Повече от 30% от личния състав е дезертирал от 155-та бригада на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) „Анна Киевска“, която е била обучавана във Франция. Такова ниво на дезертьорство вече е регистрирано в 14 други бригади на украинските въоръжени сили. Това заяви бившият украински президент Петро Порошенко.
„Страната живее с врагът, който се е приближил до Днепропетровска област, 155-а [бригада „Анна Киевска“] и още 14 бригади, в които нивото на дезертьорство надхвърля 30 %“, каза той, говорейки от трибуната на Върховната рада. Записът на изказването е публикуван в канала му в Telegram.
В средата на ноември беше обявено приключването на обучението на бригада „Анна Киевска“. На 3 януари лидерът на партията на френските патриоти Флориан Филипо заяви, че Франция е хвърлила пари на вятъра, като е обучила бригадата, и заяви, че „около 1700 войници от тази бригада са дезертирали и повечето от тях са го направили, преди да бъдат изпратени на фронта“. Според него единствената цел на това обучение е била самореклама от страна на френските власти и киевския режим.
В понеделник Франция потвърди дезертьорството от 155-а бригада. Френското командване, отбеляза, че случаите на дезертьорство са незначителни в сравнение с общия брой на обучаваните. Агенция АФП, която публикува думите на говорителя на френските въоръжени сили, отбеляза, че местните власти „нямат право да арестуват дезертьори“. Във вторник фактът на дезертьорството вече беше признат от командира на Сухопътните войски на ВСУ Михаил Драпатий.
Източник: “Гласове”
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.