Най-хубавото на Деня на труда е, че е почивен. Със сигурност така си мислят всички трудещи се у нас, докато стягат куфарите за пътуване извън града, тъй като се събират доста почивни дни накуп. Замислен навремето като празник на работническата класа, и то в защита на правата й, сега 1 май е просто първият ден от петия месец в годината.
На първо четене по темата за труда работещите се интересуват главно от заплатата, която ще влезе в джоба им, и от размера на отпуска. В допълнение, в последните години - и от ваучерите за храна или други социални придобивки. Има огромна разлика обаче какво очакват от работодателите младите служители, които започват първата си работа, и ветераните - хората на възраст, натрупали вече опит и стаж.
Именно поколенческите различия сред персонала силно затрудняват HR-ите и шефовете
Миш-машът става още по-голям, защото в много фирми се налага и хора в следпенсионна възраст да продължат да си доработват - по финансови причини или просто заради факта, че няма кой да заеме техните места. Отгоре на това, изкуственият интелект и заплахата той да затрие много професии виси със страшна сила.
"Всички млади хора си представят как ще взимат големи пари и ще имат малко отговорности и много свобода при извършване на служебните си задължения", обобщава Светозар Гледачев на база на опита си като лектор в Пловдивския университет. За студентите в сферата на информационните технологии това не е чак толкова труднопостижимо. „Талантливите и знаещите работят още от І-ІІ курс, а в края на следването си са в състояние да си купят апартамент“, разказва той. Стартовото възнаграждение за несложна работа в IT сектора, вършена от студенти, е около 2500 лева. Кадърните могат да се договорят и за 5 бона. Други предпочитат да натрупат „първоначален капитал“ с ходене по бригади. За един сезон в САЩ например студент може да спести 7-8 хиляди долара, някои стигат и до 10 000“, разказва той. Неговата теза е, че почти няма бедни младежи, те са свикнали да живеят нашироко. Последните години заплатите на родителите им са скачали непрекъснато. Само за последната година статистиката отчете ръст от 14% при трудовите възнаграждения на заетите, аргументира се Гледачев.
Животът им е минал в имане и те така са свикнали
Лошата новина за всички, на които тепърва им предстои дълъг кариерен път, е, че ще става все по-трудно. Освен обичайно споменавания виновник напоследък - изкуствения интелект, се натрупват и още фактори, които ще доведат до затягане на икономиката и респективно на пазара на труда. Първото е, че глобално инвестициите в производство ще намаляват заради сложната геополитическа обстановка. Второто е, че по ред причини много инвеститори, стъпили у нас, се готвят да напуснат страната и да изнесат производството си някъде другаде. И в допълнение - вносът на работна ръка от чужбина. „Ако ви звучи невероятно, веднага ще дам пример. Един шофьор на тир, който извършва международни курсове, получава около 2500 евро в българска фирма. И все няма хора за тази професия, собствениците на транспортни компании се жалят от години. Един шофьор в Западна Европа взима доста по-малко - около 2200 евро“, посочва Гледачев. Защо БГ работодателят да не избере служител чужденец, риторично пита преподавателят по финанси.
„За да не бъдеш изтикан от пазара на труда заради вносни работници или изкуствен интелект, трябва да работиш със сърце, да имаш умения“, философски отбелязва пък Георги Смилянов. Той е IT специалист, завършил образованието си в Щатите. Като студент е работил всякакъв нискоквалифициран труд - чистил е магазини, доставял е пици и т.н. „По това време ние като имигранти замествахме мързеливите и нискоквалифицирани американци. Много малко имигранти са в състояние да заменят висококвалифициран американец“, разказва той. Смилянов приветства развитието на технологиите, защото правят живота по-лесен. „Няма да настане апокалипсис. Да, наистина, когато е измислен тъкачният стан, много жени, които до вчера са тъкали на ръка, са останали без работа. Така е станало и със създаването на първия трактор -селянинът, който е орал с ралото, вече не е бил нужен. Но така пък са възникнали новите професии“, коментира специалистът. „Ако баба ви беше чула навремето, че миялна машина ще мие чиниите у дома, нямаше да повярва. Сега обаче, ако кажете на жена си да започне да мие съдовете на ръка, независимо че можете да си позволите миялна машина, пак ще ви погледне лошо“, шегува се в подкаста на „Марица“ Георги Смилянов.
Според него обаче в сектора на IT технологиите се надува балон.
И това заплашва доста впечатляващите заплати, които се дават там.
Легендата, че българите сме много знаещи и можещи, че навсякъде сме много търсени като специалисти, вече издиша. С навлизане на изкуствения интелект пък вече няма нужда от младши програмисти. Срещу 200-250 долара има изкуствен интелект, който е профилиран за програмиране, който пише вместо теб и ти просто след това трябва да провериш работата му. Разходът за ИИ е 400 лева, а един младши програмист взима 3-4 хиляди лева. Тази професия със сигурност ще изчезне до две години, категоричен е Смилянов.
Много често в офис или предприятие под един покрив се събират четири поколения - всеки със своите личностни характеристики, мотивация, умение за работа в екип и стремеж за подобряване на работата. Специалистите по човешки ресурси са категорични, че различните генерации се влияят от различни стимули и работодателите трябва да са наясно с това, за да върви работата с добро темпо и висок резултат.
Поколението Z
е най-младото в трудоспособна възраст. Представителите му са с горна граница около 30 години. Наричат ги „дигиталното поколение“ или „различните“. Те са особени най-вече заради динамичното време, в което са израснали, и заради семейната среда. За разлика от предишните генерации, немалко представители на поколението Z продължават да живеят с родителите си, се посочва в доклад на Българската стопанска камара, посветен именно на генерациите и вписването им в трудовата среда.
Z не приемат „статуквото“, подозрителни са към „старите лица с нови идеи“ и имат развита интуиция и усет за „новото и прогресивното“. Не зачитат официални източници на информация и авторитети, а изграждат собствено критично мислене и познавателен опит, като отстояват гледната си точка на база намерени факти в глобалната мрежа.
Поколението Z e сериозно предизвикателство към мениджмънта и мотивационните системи в предприятията, защото те са първото поколение, което не работи за насъщния, а за да се усъвършенства и забавлява. Това, което мотивира другите поколения, при тях не работи със същата сила на въздействие.
Поколението Y
са хората, родени между 1980 и 1995 година, т.нар. милениали. Често отлагат създаването на семейство за сметка на кариерата. Не са особено постоянни, винаги търсят нещо по-ново и по-добро и затова скачат от едно работно място на друго. Настроени са консуматорски и често правят необмислени покупки, живеят доста нашироко. Сред топценностите им са високите доходи. „Поколението на милениалите е сериозна грижа за работодателите. Те са най-ухажваните за работа, защото са перспективни, образовани, имат опит и с присъщия си перфекционизъм немалка част от тях се доближават до категорията служители, които наричаме таланти“, посочват от БСК. Поколението Y умее да работи в екип, държи на спокойната и конструктивна атмосфера и на колегиалните взаимоотношения.
Поколението Х
обхваща работници и служители на възраст 45-55 години, родили се в периода 1965 г. - 1979 г. На тях им казват още „аналоговото поколение“ или „изгубеното поколение“, защото са израсли в странни времена и смяна на политическия строй. Най-важните начини и качества, необходими за постигане на целите в живота им, са: трудолюбие, професионализъм, интелигентност, отговорност честност, знание. В сравнение с всички останали поколения, Х ценят най-високо знанието, но го разглеждат повече като опит. Те в особено голяма степен държат най-вече на материалните ползи и на сигурността в работата. Хората от поколението Х са индивидуалисти и често ръководителите на екипи изпитват трудности по отношение на разясняването на колективни цели и задачи.
Поколението Т
са хората на последния етап от трудовия си стаж, малко преди пенсиониране. Тях шеговито ги наричат „старейшините“. Поколението Т са отгледани във времена, когато находчивостта е била жизнено необходима черта. Хората е трябвало да преживяват с онова, което имат и са изкарвали чрез своя труд. Затова са се научили да пестят и извличат и най-малката полза от предоставените им възможности. Често се казва, че е необходимо просто да им се предостави възможност, а те ще намерят начин да решат дадения проблем или да се справят със сложна ситуация по свой собствен начин. Държат на правилата, принципите, трудовата етика и добрата работна атмосфера. Поколението Т цени трудолюбието и работохолизма.
Източник: marica.bg
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.