Д-р Пламена Заячка представи визията си за район „Средец“ пред представители на културната, академичната и дипломатическата общност

Д-р Пламена Заячка представи визията си за район „Средец“ пред представители на културната, академичната и дипломатическата общност
28-05-2026г.
100
Лентата

В Културния салон на АБВ се проведе среща на кандидата за районен кмет на район „Средец“, издигнат от БСП-Обединена левица - д-р Пламена Заячка с представители на културната, академичната, обществената и дипломатическата общност.

Сред гостите на срещата бяха проф. Искра Баева, проф. Нина Дюлгерова, Проф. д.ф.н. Ваня Добрева, проф. Любомир Халачев, посланик Бойко Коцев, дипломатът Калин Митрев, общинският съветник от БСП в София Еньо Савов, народният представител Атанас Атанасов (51-во НС), представители на обществени организации и граждани, ангажирани с бъдещето на столицата.

В рамките на разговора д-р Заячка представи основните приоритети в своята кампания, насочени към съхраняването на район „Средец“ като историческо, културно и интелектуално сърце на София.


„Средец“ не е просто административен район. Това е мястото, в което са концентрирани паметта, духът и културната идентичност на столицата. Затова районът не може да бъде разглеждан само през темата за тротоари и инфраструктура, но и не може да бъде оставян единствено в абстрактния разговор за „висока култура“.

Днес „Средец“ страда от натиска на автомобилите, презастрояването, нощния шум, агресивната реклама, занемарените фасади, неглижираните публични пространства и постепенното изчезване на живата градска идентичност и духа на Стара София.
Д-р Пламена Заячка заяви, че нейната цел е районът да бъде по-чист, по-сигурен, по-зелен и по-човешки — с грижа едновременно за културното наследство, живущите, младите хора, образователните и културните институции.
Сред представените приоритети са възстановяването и поддръжката на историческите фасади и обществени пространства, по-строг контрол върху шумовото замърсяване, защита на зелените площи, подкрепа за независимата култура, книжарниците, галериите и малките сцени, както и облекчаване на проблемите с паркирането за живущите.
Акцент в програмата е и идеята за връщане на „Средец“ като културно сърце на София, а не като административен паркинг. В тази посока бяха обсъдени възможности за нова концепция за пространствата около Борисова градина, Градската градина, Народния театър „Иван Вазов“, Княжеската градина, както и създаването на културни маршрути, малки сцени, литературни клубове, арт пространства и квартални инициативи.
Специално внимание бе отделено на необходимостта от съхраняване на старите сгради и градската памет — чрез възстановяване на фасади, поставяне на информационни табели и QR истории за значими сгради, улици и личности, както и възможността за създаване на районен фонд за културни микроинициативи.
„Средец е витрината на София, но е и жив организъм”. Той трябва да бъде едновременно дом, културна сцена, място за образование, памет и нормален градски живот“, бе подчертано по време на срещата.
Подкрепа за кандидатурата на д-р Пламена Заячка изразиха и д-р Цветеслава Гълъбова, д-р Лидия Чорбанова, акад. Васил Сгурев, Мая Манолова, ген. Михо Михов, представители на Съюза на българските писатели, както и редица общественици и граждански организации.
Участниците в срещата се обединиха около разбирането, че район „Средец“ има нужда не просто от администрация, а от ясна визия, постоянен граждански диалог и управление, което да пази историческата памет, културното наследство и човешкия облик на центъра на София.
 

© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.