В есето си „Уеднаквяването на света“ Стефан Цвайг пише, че най-страшното нещо е „...премахването на индивидуалните различия, дори и във външното. Не безнаказано всички хора са облечени еднакво, жените са еднакво нагласени, напудрени и начервени, еднообразието прониква и навътре. Лицата започват да си приличат заради еднакви страсти, телата, поради еднакъв спорт (и храна), духовете се уеднаквяват чрез сродни интереси. Създава се несъзнателна еднаквост на душите, масова душа чрез засилен интерес към унифициране...“
Аз ви казвам - спасете диващината.
Планетата е населена от индианци, които изчезват заради цивилизования лов на бизони. Светът се кланя на една-единствена богиня, тя се казва Унифицирана Хигиена и тази зла жена изяжда всичко различно от нея, създавайки модерни чудовища. Тя е Панагея на войниците, които воюват с естественото или просто с различното. Тя създава нова вяра, която изглежда достъпна и правилна, но съсипва шаренията, божествената пъзелна шарения, от която са направени човекът и светът. Диваците няма да ви убият с болестите си - вие ще ги унищожите с цивилизацията си. Варварите няма да унищожат Рим, по-вероятно е вие да успеете да гримирате варварките и да ги изнасилите. Докато правите това, през цялото време ще крещите, че „Рим е застрашен!“, и ще лъжете, че е така. Застрашени са единствено последните острови от диващина и варварщина. И те трябва да бъдат запазени. На всяка цена.
В едно малко българско село една жена варяла лютеница. Малкото й дете играело покрай казана с лютеница, как се заиграло - паднало в казана и за малко да не оцелее. Попарило се ужасно. Диващината е прекрасна. Тя създава метафори за целия ни живот - малки деца падат във врящи казани с лютеница и стават символ на целия ми живот, българския, варварския. Можеше да живея на място, където такива неща не се случват. Слава богу, тука съм Стефан Цвайг: „...от Америка идва тази страхотна вълна на еднообразие, тя дава на всеки човек едно и също - една и съща дреха за тялото, една и съща книга в ръката, една и съща автоматична писалка между пръстите, един и същи разговор на устните и един и същи автомобил наместо нозете... Европа е все още крепост на индивидуализма... Но геният на трезвеността вече работи, за да заличи Европа...“
В село Света Петка в Родопите, се намира Ресторантът на края на Вселената, но не такъв, какъвто го описва Дъглас Адамс. Такъв е, какъвто винаги съм си го представял. Целият ресторант се намира в една уазка, паркирана на тротоара на мегдана. Който не знае какво е УАЗ, ще се досети - това е нещо като бус, но произведен преди 50 години в СССР, обикновено е зелен и в България такива автомобили ползват моргите или горските работници, уазката е организирана по следния начин: на седалката на шофьора е настанена каймата за кюфтетата, кофа с тьнки телешки пържоли, овъртолени в лук и марината, на седалката до шофьора са торби с нарязани меки хлябове и една везна, от тия, дето ги продават в магазините „Всичко за 1 лев“. Просто в предната част на уазката е кухнята на ресторанта с площ две социалистически автомобилни седалки. В задната част на уазката се намира същинският ресторант - има две дървени маси с много къси крачета. На едната маса сядат клиентите на ресторанта (на дъски околовръст), максимум 3 едри човека или 6 деца, ако се сбутат. На втората маса, по-близо до кабината на шофьора, се готви - там е поставена една голяма газова скара, до нея - газова бутилка. Върху студената част на скарата - тенджера за готовата продукция, В ресторанта се влиза от две страни - от страничната врата и от задните две врати, които се отварят като крила.
Дъските за сядане са застлани с рунтав червен козиняк, но от изкуствена материя.
Зад скарата се е настанила Айша - тя е млада помакиня, не говори много, но се смее зад ръката си срамливо. Тя е на 17-18, но изглежда по-едра и възрастна за годините си. С ужасна точност и бързина бърка някъде встрани, омесва кюфтето и го хвърля на скарата. Реди дузина кюфтета със смайваща бързина - няма време да разбереш дали си мие ръцете или нe. Не си ги мие, бърше ги с амбалажна хартия, но това няма значение, защото тези кюфтета са по-вкусни от всички неща за ядене в „Риц“. Каймата е само телешка, пържолите също - тук свинско не ядат. Отстрани на уазката са завързани две теленца и мучат. Точно както в Ресторант на края на Вселената теленцата се опитват да разговарят с клиентите на уазката и да ги убедят, че месото им е прясно и вкусно.
На страничната врата на уазката се редят хора на опашка. Вземат по пет-шест кюфтета и изчезват като при веригите за бързо хранене - на пейките обаче винаги има хора, клиенти със значение. Това са полски работници, джамбази на добитък, строители, децата от селото, повечето от които са тук само за ваканцията, иначе живеят в Испания с родителите си - тамошни гастарбайтери. Те получават и салата, и безалкохолно, и люта чушка. Салатата е от един леген, покрит с вестник, до Айша, безалкохолното няма етикет, но на вкус е като старата кооп-кола, а лютите чушки Айша вади от джобовете на бездънната си престилка. Има всичко, заповядайте. Пред очите ми един дядо си взе две кюфтета със салата, две филии хляб и две люти чушки - всичко 60 (шестдесет) стотинки.
Всяко нещо в този ресторант е произведено от Айша и баща й - месото е от нейните телета, доматите и лукът са от нейната градина, чушките също. Всяка вечер бащата на Айша идва, качва се на уазката и прибира ресторанта си на двора, паркира го, за да го изкара пак на сутринта към 10 часа, когато Айша е омесила каймата и начукала пържолите. Проблем са единствено мухите, които по пладне се опитват да изядат клиентите на ресторанта, докато клиентите се опитват да изядат няколко кюфтета. За да реши проблема отчасти, Айша е окачила лепливи ленти мухоловки, с които разполага всяка уважаваща себе си селска кръчма. Трябва да опитате тези кюфтета и тези пържоли - това е най-варварският ресторант, който може да посетите - в него има по малко от епохата на турското робство, много от съветската епоха и постмодерния вкус на капитализма - на всяка цена тези дни.
Стефан Цвайг: „...всички модерни открития имат само един смисъл: едновременност... Това е един вид опиянение, един подбудител на масите, но едновременно с това и едно отрезвяване на душата, едно опасно изкушение към пасивност. И тук, както при танца, модата и киното, личността се подчинява на общия вкус, тя не избира вече под диктовката на вътрешното си същество, а според мнението на един чужд свят...“
Срещнете Хари. Къде може да го срещнете - в ресторанта уазка на края на Вселената, разбира се, в село Света Петка. Той сяда в ресторанта и казва - искам кюфтета сурови. Ще изчакам, защото тия са много препечени.
Цвърчащите кюфтета са съвсем недопечени и още мокри, но той не иска от тях. Аз, казва Хари, ям месото сурово. От малък така го ям. Така го обичам. Баща ми колеше много добитък и аз от малък така ми даваха да опитвам сурово месо, направо от ченгела.
Хари се казва Ариф - тук хората имат по две имена - едното за домашна употреба, другото, когато дойдат гости. За да проверим дали Хари не се фука, го черпим пържола от кофата на Айша - чисто сурова с малко лук, полепен по нея. Хари си я слага на филията хляб и си отрязва парче месо от нея и го яде със самодоволствие и усмивка. Така изяде една сурова пържола с хляб, после си поиска още една - накрая поиска и бира, та се наложи да му купуваме безалкохолно.
Взе си после пет кюфтета, само близнати от горещината на скарата, колкото да не са кървави, и отиде да строи някаква къща. Строителят, който ядеше месото сурово, той с наш брат и реалната част от моето племе.
Стефан Цвайг: „...истинската опасност за Европа лежи за мене в областта на духовното, в проникването на американската скука, на оная ужасна, съвсем специална скука, която се издига от всеки камък, всяка къща на номерирани улици... не онази по-раншна скука на бездействието, на седенето на чаша бира, играта на домино и пушенето на лула, една скука от мързел, но все пак безопасно прахосване на времето, американската скука е безпокойна, нервна, агресивна, горещи се и иска да зашеметява със спорт и сензации. Тя няма нищо игриво, а с бясна бързина тича към вечно бягство пред времето, тя си намира нови изкуствени средства като кино и радио, за да нахрани гладните сетива с масова храна, и превръща общността на облагите от удоволствието в такива исполински общности, каквито са нейните банки и тръстове...“
На гробището в село Дорково лежат на едно място мюсюлмани и християни - няма разделение в смъртта. Но въпреки че плочите над гробовете си приличат, в тях има една особена различност. Модата на варварското погребение у нас е стигнала апогея си в една надгробна плоча на един нашенски турчин, обичал явно земеделието и полската работа. На надгробната му плоча той е поискал да му издълбаят трактор. Трактор - от старите Беларус, с които е известно нашето земеделие. И днес, и завинаги на плочата му стои трактор - ясен знак, пиктограма на различната дивост и великолепната варварност между нас и онзи, прекрасния техен нов свят, за който пише Стефан Цвайг. Ако ми кажеха, че тези неща ги има - нямаше да повярвам. Но те ми се случват всеки ден, за да ми покажат колко е хубаво все още да живея сред диваците и варварите на божествената ми планета - където различността се изплъзва като студена вода между пръстите на някой много жаден.
{BANNER_ID-4}
{BANNER_ID-3}
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.