ДУБАЙ, 30 май (Ройтерс) — Саудитският министър на отбраната предаде ясен и недвусмислен сигнал до иранските официални лица в Техеран миналия месец: приемете предложението на президента Доналд Тръмп за преговори по ядрено споразумение, защото това е начин да се избегне рискът от война с Израел.
Загрижен за възможна нова нестабилност в региона, 89-годишният саудитски крал Салман бин Абдулазиз изпрати сина си, принц Халид бин Салман, да предаде посланието до върховния ирански лидер аятолах Али Хаменей, според двама източници от Персийския залив, близки до правителствени кръгове, и двама ирански официални лица.
Присъствали на закритата среща в президентския комплекс в Техеран на 17 април са били иранският президент Масуд Пезешкиан, началникът на генералния щаб на въоръжените сили Мохамад Багери и външният министър Абас Аракчи, казват източниците.
Макар медиите да отразиха визитата на 37-годишния принц, съдържанието на тайното послание от крал Салман не е било публично известно досега.
Принц Халид, който бе саудитски посланик във Вашингтон по време на първия мандат на Тръмп, предупредил иранските официални лица, че президентът на САЩ няма търпение за продължителни преговори.
Тръмп неочаквано обяви седмица по-рано, че се водят директни преговори с Техеран, с цел ограничаване на ядрената програма на Иран в замяна на облекчаване на санкциите. Това бе обявено в присъствието на израелския премиер Бенямин Нетаняху, който бе дошъл във Вашингтон с надежда да получи подкрепа за удари по ирански ядрени обекти.
В Техеран, принц Халид заявил, че е по-добре да се постигне споразумение със САЩ, отколкото да се рискува възможен израелски удар, ако преговорите се провалят, според двамата източници от Залива.
Той подчертал, че регионът — вече разкъсван от конфликти в Газа и Ливан — не би издържал ново изостряне, според двамата източници и един висш западен дипломат, запознат с разговорите.
Саудитска Арабия и Иран не са коментирали информацията.
Визитата на принц Халид — по-малкият брат на престолонаследника Мохамед бин Салман — е първата визита на високопоставен член на саудитското кралско семейство в Иран от над две десетилетия. Двете държави бяха дългогодишни съперници, подкрепящи противоположни страни в прокси конфликти, докато сближаване, посредничено от Китай през 2023 г., доведе до възстановяване на дипломатическите отношения.
През последните две години иранското влияние в региона бе отслабено от тежки военни удари от Израел върху съюзниците му — Хамас в Газа и Хизбула в Ливан, както и от свалянето на близкия съюзник Башар Асад в Сирия. Западните санкции също удариха тежко зависимата от петрол икономика на Иран.
Моханад Хадж Али от Центъра "Карнеги" за Близкия изток в Бейрут заявява:
„Техеран е в слаба позиция, а Саудитска Арабия вижда възможност да използва дипломатическото си влияние, за да избегне конфликт. Те искат да избегнат война, защото това ще навреди на икономическите им амбиции.“
Иран иска сделка
Не е ясно как е повлияло посланието на принц Халид върху иранското ръководство.
Пезешкиан заявил, че Иран иска сделка, за да облекчи икономическия натиск чрез премахване на санкциите, но иранците изразили опасения относно „непредсказуемия“ подход на администрацията на Тръмп, който варирал от разрешаване на ограничено обогатяване на уран до настояване за пълното му прекратяване.
Тръмп заплашва също с военна сила, ако дипломацията не успее.
Според един от източниците, Пезешкиан подчертал, че Иран иска сделка, но няма да се откаже от обогатяването на уран само защото Тръмп иска бързо споразумение.
Ройтерс съобщи в сряда, че Иран може да замрази обогатяването на уран, ако САЩ размразят иранските средства и признаят правото му на обогатяване за граждански цели в рамките на „политическо споразумение“, което може да прерасне в по-широко ядрено споразумение. Полуофициалната иранска агенция Фарс отрече тази информация чрез говорител на външното министерство.
Белият дом не отговори директно на въпроса дали е знаел за саудитското предупреждение.
Говорителката Каролайн Левит каза:
„Президентът Тръмп ясно заяви: постигнете сделка или понесете тежки последствия. Целият свят го приема на сериозно, както трябва.“
Тръмп заяви в сряда, че е предупредил Нетаняху миналата седмица да не предприема действия, които биха саботирали ядрените преговори с Иран, и добави, че двете страни са „много близо до решение“.
Израелските власти не коментираха.
Високи залози
Четиридневното посещение на Тръмп в Залива този месец утвърди Саудитска Арабия като най-видим член на нова ос на сунитски държави, запълвайки вакуума, оставен от разпадащия се ирански алианс. По време на посещението, престолонаследникът Мохамед бин Салман медиира помирение между Тръмп и новия сунитски лидер на Сирия Ахмед ал-Шараа.
Междувременно, регионалното влияние на Техеран е отслабено от военни поражения на неговите съюзници от шиитската „Оси на съпротивата“ — Хамас, Хизбула, хутите и иракските милиции.
Принц Халид призовал Иран да преосмисли регионалната си политика, подчертавайки, че подобна промяна ще бъде добре приета, особено от Рияд.
Макар да не обвинил директно Иран, саудитският министър изразил безпокойство от възможно повторение на дроновите атаки от 2019 г. срещу съоръженията на Aramco, за които кралството обвини Иран и хутите, въпреки иранските отричания.
Иранските официални лица казали, че Техеран има известен контрол върху хутите, но не пълен.
Десетилетия на вражда между шиитски Иран и сунитска Саудитска Арабия дестабилизираха Залива и разпалиха конфликти в Йемен и Сирия. Сближаването през 2023 г. бе мотивирано от икономическите цели на принц Мохамед и желанието му за стабилност.
Но регионалните сили не смятат Иран за надежден партньор за мир, според дипломати и анализатори.
Принц Халид призовал Иран да избягва действия, които биха могли да провокират Вашингтон, подчертавайки, че Тръмп ще реагира по-остро от Обама или Байдън.
В същото време той уверил Техеран, че Саудитска Арабия няма да позволи територията или въздушното си пространство да бъдат използвани от САЩ или Израел при евентуален удар.
Източник: “Ройтерс”
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.