"Свободата е по-ценна за мен. Не искам да получавам заповеди от никого" - интервюто на Тъкър Карлсън със собственика на Телеграм Павел Дуров

25-08-2024г.
0
Лентата

Lentata.com ви предлага превод на интервюто на Тъкър Карлсън (публикувано в ЕКС на 17 април тази година) със собственика на Телеграм Павел Дуров, който бе арестуван във Франция с чудовищни овбинения. 

Карлсън:
Telegram е едно от най-бързоразвиващите се и най- големи приложения за съобщения в света, популярно в цял свят, включително Съединените щати, но почти нищо или много малко изглежда се знае за компанията. Седалището й е в Дубай, където сме сега. Собственост е на Павел Дуров, който я управлява и е създал софтуера. Започнал е преди няколко години и почти никога не дава интервюта. Оказа се, че той е много интересен човек, изключително интересен. Научихме това онзи ден, докато говорихме с него и той се съгласи да седне и да ни разкаже за себе си и компанията му, което ние мислехме, че определено си заслужава да бъде чуто и с това ,Павел, благодарим ти, че се присъедини към нас.

- Признавам си, че използвам Телеграм, но не знаех нищо за теб или компанията ти и бях някак изненадан от историята ти. Ще можеш ли да разкажеш на нашата аудитория откъде идваш и как започна?

- Роден съм през 1984 година в Съветския съюз. Една символична година да бъдеш роден. Когато бях на 4-годишна възраст, семейството ми емигрира в Италия. Веднага успях да усетя разликите и да проумея неуспехите на командната централизирана система. Веднага сравних липсата на толкова много неща у дома спрямо Италия.

Започнах образованието си в Торино, където станах част от европейците, станах такъв. Когато СССР се разпадна, рещихме да се приберем у дома. В Италия аз и брат ми имахме невероятно забавни моменти. Брат ми бе заснет на живо по италианската телевизия да решава кубични уравнения на ум, нещо, което никой не бе виждал, защото той беше едва на 10 години. Аз пък не знаех как да говоря на италиански, не знаех нито една дума. Учителите казваха, че няма да се справя в тяхното училище, но в края на първата година бях втори по успех, а в края на втората година бях първи. Харесваше ми състезателната среда. Когато се връщахме в Русия всичко беше хаотично и единствено се върнахме, защото баща ми получи оферта за работа в един от факултетите в университет. В Русия се обучавах по експериментална система, учейки едновременно 6 чужди езика, математика за профилирани училища. Преподаваха ни биология и химия по програма за по-високи класове. Така, някак си логично, още в началото на 90-те с брат ми започнахме да учим и езици за програмиране. Брат ми стана световен шампион на международни олимпиади по математика - няколко пъти подред. А аз бях най-добрият ученик в училището си, имах и успехи на състезания. Страстта ни по програмиране и дизайн единствено растеше, защото от Италия взехме със себе си стар компютър, което ни превърна едно от малкото семейства в страната, които можехме да се научим да програмираме и това и започнахме.

Като студент започнах да правя сайтове за своя университет. Бях на 21 години, когато създадох ВКонтакт или "Руския Фейсбук". Макар да не обичахме това сравнение тогава. Сайтът стана най-популярната социална мрежа в Русия, Беларус, Украйна, Казахстан и още няколко бивши съветски републики. Всичко това постигнах сам, защото на практика бях единственият работник в компанията си. Сам написах кода, сам направих дизайна, сам поддържах сървърите и дори сам отговарях за поддръжката на сайта. След това компанията порастна. До 2011- 2012 имахме над 100 милиона потребители. Тогава започнаха и проблемите ни в Руския. Виждате ли, аз винаги съм бил голям привърженик на свободния пазар, на конкуренцията, на свободата на словото и свободата на организирането. В икономическия и политическия смисъл на думата. Опозицията в Русия започна да използва ВКонтакт, за да се самоорганизира и да протестира, където близо половин милион души се събраха да протестират на Червения площад и др. Тогава ни потърсиха от Кремъл, настоявайки да изтрием тези групи от ВК. Аз отказах.

- Значи управляващите поискаха да прекъснеш комуникацията на протестиращата опозиция?

- Вижте, във ВК имаше големи групи. В тях можеше да влиза всеки и да чете, коментира и споделя. Протестиращите се самоорганизираха там. Аз не заемах страна. Но защитавах принципите на свободата на словото и свободата на политическото самоорганизиране. Неща, залегнали в руската конституция, в която вярвах. Но Кремъл не тълкуваше нещата по същия начин. Година по-късно, през 2013 г., се сблъскахме с подобна ситуация. Хората в Украйна започнаха да се организират чрез ВК, за да протестират в Киев. Така започна Майданът. Те протестираха против правителството си. Руското правителство веднага поиска да разкрием личните данни на организаторите на Майдана. На активистите. Нашият отговор бе - чакайте, това е друга страна, не можем просто да предадем украинските си потребители там, само защото са ни накарали. Отказахме, при което хватката се затегна.

В края на краищата ми бяха дадени два "субоптимални" варианта и трябваше да избирам. Първият бе да започна да се подчинявам на елита на Русия. Вторият бе да продам дяловете си в компанията, да подам оставка от всички постове във ВК и да напусна Русия. Избрах второто.

- Чакайте малко, аз съм чувал политици и коментатори да наричат Telegram част от руското правителство. А сега ти казваш обратното - че си напуснал Русия, защото не си искал да сътрудничиш на Кремъл?

- Точно така. Хора с бегла представа за историята на Telegram биха направили подобни твърдения. Те може да са окуражени от нашите конкуренти, които биха били доволни от дискредитирането на Telegram. Да не забравяме, че Telegram се разпространява като горски пожар. Всеки ден имаме 2,5 милиона нови регистрации, така че сме заплаха. Конкурентите ни междувременно наливат милиарди в реклама и ползват ПР фирми, известни с подобни похвати.

- А вие колко похарчихте за реклама?

Нула долара. Аз не ползвам реклама. Никога не сме рекламирали Telegram – никъде по други социални платформи. Ръстът ни е напълно органичен. Така стигнахме до близо 900 милиона потребители - без реклама.

-Впечатляващо. Интересно е, защото съм чувал хората да казват това, но то звучи като противоположното на истината. Ти реши да продадеш компанията и да напуснеш Русия?

- Да, това направих. Беше донякъде болезнено. ВК бе първото ми "дете", така стартира кариерата ми, инвестирах много усилие, креативност и време. Но свободата е по-ценна за мен. Не искам да получавам заповеди от никого. Оставих зад себе си комфортен живот. Но целта ми никога не е била да съм богат. Целта ми е била да съм свободен и колкото и невъзможно, да направя и останалите по-свободни, използвайки платформите, които ние създадохме. Моята надежда беще, че те ще могат да изразяват тяхната свобода. Това е мисията на Телеграм и част от мисиите на ВК.

-Паузирахме интервюто за малко, за да посочим следното- Когато руското правителство кара Павел Дуров да цензурира политическите опоненти, той отказва, като предпочита да си подаде оставката и да напусне страната, в която е роден, пред това да участва в нещо подобно. Сега може да сравните това, което Павел прави, с това, което Марк Зукърбърг или Параг Агравал, човекът който управляваше Туитър преди Илън Мъск да го купи. И двамата са сътрудничили на правителството да цензурира хората и това е срамно. Така че вярваме на Павел, когато казва, че Телеграм е за свободата на словото, и му вярваме, защото е показал колко е отдаден на това. Затова решихме и да основем с гордост наш Телеграм канал, за да достигнем хората с нашето свободно от цензура съдържание.

- След като напускаш Русия, създаваш Telegram, прав ли съм?

Идеята за Telegram се появи още в Русия. Бяхме изправени преди редица стресови ситуации. Въоръжен полицейски отряд беше пред къщата ми, опита се да влезе, защото отказах да сваля тези групи, за които говорих по-рано. Тогава разбрах, че съм бил подслушван. Осъзнах, че е трудно да комуникирам дори с брат си - просто нямаше сигурен метод за комуникация. Просто всеки вариант за комуникация не беше сигурен. Реших, че мога да създам приложение за комуникация с достатъчно добро криптиране. И брат ми, бивайки гения, който е, създаде криптографията, която ползваме и до днес с малки промени в Telegram.

- Значи брат ти е създал криптирането в Telegram?

- Да, той е изключително умен, с две докторантури по математика и експерт в криптографията. Той изкова основните принципи на криптографията в Telegram, докато аз правех дизайна и пишех останалия код в приложението.

- Къде отиде, след като напусна Русия?

- Опитахме няколко места. Първо пробвахме да създадем база в Берлин, после в Лондон, Сингапур и Сан Франциско.

- А защо не останахте там?

- Бюрокрацията бе твърде сложна за нас. Създадох най- добрата програма в света и се опитвах да го скрия от компания, отговорът, който получих на места като Германия например, беще, че не можеш да наемаш хора извън ЕС, ако първо не пуснеш обяви в продължение на 6 месеца, на които трябва да не откликне никой.

- А какво се случи в Сан Франциско?

- Първо си помислихме, че това е перфектното място за нас. В Сан Франциско са базирани толкова много технологични компании. Но се случиха две неща, които ни накараха да размислим.

Първо, докато бях в Сан Франциско, бях атакуван. Тръгнах си от среща в офиса на Джак Дорси, създателя на Twitter, и реших да се прибера до квартирата си пеша. Беше около 20 часа, когато ме нападнаха и ограбиха на улицата. САЩ е единствената страна, в която съм бил ограбван. Трима едри мъже просто изтръгнаха телефона от ръцете ми, туитвах за факта, че точно се бях срещнал с основателя на Туитър и бях атакуван. Аз го сграбчих, защото не исках да ми го откраднат, но явно те не очакваха съпротива. Последва юмручен бой, имаше кръв. Накрая успях да се отскубна от тях и да избягам. Бяха доста по-високи от мен, но мисля, че беше равностойно. Това бе пълен шок за мен. Пътувал съм много и това бе първият път, в който ме нападат. Казах си, ОК може би Сан Франциско не е градът, но има други места в Америка, в които можем да започнем своя бизнес.

Така стигаме до втория ни проблем, който е по-съществен. Към нас започнаха да проявяват интерес от ФБР и от други служби. В САЩ дойдох с мой софтуерен инженер. Оказа се, че са опитали да го вербуват зад гърба ми. Към него започнаха да проявяват интерес именно агенциите, занимаващи се с кибершпионаж.

- Той е трябвало да напише код за тях или да разбие Telegram?

- Поставили са му задача да разкрие библиотеките с отворен код, които са интегрирани в Telegram. След това е трябвало да замени част от тях с други, така че да предостави "задна вратичка" за достъп на службите на САЩ.

- За да може американското правителство да шпионира какво си пишат хората в Telegram?

- Да, и не само. Задната вратичка е задна вратичка. Като такава, тя може да се ползва от всяко правителство или организация с капацитета за това.

- Сигурен ли си, че точно това се е случило?

- Да, няма причина моят инженер да си измисля истории. Освен това самият аз също съм изпитвал подобен натиск в САЩ. Когато бях в Америка, често се сблъсквах с агенти на ФБР, на летището, задаващи въпроси. Един път, когато закусвах в 9 сутринта, агент на ФБР дойде изненадващо в къщата, която бях наел. Това беше доста изненадващо и си помислих, че получаваме твърде много внимание и че най-вероятно не е най-добрата среда за нас.

- Да не би да си извършил престъпление?

- Не, интересът им към мен бе чисто оперативен. Искаха да научат повече за Telegram. За това защо съм напуснал Русия. Какво правим, искаха детайли. Искаха да намерят начин да контролират Telegram по-добре. Вижте, аз разбирам, че тези агенти просто са си вършели работата. Но за нас бе абсурдно да останем в тази среда, ако искахме да създадем сигурно приложение. Ако искахме да останем фокусирани над това, което правим. Ако искахме да останем независими.

- Така се установихте в Дубай?

- Да, преди 7 години дойдохме тук, първоначално искахме да опитаме за половин година, но се оказа, че тук е идеалното място за това, което искахме да създадем. Не сме поглеждали назад. Оттогава не сме искали да напуснем ОАЕ. Тук бюрокрацията почти липсва. Можеш да наемеш точните кадри, дори да са от другаде, стига да предлагаш добра заплата. Много по-различно е от всички други държави. Данъците са много ниски, а инфраструктурата е перфектна. Получаваш много за минимакните данъци, които плащаш. Но най-важното е, че тук сме на неутрална територия. ОАЕ е малка страна, която иска да е приятел с всички, и не е ангажирана с нито една от световните суперсили. Това е идеалното място за една независима и неутрална платформа като нашата. Защото иначе не бихме могли да защитим правата на нашите потребители.

- Откакто си дошъл в Дубай, са се случили няколко войни и заплахи от войни. Усещал ли си натиск от управляващите тук? Натиск да разкриеш информация, да внедриш задни вратички за следене, да цензурираш?

Никога. Това е най- добрата част. За всички седем години тук не ни е притеснявал никой. Има голям контраст в отношението към нас от Обединените арабски емирства, спрямо всичко, което сме изпитвали другаде.

- А бил ли си под натиск от други правителства, под чиято юрисдикция не си попадал тук, да налагат исканията си?

- Естествено. Telegram е популярна платформа в много страни. Към нас са били отправяни множество искания от различни правителства. Някои от тях са основателни. Например, имаше групи, пропагандиращи насилие, говорим за отвратителни неща, които нито един нормален човек не би одобрил. Тогава сме откликвали. Но много пъти са опитвали да ни накарат да компрометираме ценностите си, да нарушим поверителността на потребителите. Тогава сме отказвали.

- Може ли да дадеш пример за подобен случай, в който са поискали да цензурираш и спомогнеш за нарушаването на личното пространство на хората?

- Има една забавна история, свързана с твоята родина - САЩ. Тя се случи непосредствено след събитията от 6 януари (протестите срещу резултата от изборите в САЩ и нахлуването на демонстрантите в Капитолия - бел. ред.). Конгресмени от Демократическата партия поискаха да дадем всичката информация за групите и потребителите, участващи по думите им във "антиправителствено въстание". Посъветвахме се с адвокатите си и те казаха да го игнорираме, но писмото звучеше сериозно.

"Ако не се подчините на нашата молба, вие ще нарушите конституцията на САЩ", това ни притесни доста.

  • Искали за данни за тези, гласували за другия?

-Да, искаха данни. Забавното беше, че само две седмици по-късно получихме писмо от Републиканската партия. В него ни заплашваха, че ако дадем информация, свързана с предишното писмо, ще сме нарушили конституцията на САЩ и ще трябва да понесем последствия от това.

Имахме 2 писма и така се оказа, че каквото и да направим, ще нарушим конституцията на САЩ. Поне можем да направим подобно тълкувание.

-Как реагирахте в тази ситуация?

-В крайна сметка направихме това, което правим най-често в подобни ситуации. Игнорирахме исканията към нас.

- А имал ли си искания, които не можеш да игнорираш?

- Ще те изненадам, но най-големите искания към Telegram не идват от нито едно правителство, а от Apple и Google. Когато стане дума за свободата на словото, тези две компании могат да цензурират всичко, което четеш на смартфона си. Заплахите им са свързани с премахването на Telegram от магазините им за приложения. Заплашват ни, че ще ни изтрият от Google Play или AppStore.

-Това ще е голяма загуба за вас нали?

-Да, защото така по-голямата част от хората по света ще загуби достъп.

- Правилата на Google и Apple политически ли са?

- Правилата Не, но тълкуванията им могат да бъдат. Самите правила са доста общи - да няма дискриминация, да няма насилие, насилие над деца и т.н.но когато приагат тези правила, ние често не сме съгласни. В такъв случай се обръщаме към тях и им казваме, че грешат. Това е легитимният начин хората да изразяват какво мислят. Но какво означава дискриминация, какво означава насилие? Често са отправяли неоснователни искове към нас и е трябвало да водим дълги разговори, с различни лица, за да докажем правотата си. Понякога те се съгласяват с нас, друг път е трябвало да свалим канали от версията си за Android или iOS.

- Няма ли риск правителствата да окажат натиск, за да не позволят организиране на опозиция срещу тях? Като случилото се с теб в Русия, като опита ти с конгресмените след 6 януари.

- Telegram се ползва от протестиращи в Беларус, Хонконг, Казахстан, дори Барселона. Приложението ни е част от инструментариума за организиране на опозицията, но и на управляващите. Ние предлагаме Telegram на всички, без предразсъдъци и пристрастност. Не, че не се интересуваме, но смятаме, че е важно да има платформа, която е неутрална към всяка гледна точка. Моето вярване е, че конкуренцията между различни мирогледи може да роди един по-добър за всички ни свят.

- Подходът ти е коренно различен от този на Facebook, които заемат страна и имат пристрастие в дебата. Какво мислиш за това технологичните компании да заемат страната на някои правителства?

- Това е една от причините да дойдем в ОАЕ. Ние не искаме да сме геополитически пристрастни, не искаме да заемаме страна в дебата и да избираме кой да надделее в него. Това е възможно само ако си на неутрална територия. Но ситуацията с Facebook не се дължи само на факта, че са базирани в САЩ. Затова вярваме, че човечеството се нуждае от неутрална платформа, която ще уважава неговото лично пространство и свобода.

-Едно от нещата, които Телеграм прави, това са така наречените канали, където се организират групи от хора. Можеш ли да обясниш какво представляват те?

- да, това дава възможност да се сподели съобщение до милиони хора. Има канал, хората се абонират към него и това е едностранна комуникация. Например, може да се използва и от президент и така никой не може да изпраща съобщение до него, но той може до всички, абонирани за канала. Много лесно се използват и станаха много популярни. Други компании също се опитаха да направят подобни канали, разбира се не толкова развити колкото това, което ние имаме, но това показва, че е много висококачествен елемент, който е нужен на света. 

- Изключително необичайно е бизнес организация с подобен мащаб и влияние да е собственост само на един човек. Защо не излезе на борсата и не потърси спонсори?

- Да, Telegram е на 100% мой, което е необичайно. Причината да стоя далеч от капиталови инвестиции е именно независимостта. А определени фондове имат определени интереси. Аз имам стотици милиони в банковата си сметка от биткойн инвестиции, но не правя нищо с тях, нямам собствен самолет, нямам скъпи коли или яхти. Не притежавам земя и нямам имоти. Този начин на живот просто не е за мен. Парите и луксът никога не са ми били идеал и цел в живота. Приоритетът ми винаги е била свободата. Когато си купиш имот, ставаш обвързан с него и с физическата му локация. Това е личното ми мнение, не искам да ангажирам никого с него. Колкото повече неща си купуваш, толкова повече се разфокусираш. Ако си купя къща и самолет, ще прекарвам време в поддръжката им, ще се занимавам с тях, а аз искам да се концентрирам в Telegram. А това иска доста време и усилия. Изборите, които правя влияят на милиарди хора. Не искам да избирам каква да е тапицерията на колата ми или да отделям време за толкова тривиални неща. За мен ръководенето на Telegram е удоволствие. Работя лично с всеки програмист и инженер, който участва в екипа ни. И сам съм поел няколко отговорности в компанията.

-Колко души е НR екипът ви?

- Нула, е може да се каже, че аз съм. Аз съм единственият продуктов мениджър и нямаме отдел човешки ресурси. Вместо това имаме платформа, в която организираме серия от състезания между програмисти. Накрая наемаме най-добрите от най-добрите. Правим ги вендъж на месец или два и след това избираме най-добрите. Целият ни екип, хората зад Telegram, сме 30 души. Ние сме малко, но сме супер ефективни. Така работим ние, не се нъждаем от такъв екип, койтода наема хора за нас.

- Защо всички не ръководят бизнеса си като теб? Когато Илон Мъск купи Twitter, там имаше хора, които не знаеха какво работят. Например, имаше отдел за световния мир и хармония.

- Интересен въпрос. Всичко може да се сведе до въпросът за независимостта. Питал съм същото Джак Дорси (създател на Twitter - бел.ред.). Казах му, че може да управлява компанията си с не повече от 20 души. Не му трябваха повече. Той обаче ми отговори, че ако постъпи така, ще уплаши влиятелни хора, хора от Уолстрийт, които ще решат, че нещо не е наред със компанията. И тъй като той не иска това да се случва, екипът остава раздут.

- За да държи акциите на Twitter скъпи, той трябва да управлява компанията неефективно?

- Ако съм го разбрал правилно. Точно така се получава. Все пак има ползи за една компания да е на борсата, стига приоритетът ѝ да е набавянето на лесен капитал. Аз нямам планове да ставаме публична компания. Изпитвам удоволствие от управлението на Telegram, а скоро - до няколко месеца - ще имаме 1 милиард активни потребители.

- Но как успяваш да разраснеш потребителската си база, ако екипът ти е само 30 души и не харчиш пари за реклама, ако не плащаш на други хора?

- Хората обичат продукта ни. Всъщност, хората са умни. Те обичат да използват добри неща и не искат да ползват лоши неща. Когато някой започне да ползва Telegram, той бързо осъзнава ползите и не иска да се връща назад, започва да рекламира приложението на приятелите си. Освен това, ние имаме изключително развито приложение за чат, другите са зад нас, правят неща, които ние разработихме преди години. Хората обичат качеството, свободата, обичат независимостта, поверителността.

- Илон Мъск заяви, че когато е купил Twitter, в компанията са работели агенти на разузнавателни агенции, не само от САЩ. Те са имали достъп до пряка кореспонденция, до огромни потоци от информация. Това не те ли прави параноичен, че могат да те пробият по подобен начин? Сигурен съм, че правителствата са любопитни да разберат какво се случва в Телеграм.

- Имаме голяма отговорност на раменете си. Не бих казал, че сме параноични, но сме шнимателни. Но това е логичното поведение за нас. Затова не пътуваме много и подбираме кадрите си внимателно. Аз съм си забранил да пътувам до Китай, Русия, САЩ и останалите големи геополитически играчи.

- Не би ли се съгласил, че когато ръководиш нещо толкова голямо, ставаш играч на глобалната геополитика, без значение искаш или не?

- Определено не искаме да сме играчи. Искаме да сме неутрална платформа, която не заема страна. Но вероятно си прав, има роля, която играем.

- Позволено ли е да не заемаш страна в съвременния свят? Не се ли очаква от теб да заемеш страна?

- Това е голям проблем. Това отношение може да превърне света ни в по-опасно място. Защото в края на краищата, ние трябва да се научим да се разбираме и да се сближаваме, без значение колко сме различни. Трябва да можем да разбираме другите гледни точки, колкото и различни да са те. Ако наложим цензура, ако поискаме от всеки да избере страна, това разбиране ще започне да изчезва. А без него не могат да съществуват компромисите. Така бихме се оказали на едно много опасно място.

- Имал ли си досег с Агенцията за национална сигурност (NSA)? Те успяха да научат за съобщенията ми и да разберат, че ще интервюирам Путин. Така че са доста активен играч.

- NSA не са агенция, която работи с теб директно.

- Ха-ха-ха, доста дипломатично изказване.

- Мога да прочета във вестника, че моят телефон е бил пробит от PEGASUS и това ще е единственият начин да разбера, че съм имал досег с NSA.

- Ти не си давал интервю от 7 години, а естеството на работата ти е известно. Не смяташ ли, че си доста следен?

- Сигурно. Поначало, аз считам всяко едно устройство, което ползвам, за компрометирано. Защото ползвам смартфон и след всичко, което съм преживял, имам доста ниско доверие в технологичните компании, от гледна точка на сигурност.

- Последен въпрос. Щом правиш това още от университета, накъде виждаш да отива светът? Имам предвид - какво се случва със свободната обмяна на идеи и информация между свободни индивиди? Когато бях дете, това бе лесно, а сега става все по-трудно. Придвижваме ли се към бъдеще,  в което няма да има поверителна комуникация?

- Зависи докъде се разпростира поверителността. Като казваш, дали поверителността, ще остане, мислиш ли, че имаме абсолютна поверителност сега?

-Не мисля, че имаме, мисля, че правителството все по- малко търпи поверителността. Това очевидно е тенденцията. Но ще победят ли? Ще има ли някога начин да се осъществи поверителността? Има ли място за това?

- Аз съм оптимист. В бъдеще ще се появи нов метод, който да контрира навлизането в личното пространство. Може би ще имаме дори сигурни устройства за комуникация. Смятам, че светът се развива в цикли. Ако днес посоката е една, то утре може да е друга. Хората ще се уморят от това, което преживяват. И ще поискат смяна на посоката. Най-добрият скорошен пример за това е COVID. В началото имаше много рестрикции, включително в социалните мрежи. Хората нямаха право да изказват съмнения за ваксинитеза локдауните и маските. Но в един момент това доведе до натрупването на критична маса от недоволни хора. Те бяха недоволни, защото не можеха да изразяват мнението си. След края на пандемията наблюдаваме ръст в скептицизма на хората към ограничаването на свободите им.

- Ти не се ли сблъска с натиск, да ограничиш дебата за ваксините и локдауните?

- Нашата позиция е ясна. Ние сме неутрална платформа. Правителствата могат да ни ползват свободно, за да разпространяват тяхното послание. За ползата от локдауните и ваксините. Но ние не заглушихме критиците. За нас имаше смисъл да позволим тези два лагера да сблъскат позициите си, и от този сблъсък да излезе някаква истина. Бяхме критикувани за това, но смятам че постъпихме добре и мисля, че беше правилната стратегия.

- Значи си допуснал хората да се съмняват в науката?

- По време на пандемията бяхме от малкото, които не наложиха банове и не цензурираха критиците на мерките и скептиците към ваксините, нито им сваляхме профилите.

- Защо твоята позиция не те превърна в човек на годината? Защо лицето ти не е на корицата на списание "Тайм"?

- Не съм експерт по тези въпроси. Но мисля, че днес има повече платформи, които се насочиха в посока на повече свобода на словото и повече дебат. Например бившият Twitter - сега Х. Пак стигаме до това, че светът се развива циклично. Нещата започват да се променят.

- Покупката на Twitter от Илон Мъск на практика наруши монопола ти. Не си ли притеснен от това?

- Напротив, много се радваме от това развитие. Причините са много. Виждаме повече иновации. Х се опитват да направят много неща, някои от тях ще са грешки, някои ще проработят, но поне сеопитват да иновират. Това е нещо, което нямахме, освен в Телеграм и няколко други платформи през последните 10 години. Х се опитва да направи това, което правим и ние- иновация, пробваме различни неща, опит да се даде власт и сила на създателите, това са вълнуващи неща и дори искам да виждам повече други компании, които да правят това. Не знам дали е добре за човечеството, че Илън прекарва толкова време върху Туитър, но определено е добре за социалните мрежи.

- Говорил ли си с другите големи шефове в сферата за свободата на словото? Говорил ли си с Марк Зукърбърг по този въпрос?

- Да, срещнах Марк преди 10 години. Когато още управлявах ВК. Тогава им разказах за нашата платформа. Беше интересна среща. Накрая те се опитаха да копират, това което им разказах, а то не бе това, което правехме. Забавен момент бе, че той ме пита, дали планираме нещо на глобално ниво. Аз казах - не. Питах го дали той планира да се разрасне в посока на моя основен пазар. Той също каза не. И след няколко седмици и двамата направихме точно обратното.

-Значи не трябва да се прави бизнес с Марк?

-Без коментар.

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.