Няма защита срещу спекулата! Тя царува навсякъде около нас

Няма защита срещу спекулата! Тя царува навсякъде около нас
01-06-2025г.
0
Боян Дуранкев

Проф. Боян Дуранкев:

Из мегафоните на политиците от театралната слепка се носят гръм и мълнии по повод на "ценовата спекула" след приемането на еврото от началото на 2026 г.
"Народът", "простият народ" вярва на тези обещания "отгоре" почти толкова, колкото на "разкритието" на Христо Грозев, че Диляна Гайтанджиева е била вербувана от ГРУ.
Доскоро политици и държавни институции се бяха вторачили в цената на хляба. При намаляване на 0% ДДС производители и търговци не намалиха със съответния процент цената на хляба, а после го повишиха. Това е нормална "спекула", същата както при многобройните търговци по селата с масички отвън и кантарчета скрити от очите на купувачите, които в момента продават ягодите по 10 лв. килограм, а черешите - по 20 лв.
Обърнете внимание че се протестира против цените на хляба и обичайните хранителни продукти от малката потребителска кошница. Никой не протестира против нещо не по-малко важно - експлозията на цените на жилищата, която оглозгва портфейлите на "средната" класа.
Тази тенденция не е само българска. Само по отношение на цените и доходите, жилищата в САЩ постепенно стават по-малко достъпни през последните 40 години (виж графика № 1). През 1985 г. средният доход на домакинствата в Съединените щати е бил 23 620 долара. Средната цена на новите къщи, продадени по това време, е била 84 300 долара, или 3,6 пъти средния доход. През 2000 г. съотношението на цените на жилищата към средния доход достига 4 за първи път, а до 2023 г. се е покачило до 5,3. Между 1985 г. и 2023 г. средният доход на домакинствата в САЩ е нараснал с 241% до 80 610 долара в номинално изражение. Средната цена на продадените къщи в страната се е покачила с 408% през същия период, достигайки 428 600 долара през 2023 г. В повечето случаи цените на жилищата са нараствали спекулативно, според американските икономисти!
И понеже България е по-слабо развита страна от САЩ, тук човек трябва да работи около почти 12 години, отделяйки цялата си заплата за покупката на жилище (виж таблицата). Или, още по-точно, семейство от "средната класа" трябва да плаща кредита 20-30 години, за да стане негово жилището. И понеже търсенето все още надвишава предлагането, независимо че почти 1/4 от апартаментите са празни, спекулата тласка цените нагоре.
Обаче думичката "спекула" се тълкува от СПЕКУЛАНТИТЕ и ОЛИГАРСИТЕ като социалистически анахронизъм. Както политическите СПЕКУЛАНТИ, които се кълнят преди избори че няма да правят коалиции с Х и У, а след това правят точно такива коалиции, никой не ги наказва за тяхната очевадна СПЕКУЛА.
Специален закон срещу спекулата (както при социализма) вече няма, но действат общи правила:
- Закон за защита на потребителите – забранява неоправдано високи цени при злоупотребяване с пазарна позиция (чл. 36).
- Закон за конкуренцията – наказва картелни споразумения за изкуствено надуване на цените.
- Криминален кодекс – измама (чл. 209) или незаконна търговия (чл. 239) могат да се прилагат при явни злоупотреби.
Правилата са толкова мъгливи, за да се отвори широк простор за спекула. Което и става!
Самата спекула не е престъпление, но ако нарушава принципите на честна търговия, може да доведе до санкции.
Какво се счита за "неоправдано надценяване"? Няма строг процент, но Комисията за защита на конкуренцията проверява:
- Дали цената се различава значително от "пазарната".
- Дали има изкуствен дефицит.
Пример: През 2022 г. бяха наложени глоби за надценка на масло и захар след проверки.
"Неоправданото надценяване" е също мъгла в тунела. България е под средноевропейските показатели за рентабилност (напр. Германия има средна рентабилност 8–12%, скандинавските държави – 10–15%). Най-висока рентабилност се наблюдава в софтуерния сектор и фармацията.
Средната рентабилност по сектори в България (според данни на НСИ и БНБ за 2022–2023 г.) е както следва:
- Търговия (на едро и на дребно) – 3–7%. Хранителни стоки: ~5%. Електроника: до 10% (но с висока конкуренция).
- Производство – 5–12%. Хранително-вкусова промишленост: 8–15%. Метални изделия: 6–10%.
- ИТ и софтуер – 15–30%. Висок марж поради ниски разходи за суровини.
- Туризъм и хотелиерство – 4–20%. Сезонни колебания (лятото до 25%, зимата може да е на загуба).
- Строителство – 6–15%. Жилищни проекти: ~10%. Инфраструктурни обекти: до 20% (но с рискове).
- Земеделие – 2–10%. Зависи от субсидиите и климата.
Разбира се че най-едрата олигархия оперира с "най-законната" спекула, защитена от армии от счетоводители и адвокати. И богатее допълнително от европейски и национални субсидии в огромни размери.
Може би най-голяма и най-алчна спекула има при обществените поръчки, понеже - освен корпоративната рентабилност, тук е и скритият "данък корупция", който варира от 7% до над 50% от стойността на поръчката. Не споменавам Pfizergate и корупцията в ЕК, които са грижливо прикривани и оправдавани. Но щом ги има и в центъра на ЕС, няма как да ги няма "на дребно" и в София, и навсякъде.
Затова людете вярват повече на "Магнитски" и на Бога, отколкото на открито проституиращите медии, покорно наведени към пъповете на своите платци!
Заключения.
1. Как да се защитите от спекулата? Докладвайте към КЗП (www.kzp.bg) или КЗК (www.cpc.bg), но не очаквайте гръмки разкрития; сравнявайте цени в онлайн магазини чрез Prices.bg и други подобни.
2. Как да се преборим с корупцията и олигархията? Само с нов политически проект с честни хора, поставащи на първо място идеали и ценности, а не ценни книжа.
3. Ще се борим с корупцията и олигархията не понеже може да ги победим, а понеже се отвращаваме от корупцията и олигархията! И затова си заслужава!

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.