Каталин Новак влезе в историята на Унгария като първата жена, избрана за президент на страната, както и като най-младия държавен глава досега.
Издигната от управляващата партия ФИДЕС, тя зае поста през март 2022 г., само на 44 години – символичен ход, представян като ново начало в традиционно мъжката унгарска политика. И то от партията на Орбан.
Родена през 1977 г. в град Сегед, Новак завършва икономика в Будапеща, след което специализира международни отношения в Париж. Владее няколко чужди езика и е майка на три деца.
Преди да стане президент, Новак изгражда политическата си кариера в сферата на семейната политика. Между 2014 и 2020 г. е държавен секретар по въпросите на семейството, а след това – министър по семейните въпроси. Тя се утвърждава като един от основните гласове зад демографската политика на правителството на Виктор Орбан, насочена към стимулиране на раждаемостта и подкрепа за традиционния модел на семейството.
Като президент, Новак се опитва да балансира между ролята на институционален гарант и политическата си принадлежност. Макар и с ограничени изпълнителни правомощия, тя се включва активно в обществения дебат и представлява Унгария на международно равнище.
През февруари 2024 г. обаче мандатът ѝ приключва преждевременно, след като подава оставка поради обществен натиск. Причината – нейно решение да подпише помилване, свързано със случай, засягащ сексуално насилие над деца. Скандалът предизвиква вълна от обществено възмущение, като критиките обхващат както президентската институция, така и правителството. Новак поема лична отговорност, признава помилването за сериозна грешка и обявява оттеглянето си в извънредно телевизионно обръщение.
Оставането ѝ в историята обаче е безспорно. Каталин Новак се утвърди като важен политически и обществен фактор, макар и с кратък президентски мандат.
Тя ще бъде запомнена като политикa, белязал периода на управление на ФИДЕС с женско присъствие на най-високото ниво, а решението ѝ да се оттегли е смятано за акт на нечувана политическа и морална отговорност – нещо, което рядко се среща в съвременната политика, а в българската конкретно – никога.
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.