Улиците на София – опасни за децата!

 Улиците на София – опасни за децата!
19-05-2025г.
0
Лентата

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване наClean Cities.

Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за участващите в анализа населени места и над 3 пъти по-ниска дори спрямо предпоследния в подреждането.

Проучването, наречено "Улици за децата, градове за всички" (Streets for Kids, Cities for All) e изготвено от мрежата "Чисти градове" (Clean Cities Campaign), в която членуват над 120 организации от 20 държави.

"Проучването не е фокусирано върху това дали е опасна градската среда, а дали е безопасна. София е до такава степен небезопасна, че бихме могли да наречем опасно придвижването на децата в града – коментира пред БНР-Радио София Драгомира Раева от екологичното сдружение "За Земята", партньор на мрежата "Чисти градове" за България. – Екипът на "Зелена София" работи проект върху първата училищна улица в София. Надявам се много той да бъде подкрепен. Тези алтернативи подкрепят независимостта и активната мобилност на децата, а ползите от ограничението от 30 км/ч, освен за сигурността, означава и по-тихи улици."

Мястото на България на незавидното място в класацията не е изненада, след като по пътен травматизъм сме на последното място в Европа – коментира пред БНР-Радио София Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. - Годишно в България при катастрофи загиват между 25 и 30 деца. Това значи на 15-ти септември, на първия учебен ден една класна стая, остава празна."

По думите на специалиста, не е достатъчно да определиш зона с 30 км/ч (например до училище), ако няма кой да следи за това - дали се изпълнява.

София още страда от недоразвита мрежа от велоалеи. Няма цялостна концепция, а част от инцидентите с тротинетки напоследък се дължат и на това, освен на родителския контрол.

Част от жертвите при децата са и като пътници в автомобилите, които управляват техните родители, допълни Тодоров. Той припомни и други от мерките за безопасност - нуждата от светлоотразителни жилетки и каски за велосипедистите, ползване на детски столчета в автомобилите, добрата пътна маркировка.

Източник:  БНР

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.