Не

Не
10-06-2015г.
25
Ангел Джамбазки

Преди повече от седмица Европейската комисия излезе с предложение за „релокация” или преразпределение на близо 400 хиляди човека, нелегални имигранти, намиращи се вече на територията на държави-членки на ЕС. Част от държавите реагираха незабавно.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан директно заяви, че това предложение не го интересува и не е приемливо за него. И не смята да се съобрази. Същото становище, макар и изречено по друг начин, изразиха и правителствата на Великобритания и Полша.

Защитиха еднозначно това, което смятат за свои национален интерес.

Очевидно Министерският съвет е проспал дебата в Европейската комисия по темата или пък не е бил достатъчно твърд в защитата на националния интерес, след като предложението на ЕК не разглежда Българи като засегната от миграционния натиск държава. 

Незабавно информирах всички български власти и ги предупредих, че това предложение е в наша вреда. Не, че те не трябва да са информирани преди мен по тази тема. Заместник-председател на Народното събрание изчете остра декларация, в която еднозначно определи предложението като неприемливо. Въпреки това, до онзи ден българското правителство не намери за нужно да изрази официална българска позиция, а изразената онзи ден позиция е меко казано половинчата и беззъба.

Видно от прессъобщението на МС, българското правителство настоява за ново преразпределение, при което България да „вземе” по-малка от сега предвидената бройка от 788 човека.   

Предложението на Европейската комисия, за „разпределяне” на нелегални мигранти (често погрешно наричани „бежанци”) е несправедливо, несолидарно и противоречи на българския национален интерес.

В него България е „третирана” не като „държава в извънредна ситуация”, а като една от държавите-членки, която трябва да приеме още нелегални имигранти, от Италия и Гърция.

Това отношение е напълно несправедливо, първо, защото България е страната с най-нисък стандарт на живот и брутен вътрешен продукт в ЕС, следователно и е най-трудно да издръжа нелегалните мигранти, които вече са на наша територия.

Второ, разпределени пропорционално спрямо броя на населението на държавите-членки, имигрантите на наша територия вече са много повече, отколкото в другите държави-членки.  За 2014 година, разпределено на един милион граждани, България е дала статут 2.5 пъти повече от Гърция и 2.7 пъти повече от Италия. Това ни превръща в държавата, подложена на най-голям и най-тежък миграционен натиск в ЕС. 

Толкова по темата „Европейска солидарност”.

Това предложение на ЕК закрепва политиката на Европа на две скорости. Обрича южния фланг на Европа на това да бъде буферна зона, територия на несигурност, бедност и постоянни кризи. Затова е неприемливо.

Остро възразявам срещу това предложение на ЕК. Настоявам Министерски съвет и Народно събрание, да не го приемат и да настояват за обявяване на България за „страна в извънредна ситуация” по смисъла на член 78, алинея 3 от ДЕС.

В противен случай, при това очевидно лицемерие и двоен стандарт, би трябвало да обявим „извънредна ситуация” на собствената си територия, да затворим границата и да не приемаме никого повече.

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.