Киселова и БСП вече са изцяло под контрола на Борисов и Пеевски

Киселова и БСП вече са изцяло под контрола на Борисов и Пеевски
13-05-2025г.
0
Георги Кадиев

У нас, Киселова върна референдума на президента. Тя и БСП вече са изцяло под контрола на Борисов и Пеевски, които не искат референдумът да влиза в зала, за да не може после решението да бъде обжалвано в Конституционния съд. Теменужка говори пълни дивотии, как с еврото „ще запазим икономическа и финансова стабилност“, все едно Гърция не беше с евро, като фалира. МФ пък пуснали по радиото информационна кампания как еврото „подчертава европейската ни идентичност", по-големи европейци сме от датчани, шведи и поляци, поне 2 пъти. Медиите като малоумни повтарят колко антиконституционен е референдумът на Радев, което според мен е спорно, а и в крайна сметка това го решава именно Конституционният съд. 

 В Женева, започват сложни тримесечни преговори между САЩ и Китай, които предлагат интересни перспективи за ЕС. Те няма да бъдат просто относно търговията, а по-широк макроикономически диалог. От страна на САЩ ще участва Скот Бесент, министър на финансите на САЩ, от страна на Китай- техният финансов министър Хе Лифенг. Разговорите съвсем няма да са само по мита, а по много от много по-големи проблеми: макро политики, нетарифни бариери и нещата, които двете страни отказват да продават една на друга, напр. редкоземни минерали. САЩ оказват силен натиск върху Европа да ограничи търговските отношения с Китай, той ограничава износа на 7 от 17-те редкоземни елемента за САЩ. 

Относно Украйна, последната промяна на посоката бе предложението на Путин за преговори на 15 май, вместо прекратяването на огъня, което Украйна и нейните западни поддръжници поискаха. ЕС все още не е отговорил на това предложение, докато Тръмп веднага каза, че Украйна трябва да приеме офертата, променяйки собствената политика на САЩ спрямо Украйна, които досега настояваха за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня. Вчера редица европейски лидери на срещата в Лондон останаха на старата си позиция. Линията от ЕС и Великобритания е, че прекратяването на огъня трябва да предхожда всякакви преговори за дългосрочен мир. Срокът, даден от ЕС, свърши вчера, и сега ще трябва да подготвяме нови безсмислени санкции. Украйна засега запазва същата позиция – че ще иска прекратяване на огъня преди всякакви преговори. Но това ще се промени под натиска на САЩ. Вече знаем, че САЩ са готови да оттеглят подкрепата си от Украйна, за да я принудят да приеме линията на Тръмп. Което означава, че Европа просто ще бъде изолирана, докато не приключат преговорите. 

В Румъния, националистическият кандидат Георге Симион е поредният тръмпист с шансове за власт. Симион започна офанзива към Виктор Орбан с надеждата да спечели така унгарско малцинство на втория тур на президентските избори. Етническата унгарска общност в Румъния се състои от около 1 милион души, предимно живеещи в Трансилвания, където Орбан остава популярен и уважаван, защото тайно им раздаде унгарски паспорти. Орбан подкрепи Симион, когато каза, че сега е време е за Европа на нациите, християнска Европа, но в същото време даде да се разбере, че етническото унгарско малцинство в Румъния има последната дума в решението си за кого да гласува. Малко след победата на първия тур Симион очерта новата си външнополитическа доктрина в интервю за Евранюз. Каза, че ще се стреми да създаде по-широк алианс в Централна и Източна Европа, пряко свързан с Доналд Тръмп. Чудя се у нас кой ще влезе в този алианс, като и Борисов и Пеевски са първи тръмписти. 

 Турция, в исторически ход ПКК приключи своята 40-годишна борба за собствена държава. Съобщението вчера напомня повече за едностранното решение, взето от ЕТА, сепаратиста група, присъстваща в баския регион на Испания и Франция, за разоръжаване. Съобщението на ПКК е резултат от една година тайни преговори с цел създаване на „Турция без тероризъм“. Правителството обаче остава изключително предпазливо. Това не е първият опит за мир и няма да  е първият неуспех. Решението на ПКК да се разпусне идва след няколко военни поражения и на фона на различен геополитически контекст. Властта изтласка ПКК и нейните бойни дейности извън Турция в кюрдските региони на Ирак и Сирия през 2010. В самата Турция, кюрдските кметове бяха заменени с бюрократи. Лидерът на ПКК Абдула Йоджалан изкара 25 години в затвор, с отказан всякакъв достъп до посетители. И безпилотните самолети на Турция поставиха ПКК в сложна ситуация. 

 Във влака за Украйна, Макрон сгафи, като си прибра в джоба една салфетка и една лъжица и медиите се напълниха с интерпретации дали е на кокаин. По-странното е поведението на Мерц, Стармър и Туск, които стояха, все едно не искат да са там, а това са четирите най-важни съюзника на Украйна в Европа. От тези 4 държави едната не е в ЕС и Шенген, другата не е в еврозоната, което ми показва проблема с Европа. Вчера цял ден Елисейският дворец и канцлерството в Берлин ни дадоха възможност да говорим дали техните лидери имат наркотична зависимост. Този абсурден епизод не можеше да се случи в САЩ, Китай или Русия, защото те проявяват известен професионализъм по отношение на медийното покриване на техните лидери. Със сигурност не позволяват на фотографите да влизат в купето им.

В Украйна, Русия игнорира предложение за трайно прекратяване на огъня, което трябваше да започне от днес, според външният министър Андрий Сибиха. Той  е обсъдил ситуацията онлайн с колегите си от Великобритания, Германия, Италия, Испания, Полша, Франция и ЕК. Предложението за прекратяване на огъня за поне 30 дни беше направено на Путин от Зеленски на 10 май. Путин го пренебрегна и предложи директни преговори с Украйна в Истанбул на 15 май. Зеленски прие предложението вчера и каза, че ще дойде лично в Истанбул, за да се срещне с Путин. Засега няма отговор от Москва на поканата на Зеленски към Путин. Междувременно Доналд Тръмп, който подкрепи призива на Путин за директни преговори в Истанбул, заяви днес, че очаква и Зеленски, и Путин да бъдат там и не изключи, че може да лети и до Истанбул, „ако смята, че нещата могат да се случат“. Не мисля, че Путин ще отиде в Истанбул, тъй като Москва изглежда готова да продължи войната. Киев не вярва на Москва и явно не очаква нищо от преговорите в Истанбул. По-скоро се надява, че поведението на Путин ще убеди Тръмп в крайна сметка да застане на страната на Украйна във войната и че Западът ще увеличи натиска върху Русия и военната помощ за Украйна.

В Полша, тази неделя има президентски избори. Кандидатът на Гражданската коалиция (KO) Рафал Тшасковски отбеляза слабите 30% в социология за първия тур на изборите, но продължи да има значителна преднина на балотажа. Тшасковски има само 5 пункта преднина пред Карол Навроцки, подкрепян от Право и справедливост. Кандидатът на Konfederacja Славомир Менцен получава 13%. Резултатът от първия тур на 18 май вероятно ще отведе Тшасковски и Навроцки до балотаж на 1 юни. За този тур Тшасковски води с 53%, а Навроцки получава 45%.

В Албания, при приблизително 95% преброени избирателни секции, предварителните резултати от изборите показват значителна победа за управляващата Социалистическата партия на Еди Рама, която ще си осигури 82 мандата с 52.2% от гласовете. Опозиционната ДП и нейните съюзници са на второ място, като кандидатурата на лидера на ДП Сали Бериша за политическо завръщане се оказва неуспешна. Предвижда се те да спечелят 52 мандата с 34.3% от гласовете, което е спад от 63-те мандата през 2021.

В Сърбия, новото дългосрочно споразумение за доставка на газ с Русия ще увеличи годишните доставки на газ за Сърбия от 2 млрд.куб.м. на 2,5 млрд.куб.м. Екипите на Сърбиягаз и Газпром продължават разговорите за финализиране на сделката. Основен проблем не е количеството газ, а гъвкавостта, особено през зимата, когато Сърбия консумира до 18 млн. кубически метра на ден. Новото споразумение може да е за 10 години. В момента Русия доставя приблизително 85% от газовите нужди на страната. Съществуващото 39годишно газово споразумение изтича на 31 май. 
Сега знаете повече за важното по света, както аз го виждам.

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.