4 години от живота минават в махмурлук. Как да намалим щетите?

4 години от живота минават в махмурлук. Как да намалим щетите?
05-08-2024г.
0
Гост-автор

Пиячът губи средно 24 дни в годината в махмурлук, през които е неработоспособен и се чувства зле. Това са изчислили във Великобритания. Събират се около 4 години махмурлук в рамките на един съзнателен живот.

За България никой не е правил изчисления, но средната продължителност на живота у нас е доста по-ниска – 72,7 години, в сравнение с тази във Великобритания – 79,4 години. Българите имат най-кратък живот в целия ЕС и сред балканските страни. Очевидно дните с махмурлук заемат по-голям дял от живота на българина. Също така очевидно у нас се пие повече. Има пряка зависимост между количествата алкохол, които пият в една държава, и средната продължителност на живота. Но това е друга тема.

Въпросът е как да намалим дните с махмурлук през живота си и щетите от алкохола? Ето какво обясняват медиците.

Който обича да пие по 2-3 литра бира или няколко големи ракии, водки или друг концентрат, трябва да знае как да намали тежестта на предстоящия махмурлук и щети от алкохола върху организма.

От английска компания производител на хранителна добавка против махмурлук дават няколко съвета:

Първо – знай си мярката
Всеки знае колко може да носи и по-добре да не опитва да стига до границата на възможностите си.
До неотдавна по медицински стандарти, приети и от СЗО, за „неувреждащо пиене” се смяташе мярката до 20 мл чист алкохол на ден, пет дни от седмицата, два дни задължително почивка. Това е чаша вино, халба бира, едно малко на ден. Според други мерки на специалисти по храненето, е допустимо до две от тези питиета на ден, но общо за седмицата не трябва да превишават 6 питиета. Тоест да се пие до три пъти седмично.

Но нови и нови изследвания показват, че няма неувреждаща доза алкохол. Въпросът с мярката вече седи по друг начин – алкохолът винаги вреди, но малките количества вредят по-малко.

Умерената консумация на алкохол за здрав мъж е едно-две питиета на ден, а за здрава жена – едно питие на ден. но до три пъти седмично. С всички фактори като тегло, възраст, придружаваща храна и напитки, вид алкохол. При по-малко тегло, по-голяма възраст, мярката трябва да е по-малка.

Най-трудно се понасят няколко вида алкохол
Първо, големите количества бира могат да доведат до тежък махмурлук, който минава бавно. Бирата дехидратира както и други алкохоли, но човек се заблуждава, че пие много течност чрез нея.

Напитки като узо имат между 20 и 100 г захар на литър и могат до докарат тежък махмурлук. Узото и подобните му напитки са различни видове, или от чист спирт, или от джибри-остатък от виненото производство, но всичките са с анетол (анасоново или подобно масло) или настойки от анасон, дестилация с анасон, сакъз и др. билки. Някои съдържат захар колкото кока кола – над 110 г на литър. Ефектът от по-големи количества от 2-3 малки може да бъде тежък.

Сред най-опасните са домашните ракии, които се варят без лабораторен контрол и най-често съдържат етилацетат, вреден за черния дроб. Дори да е пивка на вкус, а не парлива като повечето, в девет десети от случаите домашните ракии имат вредности над нормите.

Каквото и да е питето, обаче, който поема повече от две-три в рамките на един ден, пиенето му става високорисково.

Вторият съвет е за хидратацията
Редувайте алкохол и вода, за да поддържате тялото си възможно най-хидратирано. Всеки вече знае, че алкохолът бързо дехидратира организма, но действителният процес, който стои зад това, е по-малко известен.
Алкохолът потиска вазопресина – ключов хормон, който изпраща сигнали до бъбреците ни да задържат течности.
По този начин нарушението на функциите всъщност е резултат от това, че алкохолът обърква сигналите на мозъка, което ви кара да се дехидратирате много по-бързо.

Трето, трябва да избягвате тежки храни, кюфтета, мазни пържоли. Това само ще претовари допълнително стомаха ви.

(по материали от английския печат)

Източник: e-vestnik

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.