31 случая на нападения от т.нар. „локали“ са регистрирани в София от началото на годината, съобщиха от МВР. Задържаните са 29.
„След Covid се появиха тези деца. Изолирани, сами – имах случаи, в които деца седяха с дни в шкафове или гледаха през прозореца и плачеха“, заяви в студиото на Euronews Primetime детският психолог и психолингвист Стела Богомилова.
„Когато са навън, все едно не са навън. Те копират 10-секундни простотии от интернет, искат да шокират, да направят впечатление. Не могат да научат „Опълченците на Шипка“, но помнят реплика „затапка“ – и излизат да тренират затапки, да тормозят, да предизвикат“, коментира специалистът.
Така наречените „локали“ не са само момчета. „В някои случаи повечето са момичета. Винаги има лидер – богат, с връзки, когото дори учителите се страхуват да санкционират. А момичетата започват да се влюбват в него от страх. Бедните деца се лепят за богатите и вършат мръсната работа – фалшиви профили, кражби, агресия“, посочи Богомилова.
Скуката е основният мотив. Те мигрират – от квартала в мола, от мола в клубовете и наргиле баровете. Първо се плюе от балкона, после се стига до бухалки и твърд алкохол.
По думите ѝ родителите често са „изключително образовани и либерални“, които откупуват вината си със свобода и пари, защото реално се страхуват от децата си. „Ако няма простотия навън, денят е празен и те се връщат и започват скандали и истерии за най-малкото.“
Има ли решения? „Проблемът не е в полицията. Проблемът е в образователната система – тя трябва да се съюзи със здравеопазването и социалната сфера. Защото тези деца нямат съзнание. Това не са бандитите от 90-те. Това са деца, които са болни, които нямат съзнание“, посочи Богомилова.
По думите ѝ такива групи се създават около липса – на обич, на автентичен контакт и на стабилна лична идентичност. „Там, където няма любов, има страх и агресия“, обясни тя. В групата, човекът няма лице – той става част от общо тяло, което отказва да приеме чуждото.
Източник: “Euronews”
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.