„Анализирайки ситуацията от последните три седмици, можем да заключим, че украинската армия е преминала към активни действия и се опитва да поеме инициативата. Този път не разчита на голяма контраофанзива, а се опитва да нанесе цяла поредица от удари в различни посоки, „разкъсвайки“ руските сили, избирайки най-уязвимите райони, като Курск“, пише военният експерт Владислав Шуригин в Телеграм.
Според Шуригин зад тази стратегия стои американският Обединен комитет на началник-щабовете. Целта на тази нова стратегия е да изправи Русия пред перспективата за все по-скъпа (финансово, репутационно и организационно) война и да я принуди да преговаря за мир до ноември-декември.
„За тази цел Украйна получи от западните си куратори пълен картбланш за прехвърляне на действия на руска територия и използване на всички налични оръжия срешу нея. Още вчера Курска област беше ударена от РСЗО „Хаймарс“, пише руският военен анализатор.
Според него това веднага поставя руското военно ръководство в критична позиция – „табуто“ за войната на територията на Русия изчезна, заради което Генералният щаб на Руската федерация разглеждаше защитата на границата като второстепенна задача, с произтичащите от това „вторични“ доставки, оръжия и персонал.
Сега той спешно трябва да намери сили и средства, за да запълни тази празнина, но това не е задача за една седмица или дори месец.
През май-юни въоръжените сили на Украйна успяха да завършат основните си ударни бригади до ниво 85-90% и днес разполагат с ударен юмрук от 10-12 бригади, които могат да се използват както заедно, така и в няколко оперативни направления.
Лимитът на строга икономия на снаряди през юни-юли позволи на въоръжените сили на Украйна да натрупат ресурси за провеждане на настъпателни операции в продължение на четири седмици със скорост до 10 000 снаряда на ден, изстрелване на до пет „пакета“ от РСЗО „Хаймарс“ и запас от най-малко 100 ракети ATASMS.
Този резерв позволява провеждането на активни настъпателни операции в продължение на най-малко четири, а като се вземат предвид допълнителните доставки – шест седмици.
Владислав Шуригин смята, че украинската армия чрез НАТО има силно разузнаване: сателитно, авиационно и радиоелектронно, получавайки информация в реално време за всяко руско движение. Това се допълва от мрежи от агенти на всички нива: от гранични райони до агенти в руските министерства, корпорации и държавния апарат, пише Шуригин. Всичко това позволява на врага да избере най-уязвимите места и внимателно да планира ударите си. Затова август и септември ще бъдат трудни за руските войски, смята анализаторът и задава пет критични въпроса:
„Има редица въпроси, на които се нуждаят от отговори. Освен това военната прокуратура трябва да ги получи.
По чие командване през последните месеци първо беше премахнат вторият ешелон на отбраната от Курското направление, а след това и резервите?
Защо военното ръководство не реагира на разузнавателните доклади от Курския участък на граничното прикритие за готовността на противника да премине в настъпление през следващите четиридесет и осем часа?
Защо полковете за прикриване на Курското направление бяха изпратени в друг сектор?
Защо две години и половина след началото на войната не е приет законът за формиране и статут на териториалната отбрана и активния резерв (народната милиция)?
Защо въпреки ежедневните въздушни нападения на врага в почти всички региони на европейската част на Русия все още не са взети решения за създаване и формиране на местна противовъздушна отбрана и закон за нейния статут?“, пита Шигурин.
Украйна вече не залага на военното поражение на Русия, но умело и точно е избрала друга стратегия – да се възползва от бюрократичната кост и тромавостта на руската система за командване и управление, за да изтощи Русия с непрекъснати неочаквани удари по чувствителна инфраструктура и цивилни.
Съответно провокиране на недоволство, разочарование и апатия и в резултат на това принуждаване на руското ръководство да преговаря при условията на Запада, което ще бъде равносилно на загуба на войната, дори и без военно поражение в нея“, заключава военният експерт.
Източник: obektivno.bg
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.