Автор: coingeek.com
Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро обяви, че разширява своята инициатива за уреждане на транзакции между институции чрез система за разплащания с цифрова валута на централната банка (CBDC).
Инициативата ще се осъществи в два етапа. Първо, ще бъде разработена платформа за разплащания с цифровата валута, като графикът ще бъде обявен скоро. Второ, ЕЦБ ще разгледа по-интегрирани и дългосрочни решения, включително международни операции като уреждане на валутни обмени.
„Това е важен принос за повишаване на ефективността на европейските финансови пазари чрез иновации“, заяви членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне, който ръководи инициативата. „Нашият подход ще обърне дължимото внимание на целта на Евросистемата за постигане на по-хармонизирана и интегрирана европейска финансова екосистема.“
Той добави, че ЕЦБ „приема иновациите, без да прави компромиси с безопасността и стабилността“.
От известно време насам ЕЦБ проучва както цифровото евро за търговия на дребно, така и уреждането на трансгранични транзакции между централните банки. В четвъртък тя потвърди ангажимента си да подкрепя „използването на иновативни решения в своите пазарни инфраструктури“, като същевременно поддържа безопасността и ефективността на настоящата си система за разплащания – Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент в реално време (TARGET).
Банката заяви, че ще „продължи да анализира новите технологии и да работи активно със заинтересовани компании както от публичния, така и от частния сектор“.
Развитие на цифровото евро
На 1 ноември 2023 г. беше започнат подготвителен етап за евентуалното въвеждане на цифровото евро.
На 24 юни 2024 г. ЕЦБ публикува първия доклад за този етап, който включва актуална информация за възможността за използване без интернет, ограниченията върху притежаването на цифрово евро и процедурата за избор на доставчици на неговите компоненти. Докладът също така разглежда обществените притеснения относно поверителността, следвайки публикация в блога на ЕЦБ от 13 юни за това как цифровото евро може да бъде „наистина поверително“.
През ноември 2024 г. ЕЦБ обяви, че търси партньори за тестване на условни плащания в симулация с цифровата валута, която ще започне през февруари 2025 г., както и отвори кандидатстването за партньори, желаещи да проучат възможностите за токенизация и други иновативни приложения.
Последното съобщение на ЕЦБ за следващия етап от инициативата ѝ за цифрова валута за разплащания на едро рязко контрастира с развитието в САЩ, където концепцията за цифров долар среща значително по-малко подкрепа от страна на правителството.
Различен подход в САЩ
От другата страна на Атлантическия океан, администрацията на Тръмп 2.0 оставя своя отпечатък върху банковия сектор и дигиталните активи с поредица от изпълнителни заповеди и официални назначения от януари насам.
Още преди изборите – за втори път – Доналд Тръмп последователно изразяваше категорично несъгласие с каквато и да било форма на цифрова валута на централната банка (CBDC) или цифров долар.
По време на реч в Портсмут, Ню Хемпшир, през януари той заяви: „Ще защитя американците от държавна тирания. Като ваш президент, никога няма да допусна създаването на цифрова валута на централната банка.“
Той аргументира позицията си, казвайки: „Такава валута би дала на федералното правителство абсолютен контрол върху вашите пари. Те могат да ги вземат, без дори да разберете. Това би било опасна заплаха за свободата и аз ще я спра, преди да достигне до Америка.“
През юли той потвърди отново тази позиция, заявявайки на конференцията BTC 2024 в Нешвил, че при повторния си избор ще:
„Веднага ще наредя на Министерството на финансите и другите федерални агенции незабавно да прекратят всички стъпки, свързани с развитието на цифрова валута на централната банка. Това е приключено. Забравете. Докато съм президент на Съединените щати, няма да има цифрова валута на централната банка. И винаги ще защитавам правото на хората да съхраняват собствените си средства.“
Независимо дали страховете на Тръмп по отношение на CBDC са основателни или не, след като встъпи в длъжност, той бързо започна да изпълнява своите обещания – или заплахи – и на 23 януари подписа изпълнителна заповед, забраняваща разработването на цифрова валута на централната банка в САЩ.
Това противопоставяне срещу цифровата валута на централната банка се отразява и в законодателната власт. На 18 февруари конгресменът Анди Огълс (републиканец от Тенеси) внесе законопроект (H.R. 1430), който има за цел да направи забраната на Тръмп постоянна, като промени Закона за Федералния резерв от 1913 г. и ограничи правомощията на Федералния резерв да произвежда цифрова валута.
ПОследваха други промени на федерално и щатско ниво от миналата година със същата насоченост.
През май Камарата на представителите прие Закона за забрана на CBDC като инструмент за наблюдение от страна на държавата. Ако бъде приет, той ще промени Закона за Федералния резерв, за да забрани на банките от системата на Федералния резерв „да предлагат определени продукти или услуги директно на физически лица, да използват цифрова валута за парична политика и за други цели.“
Междувременно няколко щата предприеха самостоятелни стъпки, за да изпреварят Конгреса и евентуалния втори мандат на Тръмп.
През юни губернаторът на Луизиана Джеф Ландри подписа закон, забраняващ на щатските власти да приемат или използват цифрова валута на централната банка. Месец по-късно Общото събрание на Северна Каролина прие закон, ограничаващ държавните агенции да използват такава валута.
Дали тази враждебност към цифровата валута на централната банка в САЩ е оправдана или не, е въпрос на дебат. Ясно е обаче, че администрацията на Тръмп 2.0 залага на про-дигитални активи и анти-CBDC политика, което създава още една точка на разногласие между САЩ и ЕС.
Превод: Марк Богданов
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.