„Аз не обещавам луната, не обещавам дъгата....и винаги съм бил реалист, когато няма нищо друго, освен простичка уговорка....”
Това чух по радиото. Стинг разказваше как песента му „Practical arrangement” се е появила заради историята на почтен, доста възрастен мъж. Мъжът се влюбил в много, много по-млада от него жена. И Стинг се впечатлил от тъгата на стария почтен мъж. От обречената му любов. Той можел да й предложи практично решение за самотния й живот, покрив пoд небето, да бъде баща на момчето й. И нищо повече.
Уплаших се. Защото Стинг не е роден наоколо. И той открива красота в любовта на възрастния мъж към младото момиче...
А аз живея на място, което толкова е замърсило живота, че...за секунди помислих Стинг за наивник. Той не знае ли как стоят нещата?! Не знае ли, че това е пазарна схема, дефинирана от чалгата ни – като чичко паричко и неговата мутреса. Простичка сделка, която не дава покрив и решение за самотата, а е опаричена.
Уплаших се, че пошлото е дефинирало дори моя живот. Знам, че го има и заплашва да изскочи от всеки ъгъл и телевизор, от всяка кръчма и бар-на-уж-удоволствието. Това пошло превръща всяка романтика в цинизъм. И всяка красота в пародия. Така Син Сити вече е буквалност, а не филм. Жълтата преса не е изключение, а норма. Митьо Пищова не е местен зевзек, а поведенчески модел. И така нататък... Докато един ден не получиш представата, че....животът е това. Животът като ракия. Българска. Люта, нелегална, изпита по много и в оплаквания, така че да не усетиш радостта от опиянението....
А Стинг пее как мъжът се надява ТЯ да се научи да го обича, за определено време. Скромно очакване, нали? И най-великото на света. Да те обичат поне за малко.
Уплаших се и понеже, не чувам по радиото това от българи. Чувам – „бременно момиче как ухаеш на аборт!” от Криско, или „нека бъде лято....дупето ми, събира шопи, гларуси на ято” от Лора Караджова....., или – „клати го, клати го, клати за бати, клати за мама, после клати за тати” от разпъра с „Р”то, 100 кила.
И вече не съм уплашена. Съкрушена съм от внезапното осъзнаване, че битката за красотата и смисъла е загубена. Широко затворени очи у нас не е метафора. А под стиснатите клепачи те боде от живи картини – виждаш простички неща. Целувка. Сълза. Усмивка. Пръсти. Кожа, до друга кожа. Думи, които не са написани с червени букви на жълти страници.
И не смееш да отвориш очи, защото случайно ще се обърнеш и ще видиш през прозореца на колата си – щанд за вестници. С по тях – омаскарени лица и подиграни имена по цици и червило. Страх те е, че, без да искаш, ще смениш радиостанцията и ще чуеш нещо ексклузивно и сензационно.
Ще чуеш как някой с някого се кара, как някой някого нарича лъжец, как някой някого обявява за престъпник, как някой някого презира...
Затова, по-добре да слушаш Стинг, който изпява:
„Колко лошо може да е - да бъдеш моя жена?,
С един покрив над главите ни,
Топла къща, в която да се връщаш,
Можем да започнем с отделни легла,
Аз мога да спя сам или да се науча
......и може би, ти ще се научиш да ме обичаш за малко”....
Имам предложение. Стинг-президент!
Защото в битката с демоните – Пошлост и Омраза, ти трябват воини на светлината. А нашите, български са се скрили някъде. За да ги познаем: пуснете си Стинг сега, и увеличете музиката докрай.
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.