плащания.

Работи офлайн – ще позволява транзакции дори без интернет връзка.

Защита на личните данни – особено при офлайн плащания, сходна с тази на парите в брой.

Намаляване на зависимостта от частни платежни системи – ще осигури европейска алтернатива на международните картови схеми.

Минуси на цифровото евро:

Ограничение на анонимността – въпреки че ще осигурява известна поверителност, все пак ще има известна степен на проследимост.

Конкуренция с търговските банки – може да доведе до изтичане на депозити от частните банки към цифровото евро, което да повлияе на кредитната система.

Технологични предизвикателства – ще изисква изграждане на надеждна инфраструктура за работа офлайн и защита от кибератаки.

Политически и регулаторни въпроси – ще изисква сериозно законодателно уреждане и координация между държавите в еврозоната.

Неясно отношение на потребителите – хората може да не го възприемат веднага като удобна алтернатива на съществуващите платежни методи.

***
По материала работи: Марк Богданов

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.