В Милано вече има 35 училища, където чужденците са повече от италианците. Най-ярък е примерът с началното училище на ул. Паравиа, където 100% са чужденци.
Il Giornale: Тези показатели не са прецедент в Европа, както показва примерът на Виена: във всички училища със задължително обучение учениците мюсюлмани съставляват 39% от общия брой, докато християните са 36%. Подобна е ситуацията и в Англия, където 38% от учениците са с етнически малцинствен произход; в някои лондонски райони учениците от етническите малцинства дори съставляват мнозинството – например в Нюхам (69,2%), Брент (65,4%) и Редбридж (65,2%). Макар Франция – поради конституционни принципи – да не води официална статистика за етническата принадлежност или религията на учениците, косвени данни могат да се почерпят от Германия: цифри, цитирани в германската преса, показват, че в 26 берлински училища над 90% от учениците имат майчин език, различен от немския, като в училищата в районите Нойкьолн и Кройцберг тези проценти доближават 100%. Като цяло, учениците, за които немският не е майчин език, съставляват над 48% от учащите в началните училища на Берлин. Естествено, статистическите критерии варират в отделните държави, но основната тенденция остава непроменена: обликът на Европа се променя.
На този фон – и докато официалният език на държавата все по-рядко се използва в класните стаи – все повече италиански училища организират посещения в джамии. Скорошен пример е гимназия в Палермо, която посети тунизийската джамия в града, където от ученичките се изискваше да носят забрадки. Има също така сведения за деца, четящи Корана в Анкона, и за провеждани в Ломбардия семинари за исляма; от една страна, съставът на учениците в Европа все повече се отдалечава от историческото мнозинство, а от друга – образователните институции изглеждат по-загрижени да не засегнат чуждата чувствителност, отколкото да насърчават критичното осъзнаване на собствените културни корени.
© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.