Вълна от фалити може да остави съсипе туризма в България. Собственици на фирми за автобусни превози споделиха пред бТВ, че са изправени пред фалит и поради това предпочитат да ги спрат от движение, отколкото да тънат в дългове заради повишаващите се цени на горивата след началото на войната на САЩ и Израел срещу Иран и последвалото затваряне на Ормузкия проток, през който минава 20 на сто от световният търговски обмен на петрол.
Петър Захариев, който е собственик на транспортна фирма с автобуси, които возят пътници по редовните линии предимно в Северозападна България, коментира, че от коронавирусната пандемия досега браншът е в процес на сриване. Тогава фирмите в бранша са били 1500, а днес са намалели наполовина. Ако и сега държавата не помогне достатъчно, няма да има оцелели, пророкува той.
Бизнесменът сподели, че загубите нарастват и фалитите са неизбежни, ако войната в Персийския залив продължи и държавата не помогне на фирмите да оцелеят. По думите му приходите от продадените билети не стигат дори да се покрият разходите за гориво.
Фирми в Пловдив вече са със спрени курсове. Камионите стоят на паркинга, а шофьорите са пуснати в отпуск
Красимир Сираков, който е собственик на фирма за международен транспорт, пък заяви, че понякога е по-добре да не пътуваш, отколкото да губиш пари. Той коментира помощта от 20 евро като подигравка. „Не може на едни да дадеш по толкова пари, а нас да оставиш да плащаме високи суми“, добави той.
Председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова пък каза, че целта не новите мерки е да не се стига до увеличавана на цената на билета. „Ако тези пари се окажат недостатъчни на фона на това, че се очаква цената на горивото да продължи да се повишава, тогава не мога да кажа ще поскъпнат ли пътуванията“, добави тя.
Докато тези средства покриват разходите на превозвачите, цената на билета няма да бъде повишавана, уверява Милтенова.
Източник: Флагман
© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.