Ето какви средства са заделяни в държавния бюджет в периода 2017 - 2020 г. за поддържане, основни ремонти и ново строителство на републикански пътища

Ето какви средства са заделяни в държавния бюджет в периода 2017 - 2020 г. за поддържане, основни ремонти и ново строителство на републикански пътища
10-04-2025г.
0
Гост-автор

В дните, в които България е разтърсена от поредната трагедия, отнела един светъл, млад живот, основателно всички отново говорят за пътна безопасност. В тези мигове на болка, съпричастност и съчувствие е неуместно да се политизира темата, а следва да потърсим причините, отговорите и решенията във фактите, за да се опитаме да предотвратим нови трагични инциденти.
Пътната безопасност изисква качествени пътища, изправни автомобили и отговорни водачи. 
1. В продължение на години пътното поддържане и строителство в България беше хронично недофинансирано, вледствие на което 1/3 от републиканската пътна мрежа, или 5 500 км, е в лошо състояние и се нуждае от основен ремонт.
2.Ето какви средства са заделяни в държавния бюджет в периода 2017 - 2020 г. за поддържане, основни ремонти и ново строителство на републикански пътища:
- 2017 - 351 млн. лв.;
- 2018 - 374 млн. лв.;
- 2019 - 467 млн. лв.;
- 2020 - 384 млн. лв;
В същия период обаче бяха раздадени над 2 млрд. аванси за строежи като магистралите “Хемус” и “Видин - Ботевград”, за които нямаше одобрени трасета, парцеларни планове, проектна документация и извършени отчуждения.
3. В бюджетите след 2021 г., изготвени от Асен Василев, чувствително се завишиха средствата за поддържане, ремонт и изграждане на пътната инфраструктура:
- 2021 - 852 млн. лв.;
- 2022 - 2,510 млрд. лв.;
- 2023 - 2,771 млрд. лв.;
- 2024 - 3,925 млрд. лв;
4. За да имаме повече поддържани, ремонтирани или нови пътища е нужно да харчим заделените за това пари максимално ефективно.
До 2020 г. всички обществени поръчки в пътното строителство бяха възлагани по критерий за оценка - 60 % ценова оценка и 40 % оценка на техническите оферти. Вследствие на това всички поръчки са възлагани на стойности близки до максималните прогнозни стойности. При кабинета “Денков” в МРРБ заложихме единствено на ценовата конкуренция и всички новообявени поръчки се възлагаха само по критерий най-ниска цена. Първата работа на служебният министър Виолета Коритарова беше да върне старата система “60/40” на скъпите възлагания. Този подход се възприе и от сегашното редовно правителство и резултира в прословутата “златна магистрала” между Бяла и Търново с цена от 50 млн. на км.
5. Отговорност на държавата е не само да строи и ремонтира пътищата, но и да го прави качествено.
Качеството се гарантира само когато контролът е неизбежен. При кабинета “Денков” в МРРБ въведохме стройна система от регулярни месечни проверки на пътни участъци, за които не са изтекли гаранционните срокове. До края на декември 2023 г. бяха проверени 41 пътни участъка с дължина 682 км. и 13 мостови съоръжения. Бяха взети 792 броя сондажни ядки, извършени бяха и проверки за равнинност с лазарен профилограф. Установи се, че в 17 от проверените 41 участъка има дефекти по отношение дебелина и равност на настилките, а при 9 от проверените 13 моста има недостатъци в изпълнението. Бяха предприети мерки за реализиране гаранционната отговорност на всички изпълнители на некачествените ремонти и строежи. Одобрен беше и график за проверки за цялата 2024 г.
С встъпването в длъжност на първия кабинет “Главчев” проверките бяха преустановени и не са възобновени и при сегашния редовен кабинет.
6. За да можем да строим или ремонтираме пътищата си трябва навреме да сме изготвили нужните инвестиционни проекти.
До 2020 г. в България не се заделяха достатъчно средства за проектиране на нови пътища или пътни ремонти, а тези строежи се възлагаха чрез инженеринг (проектиране и строителство). В бюджетите след 2021 г. значително бяха увеличени инвестициите в проектиране, в т.ч. и за стратегически обекти като магистралата от София до Гюешево, скоростния път от София до Монтана (с тунел под Петрохан”), както и за модернизация на над 20 участъка от първокласната пътна мрежа чрез провеждането им към габарит на скоростни пътища. В бюджетите за 2023 и 2024 г. бяха заделени и 1,086 млн. лв. за изготвянето на технически проект за основен ремонт на път I-3 Бяла - Ботевград, включително и за участъка, в който се случи трагичния инцидент. Договорът за проектиране е сключен през март 2023 г., а проектът е изготвен и приет още към май 2024 г. Остава висящ въпросът защо при пълна проектна готовност и очевидна необходимост от основния ремонт, служебните кабинети на Главчев не са възложили изпълнението на този строеж.
7. За да осигуриш качествена инфраструктура са нужни не само пари и машини, а преди всичко воля и решителност да правиш правилните неща независимо от политически и икономически натиск и интереси.
В тази връзка искам да подчертая, че отговорност за действията и бездействията на ръководителите на всяка една държавна агенция, носи ресорният министър, в чийто институционален патримониум е тази агенция. По времето на кабинета “Денков” председател на Управителния съвет на Агенция “Пътна инфраструктура” беше инж. Ясен Йорданов. На 10 април 2024 г. инж. Ясен Йорданов беше освободен от служебния министър Виолета Коритарова и управлението на пътната агенция беше поверено от нея на инж. Йордан Вълчев. Редовният министър Иван Иванов също реши да продължи с този избор. 
Държавното управление носи както правото да вземаш решения, така и отговорността за техните последствия. И има само един водещ принцип на правилното управление - във всеки момент да избираш да действаш в интерес на гражданите, а не на партийни централи и икономически кръгове.
 

Автор: Андрей Цеков, фейсбук

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.