Повече от половината от гласоподавателите в Молдова отхвърлиха подкрепеното от правителството предложение за включване на евентуална интеграция в ЕС в конституцията на републиката.
По време на референдума в неделя, проведен едновременно с президентските избори, гласоподавателите бяха попитани дали конституцията трябва да бъде променена, за да отрази „необратимия европейски курс“ на страната и да потвърди „интеграцията в Европейския съюз като стратегическа цел“ на нацията.
При над 86% преброени бюлетини 54,55% са гласувалите против предложението, докато 45,45% са гласували „за“, според предварителните резултати, цитирани от новинарския канал TVR.
Централната избирателна комисия на Молдова призна конституционния референдум за отношението на гражданите към европейската интеграция за валиден. Към 18.00 часа в него взеха участие 42,44% от гласоподавателите. За да се признае за валиден, достатъчно е избирателната активност да е 33,33%.
Проевропейските власти на републиката, с подкрепата на западните им партньори, проведоха разяснителна кампания, като се опитаха да убедят молдовците, че присъединяването към ЕС има предимства. На свой ред посланикът на ЕС в Кишинев Янис Мажейкс заяви, че ако резултатът от референдума е отрицателен, това „може да внесе неяснота“ в по-нататъшния процес на преговори на страната кандидатка за присъединяване към Европейския съюз.
От своя страна опозицията убеди своите симпатизанти да бойкотират вота или да гласуват против европейската интеграция.
Гласуването на референдума се проведе в същия ден като президентските избори в Молдова. Сегашният държавен глава Мая Санду, която е подкрепена от управляващата партия „Действие и солидарност“, има 10 опоненти. До 18.00 часа гласуваха 48,5%. Нито един от кандидатите не събра нужното мнозинство. Това означава, че Мая Санду и първият по изборен резултат кандидат Александър Стояногло, бивш главен прокурор, отиват на балотаж. Стояноглу изпревари Санду с 10% – 35,41% срещу 25,21% за сегашния президент.
Мая Санду направи много кратко изявление пред пресата: „Те се бориха с най-мръсните методи, за да вкарат нашите граждани и държава в зона на несигурност и нестабилност. Имаме доказателства и информация, че целта на престъпната група е била да купи 300 000 гласа. Мащабът на тази измама е безпрецедентен, за да се подкопаят демократичните избори, целта е да се всее страх и паника“, заяви Санду и обвини „чуждестранни сили“ за резултата от гласуването, което не е в нейна полза. Опозицията, на свой ред, обвини Санду и управляващата партия в изборни нарушения.
Управляващата в Молдова Партия на действие и солидарност (ПДС) извършва чудовищни нарушения, фалшифицирайки президентските избори, заяви лидерът на Партията на социалистите Игор Додон. „Безпрецедентни нарушения се случват с мълчанието на западните партньори, които преди това реагираха на най-малките нарушения по време на изборите в Молдова“, каза Додон.
Източник: obektivno.bg
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.