Мине не мине време – и от някъде изниква въпросът какво става с Пеевски. През последните години това се превърна в политически ритуал, нещо като новогодишните речи на Доган, които за ден прорязват медийния небосклон и угасват без никакви видими последствия. С някои значими изключения, разбира се, като зрелищното изгонване на бившия председател на ДПС Лютви Местан.
Напоследък отново се появиха поводи за разговор около митичната особа на депутата бизнесмен, чието име стана нарицателно за скритата власт в държавата.
"Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната. Много скоро вече няма да е дъвка. Аз не знам тогава какво ще измислят, какво ще говорят", каза през април 2016 г. премиерът Бойко Борисов.
Това обаче не се случи. Борисов или не е бил правилно информиран, или е искал да заблуди публиката.
През следващите години различни политици, включително от ДПС, неведнъж са споделяли неофициално, че "Пеевски скоро няма да е такъв фактор", но той си остана такъв фактор.
Сега темата отново е на дневен ред. През декември се разбра, че Делян Пеевски продава медиите си, след като през лятото продаде млечния бизнес, а преди две години се изчисти и от "Булгартабак" след като окончателно го ликвидира.
Той поиска да продаде вестниците си на United group, които купиха БТК и са в процес на придобиването на притежаваната от братя Домусчиеви "Нова телевизия", в която наскоро се вля близкият до Пеевски "Канал 3".
Не е ясно какви са причините за раздяла с вестниците и дали в крайна сметка това не е просто трик, чрез който Пеевски да запази контрола си върху си медиите, но без да се води техен официален собственик. В ролята си на медиен издател той е прекалено видим сочен от международни организации като фактор за контролираната медийна среда в България.
Нищо не му пречи след като се отърве от вестниците, да инвестира в друг бизнес, свързан с медиите.
"Успелият млад мъж", както Пеевски се окачестви през 2013 г. след злополучния опит да оглави ДАНС, впоследствие предприе стъпки за осветяване на бизнеса си. Така внезапно се разбра, че от собственик на един стар опел, скромен влог и два апартамента е успял да се произведе в милионер.
През 2018 г. Пеевски обяви, че ще се оттегли от активни занимания с медийния си бизнес. Твърдеше, че ще има фондация "Телеграф", в чийто управителен съвет ще участват "само изявени български журналисти, които винаги открито са отстоявали истината и не се страхуват да изразят личната си позиция". Това обаче така и не стана.
Какво се промени
Една от възможните причини Пеевски сега да търси преформулиране на видимото си участие в процесите в страната е тази, че през изтеклата година той стана прекалено видим извън страната. Ако доскоро е бил споменаван в доклади и сводки на чужди дипломати, служби и профилирани организации, в последните месеци името му изгря в авторитетни чужди медии, представящи го като човека, който задкулисно дърпа конците на правителството и главния прокурор и който е живото олицетворение на "завладяната държава".
Европейската комисия и Европейският парламент бяха принудени да спрат да си затварят очите за ерозията на правовата държава в България и ширещата се корупция.
Казано накратко, под външен натиск е вътрешната институционална конфигурация, която поддържа модела "Пеевски".
Активизирането на прокуратурата срещу хазартния бос Васил Божков пък имаше като страничен ефект това, че Пеевски се сдоби с още един важен задграничен противник след Цветан Василев. Разказвайки по какъв корупционен модел е работил бизнесът му (с десетки милиони рушвети към премиера), Божков коментира по адрес на Пеевски: "Седи в сянка като паяк, дърпа конците".
По-късно крупният бизнесмен Пламен Бобоков, който също стана клиент на прокуратурата, обяви, че депутатът от ДПС иска да му вземе бизнеса.
Преди това "Антикорупционният фонд" представи историята "Осемте джуджета", разкриваща зловещата технология на кражба на бизнес в полза на Пеевски.
Тръгва ли си Пеевски?
Неофициално от ДПС твърдят, че Пеевски няма да е депутат в следващия парламент. Дори нямало да е в листите с кандидатите за народни представители на ДПС. В партията имало настроения, че той трябва да избере да се занимава или с политика, или с бизнес.
Подобни настроения в ДПС е имало и преди, но те така и не са надделели. През 2015 г. например източници от ДПС твърдяха как той ще обяви, че напуска политиката.
Според мнозина оттеглянето на Пеевски от публичната политика няма да му навреди и той необезпокояван ще върти бизнеса си и ще продължи да диктува на правителството, както го прави и сега. Съществува обаче рискът с политическия имунитет и дали Пеевски е готов да се лиши от него, разчитайки на това, че държи главния прокурор. Теоретично не може да се изключи възможност държавата да се обърне срещу крупен олигарх, дори това да е нейният кукловод.
Лобисти
Междувременно депутатът от ДПС има нов договор с една от влиятелните лобистки фирми във Вашингтон – BGR Group, която трябва да му помогне с "проблеми в САЩ", съобщи по-рано този месец "Свободна Европа".
"BGR ще предостави услуги по правителствени въпроси и по връзки с обществеността и ще улесни комуникациите сподходящи официални лица и ключови фигури в САЩ, в опит да помогне на г-н Пеевски с проблеми в САЩ" , пише в договора, без да стане ясно какви точно са проблемите.
По-рано друга лобистка фирма - "Alexandria Group International" – обяви, че Американският Сенат разследвал Пеевски заради опити да прикрие нелегални плащания. "Alexandria Group International" бе наета от бизнесмените Пламен и Атанас Бобокови, за да защитава интересите им в САЩ. У нас те бяха обвинени за участие в престъпна група. Бобкови обявиха, че Пеевски искал да им вземе бизнеса.
Василев и "Магнитски"
Не за пръв път обаче в САЩ чуват за Пеевски. Жалба срещу него бе подадена в САЩ от бившия банкер Цветан Василев още през 2017 г. Тя е по закона "Магнитски", който дава правомощия на Вашингтон да налага санкции, ако се установят нарушения на човешките права. Целта на жалбата бе американските власти да бъдат убедени, че Василев е бил подложен на наказателна репресия и да се наложат санкции на депутата и бившия главен прокурор Сотир Цацаров. Няколко месеца по-късно дъщерята на Василев Радосвета обяви, че жалбата се разглежда от Държавния департамент на САЩ.
Междувременно стана ясно, че Пеевски е наел американската кантора "Morgan Lewis Consulting", за да го защитава във връзка със сигнала на бившия му бизнес партньор. В средата на 2018 г. Василев обяви, че срещу Пеевски имало и второ разследване, този път за пране на пари. Банкерът твърдеше, че то се води от Държавния департамент на САЩ.
Случаят обаче стои без развитие до ден днешен.
Посланията на САЩ
Още преди пристигането си в България, американският посланик Херо Мустафа обяви, че ще работи за подобряване на медийната среда в страната, както и за независима съдебна система.
Идентифицирайки въпроса с корупцията като жизненоважен за осигуряването на тези приоритети, в началото на 2020 посланик Мусрафа съобщи, че ще бъде оповестен първият български гражданин, на когото ще бъде наложена забрана за влизане в САЩ заради корупция. За изненада на българската публиката, първи в "черния списък" попадна неизвестният до онзи момент съдия Андон Миталов, който разреши на обвинения в шпионаж Николай Малинов да замине за Русия.
Посланик Мустафа каза, че това няма да е последната санкция.
До момента нова няма, но се знае, че американците наблюдават внимателно процесите в България. Мнозина подозират, че Пеевски е сред набелязаните и сега се опитва да изпревари събитията, изчиствайки се от някои бизнеси и роли.
Какво става в ДПС
На 12 декември Движението за права и свободи проведе националната си конференция, от която дойдоха две важни новини. Едната бе открито заявеното желание на партията да участва пряко в управлението на страната, а другата, че президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган взе участие във форума, отправяйки приветствие към делегатите.
Жестът на Ердоган практически бележи завой в досегашните му отношения с ДПС. През 2016 г. Турция забрани на Доган и Пеевски да влизат в страната заради проруска политика и контрабанда на цигари. Два месеца по-рано Доган обяви пред актива на ДПС, че партията няма да бъде "пета колона" на Турция и изгони Лютви Местан задето е подкрепил Анкара срещу Москва.
Оттогава насам се промениха много неща. Тепърва ще се разбере каква е цената на компромиса и от страна на Ердоган, и на Доган, за да се стигне до настоящата прегръдка.
Междувременно бившият земеделски министър в кабинета "Сакскобургготски" и бивш член на ДПС Мехмед Дикме съобщи на 15 декември пред бТВ, че в приветствието на турския президент към националната конференция на ДПС има намек към Доган, че трябва "да скъса" с Делян Пеевски и икономическото лоби в партията.
"Ердоган подаде топката на Доган и предстои да видим как той ще я поеме", каза Дикме и прогнозира "интересни времена".
Самият Пеевски не се появи на конференцията на ДПС, независимо че е възприеман като основен фактор в нея, наравно с Доган. През годините той успя да развие собствена партийна клиентела и мрежи на влияние. Някои от тях станаха по-видими през пролетта на т.г., когато депутатът и медиен магнат реши да влезе в ролята на крупен дарител в битката срещу коронавируса. Може само да се гадае защо той не се опита да затвърди този си имидж и през есента, когато пандемията се разрасна.
Междувременно една от "интересните" интриги на годината бе пълзящият слух за влошени отношения между Доган и Пеевски и конкуриращи се интереси.
Едва ли някой извън най-вътрешния кръг на ДПС може да каже дали това е истина и ако да, кой от двамата би надделял.
В средата на декември Дикме съобщи също, че до края на годината ще бъде регистрирано гражданско движение, което да даде алтернатива за участие в изборите в случай, че ДПС не се реформира и не тръгне по правилния път, за да стане приемлив евентуален участник в следващо управление.
"При всички случаи турската общност в България на следващи избори ще има възможност за избор и на алтернативни хора, алтернативни техни представители, но чрез други десни партии. Новото движение ще има възможност да участва в политическите процеси в България", каза още той и добави, че ще подкрепя формацията, но най-вероятно няма официално да стане неин член.
Така или иначе, въпросът какво става с Пеевски пак се оказа на дневен ред, но отговорът може да се окаже банален – дневния ред го определя Пеевски.
Източник: mediapool.bg
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.