Нидерландските здравни работници изразяват сериозни опасения относно щамове резистентни бактерии, носени от украински войници, които се подлагат на медицинско лечение в страната, и как това може да повлияе на местното население, съобщи De Telegraaf.
Данните на Националния координационен център за разпределение на пациентите показват, че общо 143 украински войници са лекувани в местни болници от началото на конфликта, включително някои със сериозни наранявания.
Тъй като Украйна е „много по-щедра от Холандия в предписването на антибиотици“, има осезаем риск украинците да носят резистентни на антибиотици микроорганизми, е обяснението на нидерланските лекари.
Тези „супербактерии“ могат потенциално да бъдат предадени на местни пациенти, които преди това не са били изложени на тях.
„Нидерландия все повече се бори с мултирезистентни бактерии. Това отчасти се дължи на украинските войници, които се лекуват тук“, твърдят местните лекари, като посочват, че украинците „носят т.нар. супербактерия, която е нечувствителна към много видове антибиотици.“
„За нас в Нидерландия е безпрецедентно да видим колко различни видове резистентни бактерии вече носят със себе си“, посочи местен клиничен микробиолог.
Болниците в няколко европейски страни регистрират значително увеличение на антибиотичната резистентност сред украинците, пристигащи за лечение.
Първият случай е обявен в изследване, публикувано на сайта на американските Центрове за контрол на заболяванията (CDC) и финансирано от Министерството на отбраната на САЩ. Учените, извършили изследването, са военни специалисти от Walter Reeds (най-големият военно-изследователски институт на Армията на САЩ).
Изследването анализира случай в Германия през август, когато украински войник е диагностициран с редица инфекции, които не са лечими с антибиотици. Той е докаран от Украйна за лечение в американската военна болница в Германия.
В кръв и култури за наблюдение от ранен войник от Украйна са изолирани Acinetobacter baumannii, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecium и 3 различни щама Pseudomonas aeruginosa. Изолатите са нечувствителни към повечето антибиотици и носят редица резистентни на антибиотици гени, пише в изследването.
Източник: obektivno.bg
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.