На 28 юли (10 август по нов стил) е подписан Букурещкият договор
28-07-2021г.
436
Гост-автор
Букурещкият договор, сключен на 28 юли (10 август по нов стил) 1913 г. между Румъния, Сърбия, Черна гора и Гърция, от една страна и България, от друга слага край на Втората балканска война. Той е последван от договора подписан в Цариград с Османската империя и нагледно на картата се вижда какво печелим и какво губим от двете войни.
Заради румънските войски, които достигар околностите на София, България е принудена да отстъпи Южна Добруджа на Румъния и да се откаже от претенциите си за Македония. Съгласно договора Сърбия получава Вардарския, а Гърция – Егейския дял на областта. За България остават Пиринският край и Западна Тракия. Тя отказва да приеме тези условия за окончателни и по време на Първата световна война се присъединява към Централните сили, за да потърси реванш от Сърбия.
С Междусъюзническата война приключва един по-продължителен период на военни действия, обхванали Балканите с известни прекъсвания от септември 1912 до юли 1913 г. Един от резултатите е значителна промяна на политическите граници на полуострова. С похода към Одрин Османската империя успява да си върне Източна Тракия, но в равносметката от двете балкански войни губи най-много територии. Сърбия и Гърция излизат от конфликта с почти удвоена площ. Въпреки поражението си от лятото на 1913 г., България успява да запази част от придобитите в първата война земи в Македония и Тракия, но отстъпва Южна Добруджа. При нея съотношението между териториално уголемяване и дадени жертви е най-неблагоприятно, в сравнение с данните за останалите бивши членове на Балканския съюз.
От Памет Българска припомняме думите на Едуард Грей (британски външен министър през 1905-1916), който казва, че „всеки мир на Балканите бе невъзможен, докато Букурещкият договор съществуваше".
България губи над 175 000 свои синове в тези войни.