Мъж откри огън по войници от Националната гвардия в центъра на Вашингтон в сряда, ранявайки сериозно двама от тях. Според американската преса той е 29-годишен бивш войник с афганистанска националност. Двама членове на Националната гвардия на САЩ са били простреляни във Вашингтон, съобщи американската министърка на вътрешната сигурност Кристи Ноум, предаде Ройтерс. Полицията във Вашингтон съобщи, че по-рано днес е имало стрелба близо до Белия дом. Двамата простреляни военни са в критично състояние, заяви шефът на ФБР Каш Пател. Стрелбата по членове на Националната гвардия е терористично нападение, заяви американският президент Доналд Тръмп, който е във Флорида в дните преди Деня на благодарността. "Животното, което простреля двамата членове на Националната гвардия", ще плати висока цена, заяви президентът Тръмп в социалната си мрежа "Трут соушъл". Той е наредил изпращането на още 500 войници от Националната гвардия във Вашингтон. Говорителката на Белия дом Карълайн Левит заяви, че Тръмп е бил информиран за стрелбата.
Във видео обръщение президентът на САЩ заяви, че арестуваният заподозрян е мъж, дошъл от Афганистан през 2021 г. „Арестуваният заподозрян е чужденец, който е влязъл в страната ни от Афганистан“ и който „е доведен тук от администрацията на Байдън през септември 2021 г.“, заяви Тръмп от Флорида, където прекарва Деня на благодарността. След това Доналд Тръмп започна яростна тирада срещу имиграцията, която той определи като „най-голямата заплаха за националната сигурност“, обвинявайки предшественика си, че е допуснал „милиони“ чужденци в Съединените щати, съобщава АФП. САЩ трябва да проверят отново всички чужденци, влезли в САЩ от Афганистан по времето на бившия президент Джо Байдън, изтъкна Тръмп. Президентът заяви, че е наредил изпращането на още 500 войници от Националната гвардия във Вашингтон.
Стрелбата е станала в сряда следобед в сърцето на американската столица, в която от август насам патрулират стотици военни, по искане на Доналд Тръмп. Атаката е извършена на площад Фарагут, в близост до Белия дом, в една от зоните, в които най-интензивно патрулират Столичната полиция, Тайните служби и, от лятото насам, войници на Националната гвардия, разположени във федералната столица. Приблизително в 14:15 ч. вашингтонско време „заподозрян пристигнал на ъгъла на улицата, вдигнал огнестрелното си оръжие и стрелял по патрулиращи Национални гвардейци“, каза на пресконференция Джефри Карол, служител на полицията във Вашингтон, според когото става дума за „самотен стрелец“. Други членове на Националната гвардия „успяха“ да „овладеят и арестуват“ стрелеца, добави той. „Изстрелите бяха целенасочени“, каза Мюриъл Баузър, кметът на Вашингтон от Демократическата партия, по време на същата пресконференция.
Белият дом обвини демократическата опозиция, че е „демонизирала“ войниците, като е критикувала разполагането им и е обвинила Доналд Тръмп в превишаване на правомощията му.
Имиграционните служби на САЩ заявиха междувременно, че спират за неопределен срок да обработват всички молби от афганистански граждани. Тръмп призова всички имигранти от Афганистан, които са пристигнали в САЩ по времето на бившия президент Джо Байдън, да бъдат повторно проверени.
Източник: БТА, "Фигаро"
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.