Стармър не успя да получи от Тръмп обещание за военни гаранции в Украйна

Стармър не успя да получи от Тръмп обещание за военни гаранции в Украйна
28-02-2025г.
0
Лентата

Президентът Доналд Тръмп каза в четвъртък, че сделката за полезни изкопаеми с Украйна е гаранцията за сигурност, от която Киев се нуждае срещу Русия, като отхвърли призива на британския премиер Киър Стармър за предоставяне на повече военна подкрепа от САЩ, предаде Ройтерс.


Стармър, който се срещна с Тръмп в Белия дом за първи път, откакто той започна втория си мандат, призова САЩ да осигурят "подкрепа" за сигурността на европейските сили, които може да изпълняват мироопазваща роля в Украйна след приключването на мирните преговори, към които Тръмп се стреми.

 

Все пак Тръмп е заявил, че ще "помогне" на британските войници, ако те бъдат нападнати по време на мироопазваща мисия в Украйна. Преди той неведнъж е отхвърлял идеята, че САЩ трябва да предоставят "подкрепа" за сигурността на европейските миротворчески сили, припомня Ройтерс.

Стармър поласка домакина си като му благодари на Тръмп, че е "променил хода на разговорите, за да се появи възможността да се постигне мирно споразумение".


Президентът на САЩ заяви, че преговорите с Русия и Украйна за мирно споразумение са "много добре напреднали" и похвали Москва за действията ѝ при преговорите, добавя Ройтерс.


Седейки редом до Стармър в Овалния кабинет Тръмп заяви, че евентуално мирно споразумение, постигнато с Русия, ще издържи и руският президент Владимир Путин няма да навлезе отново в Украйна.


"Мисля, че Русия се държеше много добре... Мисля, че сме напреднали много по сделката, но още не сме сключили сделка", заяви Тръмп. Той добави, че няма да говори за детайлите по опазването на мира, докато не бъде договорено споразумение.

В отговор на въпрос дали може да се вярва на руския му колега президентът на САЩ отговори: "Вярвай и проверявай".

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Белия дом, като се очаква там да бъде подписано споразумение със САЩ за достъп по редките земни елементи на Украйна. Тръмп е заявявал, че това споразумение ще бъде предпазна мярка за Украйна, обръща внимание Ройтерс.


Тръмп запази приятелски тон по време на срещата си със Стармър във Вашингтон и дори оттегли коментара си за украинския президент Володимир Зеленски като диктатор, който разтревожи европейските столици, като заяви: „Това ли съм казал? Не мога да повярвам, че го казах“, предава Франс прес.

Но Тръмп също така настоя, че вярва, че Путин ще спази всяко примирие с Украйна, противоречейки на предупрежденията на Стармър, че липсата на американски „предпазен механизъм“ за сделката ще насърчи Путин да организира повторение на инвазията си от февруари 2022 г.

Великобритания и Франция предложиха да разположат мироопазващи войски за Украйна, но искат от САЩ гаранции за помощ, включително въздушно и сателитно наблюдение.


„Мисля, че той ще удържи на думата си“, каза Тръмп пред репортери, докато седеше редом със Стармър в Овалния кабинет, когато го попитаха за Путин.

„Говорих с него, познавам го от дълго време, не вярвам, че ще наруши думата си“, заяви още той.

Тръмп добави, цитиран от Франс прес, че Великобритания може „да се грижи за себе си, но ако имат нужда от помощ, аз винаги ще бъда с британците“.

Стармър бе заявил в самолета за американската столица, че „прекратяване на огъня без предпазен механизъм“ ще позволи на Путин „да изчака и да дойде отново“ в Киев.

Стармър връчи на Тръмп - дългогодишен почитател на британските кралски особи - писмо от крал Чарлз III, с което той го кани на безпрецедентно второ държавно посещение на американски президент.

„Това никога не се е случвало досега, това е безпрецедентно“, съобщи Стармър.

Поканата беше ясен опит да се привлече Тръмп на фона на нарастващите опасения в Европа, че американският лидер е готов да продаде Киев и да заеме позицията на Русия по отношение на споразумението, отбелязва Франс прес.

Тези опасения се засилиха миналата седмица, когато Тръмп нарече Зеленски „диктатор без избори“.

Посещението на Стармър идва дни след подобно посещение на френския президент Еманюел Макрон, който си тръгна на практика с празни ръце, въпреки че заяви, че е имало „повратна точка“ в диалога с Тръмп.

Високопоставен служител от администрацията на Тръмп заяви, че предпазният механизъм е „очевидно много високо в дневния ред на нашите европейски съюзници“, но каза, че осигуряването първо на подходящо прекратяване на огъня е по-важно.

„Видът на силите зависи до голяма степен от политическото решение, което ще бъде постигнато за прекратяване на войната. И мисля, че този компромис е част от това, което лидерите ще обсъждат днес“, каза служителят пред репортери.

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.