“Забелязали ли сте, че всички руски военни паради започват с марша "Прощание Славянки"!
Прощаването на славянката е руска музика, вдъхновена от български жени, изпращащи мъжете и синовете си на Балканската война 1912.
Дори на първия афиш за изпълнението на произведението на Агапкин е нарисувана точно такава сцена на фона на Стара планина (Балканский хребет).
Толкова допада на публиката, че впоследствие става символ на всички "славянки", изпращащи мъжете и синовете си на защита на "славянския свят" от "бусурманите", придобива особена популярност през Първата световна война.
---
На 5 октомври 1912 година започва Балканската война, в която царя мобилизира над 366 000 български мъже, които се бият на различни фронтове и жънат победи над Османската империя! 28-годишният Василий Агапкин е въодушевен от победите на българите при Лозенград и Одрин и той замисля да създаде свой марш. За него няма нищо по-тъжно от раздялата на българските воини с техните майки, сестри, жени, любими…
И той създава марша „Прощание славянки“!”
© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.