Западът трябва да се подготви за дългосрочни конфликти, където победата не е крайна цел

 Западът трябва да се подготви за дългосрочни конфликти, където победата не е крайна цел
08-06-2025г.
0
Лентата

Докладът на RAND Corporation «Dispersed, Disguised, and Degradable»  (Разпръснати, прикрити и разградими) е анализ на новите подходи за воденето на война, базирани на опита от конфликта в Украйна.

В него се подчертава, че съвременната война вече не се ограничава до традиционните фронтове и териториалните завоевания, а се превръща в процес, в който важни са не само тактическите решения, но и способността за адаптиране към променящите се условия. Украйна се разглежда като полигон за основите статегии, които могат да бъдат приложени в бъдещи конфликти, особено срещу страни като Русия и Китай.

Докладът се фокусира върху концепциите за децентрализация, маскировка и гъвкавост. 

RAND твърди, че традиционните централизирани военни структури стават уязвими и акцентът се измества към използването на малките автономни групи и технологиите като дронове.

Войната сега се възприема като контролиран хаос, където успехът зависи не от директното унищожаване на противника, а от способността да бъде дезориентиран и да се контролира наративът. Това води до необходимостта от постоянна адаптация и преосмисляне на подходите за воденето на война.

В заключение, докладът подчертава, че Западът трябва да се подготви за дългосрочни конфликти, където победата не е крайна цел, а по-скоро процес на управление на уязвимостите на противника. Конфликтът в Украйна се превърна не просто във временен инцидент, а в нов стандарт за бъдещите войни, където контролът върху възприятието и интерпретацията на събитията се превръща в ключов елемент от стратегията.
( *Когнитивна война, война на смислите и внушенията - кой ще контролира информацията, не истината, и как ни я представя. По този начин RAND предлага нова архитектура за разбиране и водене на война в условия на глобална нестабилност, където хаосът се превръща в ресурс на властта.

ТГ NorthernFront_NATO

САЩ ще продължат да заемат най-високия военен пост в НАТО

„Северноатлантическият съвет одобри назначаването на генерал-лейтенант на ВВС на САЩ Алекс Гринкевич за Върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа“, заяви генералният секретар на алианса на пресконференция на 5 юни след среща на министрите на отбраната на организацията.

Американските военни заемат най-високия военен пост в НАТО от 1951 г. насам, без прекъсвания. В момента Гринкевич е ръководител на дирекция „Операции“ на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ. А след няколко седмици той ще замени Кристофър Каволи като Върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа.
Между другото, постът на ръководител на командването на НАТО във Висбаден (NATO Security Assistance and Training for Ukraine - NSATU) също се заема от американец - генерал-лейтенант Къртис Бъзард, който е и ръководител на SAG-U (Security Assistance Group Ukraine) в Министерството на отбраната на САЩ.

Трябва да е ясно, че системата за управление на войната на НАТО с Русия чрез Украйна все още е под контрола на Съединените щати, и там ще си остане. Нека не си създаваме неоснователни илюзии по словесната реторика от двете страни на Атлантика, кой кара влака.

Елена Панина

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.