AfD води в проучванията, но едва получава място в германската телевизия

AfD води в проучванията, но едва получава място в германската телевизия
03-08-2026г.
0
Лентата

Въпреки че оглавява националните проучвания с над една четвърт от гласовете, AfD е получила едва 4,7% от поканите за водещите токшоута на германските обществени телевизии ARD и ZDF през тази година — разлика, която повдига нови въпроси за това дали обществените медии изпълняват законовото си задължение за политически баланс.


Обществените телевизии в Германия са изправени пред въпроси относно политическия си баланс, след като нови данни разкриха поразителна разлика между предпочитанията на гласоподавателите и това кой всъщност получава ефирно време в най-влиятелните телевизионни токшоута в страната.


Въпреки че води в националните проучвания на общественото мнение, „Алтернатива за Германия“ (AfD) е имала само десет участия през тази година във водещите политически програми на ARD и ZDF. Това възлиза на едва 4,7% от всички покани, отправени към политици, въпреки че повече от един на всеки четирима гласоподаватели вече подкрепя партията, според най-новия ZDF Politbarometer.


Медиите са законово задължени да представят широк спектър от наблюдения и мнения, като същевременно поддържат обективност и безпристрастност. Ако поканите в телевизиите отразяваха политическата картина от актуалните проучвания, представителите на AfD щеше да са гостували почти шест пъти по-често, отколкото в действителност.


Вместо това управляващите и установените партии в Германия продължават да доминират в политическите дискусии в праймтайма. Политиците от ХДС (CDU) и ХСС (CSU) са реализирали 91 участия, представляващи над 43% от всички покани, въпреки че според проучванията подкрепата за тях е 23%. Въпреки одобрението от едва 12% в анкетите, ГСДП (SPD) се е появила 56 пъти, което прави над една четвърт от всички политически гости — повече от двойно спрямо очаквания дял при пропорционално representation.


Ограниченото присъствие на AfD се отразява не само в броя на поканите, но и в темите, които нейните политици биват канени да обсъждат. Социалният съпредседател на партията Тино Хрупала, който е най-често каненият политик от AfD през тази година с три участия, е бил разпитван основно по външна политика. По време на едно от гостуванията си той е дискутирал и икономическа политика, но не е бил поканен да се фокусира върху въпроси като миграцията, вътрешната сигурност или социалната политика — теми, които се превърнаха в централни за политическата платформа на партията.


Измерено чрез общото ефирно време, присъствието на AfD също остава минимално. Програмите, включващи поне един представител на AfD, възлизат на общо около 12 часа до средата на юли. От приблизително 185 до 190 часа излъчени политически токшоута, едва около 6% са съдържали участие на политик от AfD.


Данните показват, че германският телевизионен политически пейзаж има малко общо с настоящия електорален такъв. Докато AfD се очертава като най-силната сила в националните проучвания, санитарният кордон срещу най-голямата консервативна сила в Германия продължава да действа във всички сфери на медиите.


Автор: Золта Гьори


За автора: Золта Гьори е журналист в europeanconservative.com.


Източник: “The European Conservative

© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.