Премиерът посъветва политиците, които "късали ризи, че плащаме по половин милиард на ден", да намерят друга опорка срещу правителството
Намерени са ефективни решения, които не натоварват финансите
Предоговарянето на договора с "Боташ" няма нищо общо с изграждането на магистрала "Черно море", с безплатен пренос на ток през България, с водите на Марица, Тунджа, с блок "Хан Тервел", с "въздуха, който дишаме, и който и да е друг проект." Това е свободен протокол в газовата сфера и той постига съществено намаляване на цената на регазификация и пренос. Така заедно с Турция можем да бъдем по-ефективни и максимално да използваме нашия потенциал да доставяме газ в още по-големи количества в Централна и Източна Европа.
Това заяви премиерът Румен Радев в изявление, което беше публикувано във фейсбук страницата на Министерския съвет.
Договорът между България и турската газова компания "Боташ", по който страната ни плаща всеки ден по 500 хил. евро, се замразява за 15 месеца. Това обявиха от българския министерски съвет след разговорите на премиера Румен Радев с турския президент Реджеп Ердоган вчера. Радев изненадващо излетя за Анкара за среща с Ердоган ден преди срещата на върха на НАТО, чийто домакин е президентът на Турция.
След срещата "Булгаргаз" и "Боташ" подписаха протокол за замразяване на договора между двете компании за 15 месеца, в рамките на който период ще се плаща само за използвания капацитет от българската страна с подобрени условия, съобщиха от Министерския съвет.
В изявлението си Радев обвини всички политици, които не използвали и не развивали договора, а го саботирали с енергийната вноска, подписана от сглобката през 2023 г., и така саботирали подписания между унгарската МВМ и "Булгаргаз" меморандум. Това нанесло тежка репутационна щета на България като надежден партньор. Радев посъветва тези политици, "които всеки ден късаха ризи, че ще плащаме по половин милион на ден, без да ползваме договора, да намерят друга опорка срещу правителството".
Премиерът призна, че България е натрупала задължания, защото от юли 2024 г. не плащаме. Но на база на този протокол вече са намерени ефективни решения, които не натоварват българските финанси.
© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.