Програмата Prevent демонизира тревоги, споделяни от милиони обикновени хора.
Според Prevent – програмата на британското правителство за борба с екстремизма, изразяването на притеснение от високите нива на имиграция се третира като признак на терористична идеология.
Въпросната „терористична идеология“ е определена в правителствени документи като „културен национализъм“. Това, очевидно, е вярването, че „западната култура е застрашена от масовия приток на имигранти и липсата на интеграция на определени етнически и културни групи“. С други думи, ако изразявате безпокойство за социалното и културното въздействие на огромния имиграционен поток върху Великобритания, може да се окажете изпратени към държавната програма за „дерадикализация“.
Това е още едно доказателство – ако изобщо беше нужно – че Prevent не изпълнява предназначението си. Тя е ключов елемент от британската система за борба с тероризма, но вместо да се използва за идентифициране на реални заплахи за обществото, сега се фокусира върху демонизирането на напълно легитимни възгледи като прояви на т. нар. „терористична идеология“.
Може би Prevent трябва да изпрати самия британски премиер на програма за „дерадикализация“. В крайна сметка, Кийр Стармър представяйки новия правителствен план за намаляване на имиграцията миналия месец, изрази нещо, което звучеше много като „културен национализъм“. Той обеща да сложи край на „експеримента с отворените граници“ и заяви, че липсата на интеграция рискува да превърне Великобритания в „остров на непознати“.**
Класифицирането на притесненията от масовия имиграционен приток като признак на радикализация не е рационално използване на антитерористичната инфраструктура. Всъщност, това превръща Prevent в оръдие на държавна цензура.
Хората трябва да са свободни да поставят под въпрос негативните социални и културни последици от масовия имиграционен прилив, който през последните години достигна рекордни нива. Въпреки че е важно да не се генерализира за стотиците хиляди имигранти, мнозина идват от държави като Индия, Пакистан и Нигерия – всички те с сериозни проблеми, свързани с религиозен фундаментализъм и етническо насилие. Дали наистина някой трябва да се смята за „потенциален радикал“, ако изразява загриженост от ефекта на имиграцията от такива страни? Това не е неразумна тревога, особено след като Великобритания отдавна се бори да интегрира новодошлите в обща национална култура – не на последно място, защото нейните политически и културни елити години наред са водили война срещу всякакви споделени национални традиции и история.
Съществуват и основани притеснения за заплахата за обществената безопасност, породена от масовия имиграционен поток. Всъщност, струва си да се отбележи, че неконтролираните граници поставят британските жени в особена опасност – чужденците са значително свръхпредставени сред осъдените за сексуални престъпления. В сравнение с британските граждани, афганистанците и еритрейците са над 20 пъти по-вероятно да бъдат осъдени за подобни престъпления. Това не е опит да се очерни всеки от Афганистан или Еритрея, но когато се правят толкова малко усилия за проверка на влизащите – особено по незаконни маршрути – нищо чудно, че някои злонамерени елементи се възползват. И все пак, според Prevent, дори задаването на въпроси по темата може да ви постави под подозрение като „симпатизант на далечните десни“.
Програмата Prevent първоначално беше създадена с ясна цел – да спира хората да стават терористи или да подкрепят тероризма. Но очевидно е, че тя е идеологически компрометирана. Това не е ново – независимият преглед на сър Уилям Шоукрос през 2023 г. разкри фундаменталното несъответствие между реалната заплаха от тероризъм и случаите, изпращани към Prevent.
В годината до 31 март 2022, само 16% от сигналите до Prevent са свързани с ислямистки радикализъм, докато 20% са свързани с крайнодесни радикални възгледи. Това е в пълно противоречие с реалните заплахи – 80% от текущите разследвания на антитерористичните служби са насочени срещу ислямистки тероризъм, докато само 10% са свързани с крайнодесни екстремизъм. Сега изглежда, че Prevent ще преследва и т. нар. „културни националисти“, което още повече разсейва вниманието от истинската ислямистка заплаха.
Част от вината за това изкривяване се носи от държавните институции, отговорни за идентифицирането на рискове от радикализация. Тези институции – от образованието до здравеопазването – са пропити с ляв, прогресивен пристрастие. Това означава, че те с готовност приемат негативен, паникьорски поглед към хора с консервативни възгледи (като скептицизъм към имиграцията), докато игнорират реалните терористични заплахи.
Prevent се нуждае от радикална реформа, ако иска да бъде полезна. Трябва да отразява по-точно реалността, с която се сблъскват спецслужбите и антитерористичните органи. Тя трябва да се фокусира върху борбата с evolving заплахите за британските граждани, а не да дискредитира техните разумни притеснения относно имиграцията, интеграцията и националната идентичност.
В момента, единственото нещо, което Prevent наистина „предотвратява“, е свободният и открит дебат.
Автор: Ракиб Ехсан
Ракиб Ехсан е авторът на „Отвъд обидите: Сбърканите представи на левицата за етническите малцинства“
Източник: “Spiked”
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.