олдман Сакс завиши прогнозата си за цената на златото до 3700 долара/унция

олдман Сакс завиши прогнозата си за цената на златото до 3700 долара/унция
14-04-2025г.
6
Георги Кадиев

По света, Голдман Сакс завиши прогнозата си за цената на златото до 3700 долара/унция, така че ако се чудите къде да инвестирате в тези смутни времена, ето къде.
       У нас, протести. Дано това задвижи властта да работи, макар че концентрирането само върху АПИ е грешка- те не могат сами да оправят пътищата. Виновни са МФ, които не отпускат бюджет, МВР, които не арестуват тези, които крадат от парите за пътища, прокуратурата, която им прави чадър, политически лидери- основни получатели на пари от корупция, а бързат да се обадят на бащите и майките на убитите на пътя със съболезнования, и едва тогава идва ред на АПИ. 
Ето и геополитическите новини:
• В Чехия, правителството заяви, че няма да определя дата за приемане на еврото, позовавайки се на липса на подкрепа от населението. Чехия също като нас пое ангажимент да приеме еврото, когато се присъедини към Европейския съюз през 2004, но министърът на финансите Збинек Станджура каза, че националната подкрепа не е достатъчно силна. Проучване на агенция STEM показа, че само всеки четвърти чех иска страната да се присъедини към еврозоната. У нас никой не прави такова проучване от страх, че ще има същия резултат. Само че ние си имаме разни политици да ни обясняват как това е „цивилизационен избор“ и „исторически момент“, пълни глупости. Чехите и поляците са по-малко цивилизовани от нас? А пък премиерът Желязков чак изтърси, че новият Ф-16 бил „идеологическа промяна“. Представяте ли си, идеологията ни е какви бойни самолети имаме...
• В Китай, Си Дзинпин заминава на обиколка в 3 държави- Виетнам, Малайзия и Камбоджа. Китай вече започва да изгражда лагер от съмишленици срещу митата на Тръмп. ЕС засега мълчи, а логиката е да се присъидини към този лагер. Проблемът там е, че Франция иска да се бие със САЩ, най-вече налагайки мита на дигиталните услуги (т.е. на големите американски дигитални компании), докато Германия все още се надява да се разбере с Тръмп. Мерц каза в едно интервю „на света има 8 млрд. души, от тях в САЩ са само 370 млн. души“, т.е. 4.25% от населението на света, които обаче имат около 28% от световната икономика. Мерц е прав, че тези останали 7.6 млрд. души трябва да направят нещо общо срещу САЩ- иначе ще бъдат бити поотделно. 
• Във Франция, правителството иска да вдигне разходите за отбрана от 2.3% на 3% от БВП, като запази бюджетен дефицит от 4.6%, заложен в бюджета за 2025. Франция трупа сериозен държавен дълг и поради ръста на лихвите плаща 70 млрд. евро на година за лихви по него, а допреди 2 години плащаше 40 млрд. евро. Тези 70 млрд. евро са повече от целия бюджет за отбрана на страната. Нещо подобно се случва и в България- за 2024 платихме 1 млрд. лева за лихви, тази година ще са 1.6 млрд. лева, колкото са парите ни за поддръжка на пътища. 
• В Русия, специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф разговоря с Путин цели 5 часа относно ситуацията в Украйна. Това е третата им среща и се проведе в Санкт Петербург. Срещата не постигна пробив и послужи просто да предаде руската позиция на Тръмп. Ако прекратяването на огъня не бъде постигнато до края на април, Тръмп вероятно ще въведе допълнителни санкции срещу Русия. Подробностите остават неясни, но американските сенатори по-рано заплашиха с мита до 500% за страните, внасящи руски петрол, газ и уран. Като цяло Путин изглежда подготвен за продължителни военни действия. Междувременно техническа среща между руски и американски делегации в Истанбул също приключи без напредък. 
• Също в Русия, ръстът на БВП се е ускорил до 4.5% на годишна база през Q4 на 2024, според нови данни, публикувани от Росстат. Агенцията също ревизира нагоре ръста на БВП за цялата 2024 до 4.3% от 4.1% преди това. Икономическият растеж през 2024 е подкрепен от всички компоненти на БВП чрез разходи, като най-бърз растеж се наблюдава при потреблението на домакинствата (ръст от 5.4%) и Бруто образуване на основен капитал (GFCF) с ръст от 6%. Та ако някой ви говори, че санкциите работят, покажете му ръста на икономиката в Русия (4.3% за 2024) и Германия (-0.2% през 2024 и -0.3% през 2023).
• В Турция, последното проучване на общественото мнение показа забележим спад в подкрепата за управляващата коалиция, като Партията на справедливостта и развитието (AKP) спадна до 30.4%, а коалиционният партньор Партия на националистическото движение (MHP) се понижи до 6.7%. Ерозията на подкрепата за управляващата коалиция се дължи на три основни фактора - обществена реакция срещу ареста на кмета на Истанбул Имамоглу, нарастващо недоволство сред коалицията заради правителствената политика към  прокюрдската партия ДЕМ и постоянната икономическа нестабилност и инфлация. Основната опозиционна Републиканска народна партия има 36.6% от подкрепата на гласоподавателите и увеличи преднината си пред водената от AKP коалиция до 6.2 пункта през март от 3.5 пункта през февруари. На Ердоган му предстоят трудни времена. 
• В Хърватска, парламентът прие закон за държавно субсидирано жилищно строителство, чрез който правителството цели, наред с други неща, да подпомогне купувачите на първо жилище под 45-годишна възраст, които ще получат възстановяване на 50% от ДДС или пълния размер на данъка върху прехвърлянето на недвижими имоти. В съответствие със закона максималната продажна цена на субсидираните жилищни апартаменти ще бъде увеличена от 1792 евро на кв.м. на 1912 евро/кв.м., което е средната пазарна продажна цена през 2024. Получателите на субсидията ще бъдат задължени да я върнат, ако в рамките на пет години продадат или отдадат под наем имота.Този закон е една от основните мерки на програма за достъпни жилища, насочена към хора, които отделят над 30% от месечния си доход за жилище. Друга мярка е Хърватската държавна агенция за недвижими имоти да придобива имоти, като те ще се отдават под наем за минимум 3 години, с възможност за удължаване до максимум 10 години. У нас вече е невъзможно за млад човек да си купи собствено жилище, цените хвърчат, но не виждам каквато и да е правителствена политика. Освен това чета, че 70% от сделките за жилища били в кеш, без ипотека- и това ако не е признак на сива икономика?
• В Сърбия, Вучич представи новото си гражданско движение на 3-дневни демовстрации в Белград, като представи следните искания:
- Прокурорите да започнат производство за установяване на ред в държавата
- Отговорност за всички, които са участвали в предполагаемия вандализъм и нападения над мирно събрани хора в град Ниш на 21 март, когато трябваше да се срещнат представители на управляващата партия, но бяха замеряни с яйца и вода от протестиращи.
- Възможност на всеки студент да ходи на занятия /по повод блокирания Белградски университет/
- Разкриване на извършителите, подбудителите и помагачите при извършването на атаки срещу институции
    Тези думи на Вучич очевидно са замислени като контра-демонстрации на студентските протести. Как ще продължи това, предстои да видим. 
• В братска Македония, прокуратурата обвини още 19 души по делото за пожара в Кочани, довело до смъртта на повече от 60 души. Списъкът с обвинителни актове включва члена на кабинета Шабан Салиу, министър без портфейл, който отговаря за интеграцията на ромското малцинство. Други по-видни хора в списъка включват Дритан Кучи, бивш министър на икономиката, в момента посланик в Норвегия. Нито един от тях не е важна фигура и се създава впечатлението, че правителството се опитва да прехвърли вината на второстепенни политици. В Скопие нараства недоволството защо сегашният министър на икономиката и труда Бесар Дурмиши не е разследван, като се има предвид, че министерството е издало лиценза на нощния клуб, където се случи трагедията. Не вярвам, че политическите последици от трагедията са приключили, има потенциал това да прерасне в голяма политическа криза. Тино (премиерът Християн Мицкоски) също го чакат нелеки дни. 
• В Румъния, ЕК изчисли бюджетния дефицит на консолидирания държавен бюджет на Румъния на 9.28% от БВП през 2024 г., използвайки методологията на ESA. Евростат ще публикува това официално на 22 април.  Да напомня, че правителството декларира дефицит от 8.65% от БВП на касова основа. По-високият дефицит на начислена основа не е изненада, тъй като бюджетният дефицит през януари и февруари 2025 г. включваше няколко големи, отложени от 2024 плащания за военно оборудване. Правителството трябва да намали дефицита до 7% от БВП през 2025 и повечето икономисти, включително Фискалният съвет на Румъния, виждат това като невъзможна задача. Напомням, че ние обявихме дефицит на касова основа от 3% за 2024, чувам, че сме подали дефицит от 3.04% на начислена основа, което е пълна измама, разбира се, по-висок е. Но се молим ЕС да си затвори очите и да ни приеме в еврозоната, за която абсолютно не сме готови и не заслужаваме да бъдем.
• В Армения, американското посолство в Ереван препоръча на арменските граждани да убедят свои познати мигранти, които са нелегално в Съединените щати, да напуснат страната, преди да са заловени от миграционните власти. Изявлението гласи, буквално: „Ако познавате някого, който е незаконно в Съединените щати, най-доброто, което можете да направите за него, е да го насърчите да напусне сега, преди да бъде заловен“. Според преброяването на населението в САЩ през 2020 г. около 0,5-1 млн. души от арменски произход пребивават в Съединените щати, явно много от тях незаконно.
     Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.