Политикономическо торнадо

Политикономическо торнадо
21-02-2013г.
36
Гост-автор

Mария Матеева, докторант по политически науки в университета Paris II Panthéon-Assas

 

Хаос и неяснота. Такава е ситуацията след подадената от ГЕРБ оставка в резултат на мощното народно недоволство, което беше отключено от високите цени на тока, но по същество показва наличието на верижни къси съединения в цялата политическа система.

Eфектите от токовия удар, който удари властта са много и разнопосочни. Във вътрешен план цари хаос. Във външен неяснота и поводи за политическо и икономическо недоверие.

България е в патова политическа ситуация. Наблюдават се белези на анархия. От една страна протестите срещу корупцията и елитите пометоха именно партията, която беше избрана като олицетворение на борбата срещу корупцията и елитите – ГЕРБ. От друга страна самият характер на недоволството прави парадоксален следния сценарий: протестите срещу корупцията и елитите да върнат на власт партиите, нарочени като символи на корупцията и елитите – БСП и ДПС. В същото време протестиращите не са готови да оберат плодовете на успеха си. Причината е в липсата на организация в редиците им, която не само да атакува властта, но и да може да я упражнява след това. В това отношение протестите се различават значително от предишните две вълни на недоволство в най-новата ни история – тези от 1990 г. и 1997 г. Разликата е в това, че в двата предишни случая има готова да поеме властта структура, която е припознавана от протестиращите като легитимен представител на интересите им – СДС. За разлика от протестите от 90-те години обаче, в момента имаме протестиращи, които не искат лидери и партийни знамена.

Важен е и ефектът в международен план. Новината обиколи света за минути. “Ройтерс” отбеляза, че кабинетът “Борисов” е поредното правителство, което пада заради строгите ограничения на разходите по време на кризата. “Франс прес” съобщи за оставката на Борисов като отново напомни, че става въпрос за политическа криза в най-бедната страна от ЕС. Френският “Монд“ коментира, че правителството в страната се срутва, като повод за това са станали тежките икономически условия, при които сметката за ток достига 100 евро при среден  доход за страната от 400 евро. Английският The Telegraph” побърза да коментира падането на българското правителство като доказателство за това, че икономическите и социални проблеми в периферията на Европа се задълбочават.

Резултатите от тази информационна вълна ще са поне три:

-Първо, ще се подсили асоциирането на България с ниския стандарт, който я превръща в страна генерираща емиграция. Особено активен ще бъде ефектът върху страни като Великобритания, където и без това в момента тече анти-българска кампания по темата.

-Второ, падането на правителството у нас автоматично премества България от списъка на страни с финансова стабилност, макар и с лоши социални показатели, в черния списък на държави, чийто правителства рухнаха под натиска на бедността като например тези в Гърция, Италия, Испания, Румъния.

-Трето, политическата нестабилност ще даде негативни сигнали към чуждестранните инвеститори, от които икономиката ни е силно зависима.

Остава само да се надяваме, че в дългосрочен план протестите ще поставят началото на нова гражданска култура, която ще успее да прерасне от деструктивна в градивна т.е. способна да предложи алтернатива, не само да атакува властта. До тогава обаче вероятно ще трябва да преминем през политико-икономическо торнадо с много неизвестни.

 

 

 

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.