Ръкавиците паднаха между Зеленски и кмета Кличко

Ръкавиците паднаха между Зеленски и кмета Кличко
01-06-2025г.
5
Лентата

Виталий Кличко бил боксьор в тежка категория, преди да стане кмет на Киев, но сега се изправил в битка за контрол, след като украинският президент ограничил правомощията му.

В единия ъгъл се намирал Виталий Кличко – високият кмет на Киев, известен със своята нокаутираща сила от времето, когато бил световен шампион по бокс. В другия ъгъл бил президентът Зеленски – с нисък ръст, но с политическа издръжливост, демонстрирана през трите години на война с Путин.

Двамата се превърнали в най-разпознаваемите украински политици на международната сцена. Напрежението между тях, тлеещо от известно време, излязло наяве и прераснало в открит конфликт. Зеленски поставил Кличко – за когото се смята, че все още имал президентски амбиции, въпреки неуспешната си кампания през 2014 г. – в затруднено положение. Президентът използвал военното положение, за да назначи паралелна военна администрация в столицата, с дублиращи функции на тези на кмета.

Паралелно с това Националното антикорупционно бюро извършило поредица от арести по операция „Чист град“, разкривайки мащабна корупция в кметската администрация. Арестувани били седем души от екипа на Кличко, а трима други били поставени под разследване.

53-годишният Кличко отправил критики към правителството, твърдейки, че работата на градския съвет била парализирана от обиски, разпити и заплахи с фабрикувани дела. Това, според него, попречило на съветниците да достигнат законовия кворум за вземане на решения. В интервю за The Times в Киев той заявил: „Това било прочистване на демократичните институции под претекста на война. Казал съм, че у нас започнало да мирише на авторитаризъм. Сега вече смърди.“

Конфликтът не бил само политически, а и личен. След като Кличко разкритикувал подхода на Зеленски към мирните преговори през февруари, президентът отвърнал с ирония: „Кличко бил страхотен спортист, но не знаел, че бил и страхотен оратор.“

Кличко представил ситуацията като проява на прекомерна власт от страна на президента, като това отразявало нарастващите опасения, че Зеленски концентрирал прекалено много правомощия във военно време. Той обвинил държавния глава, че използвал военни администрации, за да отнема властта от демократично избрани кметове.

„Много от тях били сплашени. Но аз съм разпознаваем, това ме пази. Можеш да уволниш кмета на Чернигов, но е трудно да уволниш кмета на столицата, когото целият свят познава“, заявил Кличко. „Затова се прави всичко, за да бъде съсипана репутацията ми.“

Независими анализатори коментирали, че конфликтът имал и дълбоки основания, свързани с реална корупция. Политологът Володимир Фесенко, ръководител на аналитичния център „Пента“, заявил: „Тези арести не са само политика, а и реакция на реални корупционни прояви в администрацията на Киев.“

Той добавил, че в екипа на Зеленски също имало хора с интереси в столицата. „В Киев има много пари. Някои бизнеси, близки до президента, искат достъп до финансовите потоци.“ Според него обаче и кметовете трябвало да понесат отговорност. „По време на война средствата трябва да отиват за отбрана, но се строи. В други градове правят стадиони, в Донбас озеленяват паркове, а фронтът е на километри. Вместо укрепления – зелени площи.“

Жители на Киев изразили недоумение, че въпреки постоянните руски въздушни атаки, в града се строят жилищни блокове, а не укрития, болници или метростанции. Често строежите били извършвани чрез така наречената „тоалетна схема“ – предприемач поставял временна сграда (напр. платена тоалетна) върху общински терен, което му давало основания да строи по-голям обект, ако подкупи когото трябва.

Много от разследваните служители били свързани именно с такива разрешителни. Бившият заместник-кмет Петро Оленич бил обвинен, че вземал подкупи, за да улесни бягството на наборници от страната. Денис Комарницки, бивш съветник, разследван за злоупотреби, избягал в Австрия.

Кличко обяснил, че уволнил осем от разследваните. „Само в тази сграда имам 4 500 служители. Общо за града работят около 300 000 души. Корупция понякога има, но реагираме бързо. Сътрудничим с разследващите органи и предоставяме нужната информация.“

Критиците обаче го обвинили, че за 11 години не успял да подобри градската инфраструктура. Задръстванията били ежедневие, а обещаната още през 2017 г. четвърта линия на метрото не била реализирана. Дори някои станции затворили миналата година поради лошо поддържане. В замяна градът разчитал на остарели маршрутки, които се движели само с кеш и замърсявали въздуха. Те били и единствен транспорт по време на въздушна тревога.

Опозиционният съветник Евгения Кулеба от партията „Слуга на народа“ казала: „Той е свързан с маршрутната мафия – тези жълти бусчета. Те са в лошо състояние и вземат кеш. Никой не знае дали се плащат данъци.“

Кличко отхвърлил обвиненията: „Това са лъжи и манипулации, разпространявани от президентската канцелария и управляващата партия.“

Основният му конкурент в Киев, Тимур Ткаченко, назначен преди пет месеца за ръководител на военната администрация, обвинил Кличко в бездействие: „Г-н Кличко не успял да затвори публичния дом в мазето на сградата, в която живее.“ Става дума за стриптийз клуба Tootsies, затворен при акция срещу трафик на хора. Клубът се намирал в имот, притежаван от Кличко и брат му Владимир. Кметът отрекъл твърдението, заявявайки, че нямал връзка с клуба и не се меси в икономическата дейност на фирми.

„Когато корупцията обхваща всичко – от строежи до гробища – това не става без знанието на градската власт“, добавил Ткаченко. „Този кмет управлява над десетилетие – без прозрачност, с мрежа от схеми и липса на важни решения. Хората го търпят само заради славата му от бокса. А Киев заслужава нещо по-добро.“

Източник: “The Times

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.