Днес е Успение Богородично, наричано още и Голяма Богородица. Един от най-големите ни християнски празници е и официален празник на Варна, Несебър и Малко Търново. Знаете ли обаче коя е причината морската столица и странджанската столица да имат общ празник?
След Освобождението на Варна от турско робство в града има 11 джамии, 6 гръцки църкви и само една малка българска църквица. Местното население решава, че вече няма пречки за издигането на голям български катедрален храм и създава инициативен комитет за изграждането му. Първото нещо, което почват да обсъждат, е името на храма.
По това време обаче във Варна живеят две групи българи - гъркомани и тракийци. Гъркоманите са по-старото местно българско население, но то е в напреднала фаза на погърчване, отказва да говори български и да се обяви за българско, поради което нито един гъркоман не се включва в комитета. А и гъркоманите имат 6 църкви - това са т.нар. гръцки църкви. От друга страна тракийците са по-новото българско население - бежанци от останалия в пределите на Турция Одрински край, сред които най-влиятелни и богати са братя Драгулеви. Двамата братя убеждават своите земляци, че няма по-достойно име за варненската катедрала от "Успение Богородично" - защото така се казва главният храм на Малко Търново, откъдето са те:) Решението е взето единодушно и църквата почва да се строи с толкова бързи темпове, че е построена само за няколко години, въпреки внушителните за времето си мащаби.
При строежа изниква друг проблем - няма място, нито турците, нито гъркоманите дават парцели, а българите са били изтласкани по онова време да живеят на края на града. Това не обезкуражава нашите, които взимат смело решение - огромната църква е построена на практика извън града, зад чертите на крепостната стена. Само че стената е разрушена няколко години по-късно, Варна започва стремително да расте и много бързо Катедралата, както простичко почват да я наричат варналии, се оказва в центъра на града. Днес нашата Катедрала е символът на Варна!
Честит празник, варненци! Честит празник, морска столице! Знаеш, че въпреки последните години, в които не по моя воля съм принуден да прекарвам повечето време далеч от теб, винаги ще те обичам:) Роденият край морето не може да живее далеч от морето, затова където и да ходя, каквото и да правя, винаги при теб ще се връщам!
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.