САЩ ще започнат преговори за изтегляне на войски от Европа, съобщи посланикът на НАТО

САЩ ще започнат преговори за изтегляне на войски от Европа, съобщи посланикът на НАТО
17-05-2025г.
0
Лентата

В ход, който сигнализира за отдавна назряваща промяна във външната политика на САЩ, страната под ръководството на президента Доналд Дж. Тръмп се подготвя да започне обсъждания с европейските съюзници относно намаляване на военното си присъствие на континента.

Американският посланик в НАТО Матю Уитакър потвърди плановете на администрацията на Тръмп по време на форум по сигурността в Естония, като заяви, че разговорите официално ще започнат след юлската среща на върха на НАТО в Хага, съобщи „Ройтерс“.

„Нищо не е решено“, каза Уитакър, „но веднага щом това се случи, ще проведем разговорите в рамките на структурата на НАТО.“ Той даде ясно да се разбере, че това не е просто поредният дипломатически ход с бавни темпове. „САЩ искат да намалят войските си в Европа от над 30 години. Президентът Тръмп просто каза „достатъчно“ — това ще се случи и ще се случи сега.“

Тези изявления рязко контрастират с външната политика на предишни администрации, които третираха НАТО като неприкосновена институция, независимо от това колко малко допринасят европейските членки в замяна. Представители от ерата на Тръмп все по-често критикуват това, което според тях е хронично недофинансиране и зависимост от страна на Европа.

Американският министър на отбраната Пийт Хегсет беше категоричен по-рано тази година, заявявайки, че „суровите стратегически реалности пречат на Съединените американски щати да се фокусират основно върху сигурността на Европа.“

В частни разговори чрез предполагаемо криптираното приложение Signal Хегсет изразил „отвращението си от европейския гратисчийски манталитет“ — мнение, споделяно и от вицепрезидента Дж. Д. Ванс. Двамата се превърнаха в ключови гласове в призивите за възстановяване на външна политика, основана на американските интереси, а не на глобални ангажименти.

Въпреки тревогата в някои столици на НАТО, Уитакър увери съюзниците, че САЩ не напускат напълно алианса — просто пренастройват ролята си. „Ще останем в този алианс“, каза той. „Но няма повече да търпим забавяния.“
Разширената простата няма нищо общо с възрастта. Просто спрете да правите това едно нещо!

Цифрите зад това решение са значителни. Америка в момента поддържа около 128 000 войници в Европа, като Германия приютява най-големия контингент. Полша, Италия и Обединеното кралство също са домакини на значителни сили.

Но политическите ветрове се променят — и с право. Полският министър-председател Доналд Туск наскоро се опита да успокои страховете след като САЩ тихомълком прехвърлиха сили от основен център за подкрепа на Украйна. Въпреки това, сигналите са ясни.

В продължение на десетилетия Вашингтон поемаше основната тежест на военната отбрана в Европа — финансирайки и защитавайки държави, които често поучават американците, като същевременно не изпълняват дори основните си финансови задължения към НАТО. С оглед на нарастващите вътрешни приоритети и кризата по южната граница, мнозина американци — особено тези от националистическата десница, свързана с Тръмп — се питат защо синовете и дъщерите им все още са разположени в чужбина, за да защитават страни, които не желаят да се защитават сами.

Критиците на изтеглянето, очаквано, предупреждават за „вакуум в сигурността“, който Русия би могла да използва.

Скорошен доклад на Института за стратегически изследвания (IISS) — влиятелен неоконсервативен мозъчен тръст, свързан с глобалисткия външнополитически елит, чиито твърдения трябва да се разглеждат с известна доза скептицизъм — твърди, че Москва може да бъде готова да нападне съюзник от НАТО в рамките на две години, ако САЩ се изтеглят прекалено бързо. Но в същия доклад се признава, че Европа ще трябва да изразходва между 190 и 344 милиарда долара, за да покрие настоящите американски възможности — нещо, на което тя отдавна се съпротивлява.

Уитакър също отправи критика към Европейския съюз, предупреждавайки срещу протекционистките стремежи на блока да изключи фирми извън ЕС от обществените поръчки в отбраната. Според него такива ходове ще задушат иновациите, ще повишат разходите и ще навредят на вече крехката „интероперативност“ на НАТО.

Източник: “The Gateway Pundit

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.