Митрополит Николай на опелото на Георги: Не съм чувал за такова друго злочестие

Митрополит Николай на опелото на Георги: Не съм чувал за такова друго злочестие
14-08-2026г.
0
Лентата

Когато застанеш пред Света Богородица, помоли се да се погрижи за душите на родителите на твоите убийци, обърна се владиката към покойния мъж 
Божията майка ще те прегърне и ще ти даде любовта, която ти е била отказана, добави той
"Не съм чувал за такова друго злочестие. За друг случай, в който добър човек да е търсил обич, да се е надявал, че ще я открие, да е вярвал, че това е възможно, и затова да е бил подведен от хора, които са го измамили, гаврили са се с него и накрая са го убили по особено грозен начин."

Това каза на опелото пред ковчега на убития Георги Кузев пловдивският митрополит Николай. Близките на покойника избухнаха в сълзи при тези силни думи.


"Във всичко това има нещо нечовешко – нещо, което, признавам, и аз още не мога да осмисля. Но знам, че това е важно и

трябва да ни накара да се замислим за причините за липсата на емпатия,

за липсата на минимален страх от Бога и за загубата на каквото и да е уважение към човешката личност. Всичко това е довело дотам да бъде посегнато на човек, чийто живот е бил отрицание на всичко това. Всичко е наопаки. Ще се борим и ще мислим", продължи владиката.

Той се обърна към убития. "Георги, чедо, вярвам и съм убеден, че най-късно утре ти ще се изправиш пред Света Богородица. Не знам, Георги, защо не ти е било дадено да откриеш любовта в този живот. Но от утре ти ще имаш най-великата любов, която ще ти бъде дадена от Майката на майките – Света Богородица. Тя ще ти даде любов отвъд човешкия разум. Ще те прегърне и ще ти даде любовта, която ти е била отказана.

Няма нищо случайно, че те изпращаме в деня преди нейното Успение. Не знам дали именно тя не те е повикала при себе си, за да получиш компенсация за това, което ние не успяхме да ти дадем.


Георги, този път е предназначен за теб

Когато застанеш пред нея, помоли се да се погрижи за душите на родителите на твоите убийци. Помоли я да бъде милостива към тези нещастни хора и към всички нас, които с бездействието си и безчувствеността си сме допуснали злото да се вселява в деца, които да убиват по такъв безпощаден начин.

На твоите насилници и на родителите им е отредено страдание, а на нас ни е отредено да се молим, да размишляваме и да се каем", разчувства се митрополит Николай. И подчерта, че днес е погребението на един човек, за когото всички, които са го познавали, казват, че е бил доверчив и винаги усмихнат – един добър човек.

"Опитвах се тези дни да си представя какво е било в душата на Георги. Бил е сирак – родителите му са загинали при нещастен инцидент. Има една сестра, която със сигурност го обича, но той е бил сам. Чувствал се е самотен. Имал е нужда от свой дом и сигурност. Имал е нужда от съпричастност, от човек до себе си – човек, когото да обича и който да го обича. Имал е нужда от любов. Търсил я е, искал е да открие сродната си душа, с която да сподели живота си.

Стремежът му към любов му е давал надежда, а надеждата го е карала да вярва. Доверил се е, но вместо любов е намерил смъртта си", заяви още предстоятелят на Пловдивската епархия. И в края отново се обърна към Георги с думите: "Вечна и блажена да бъде паметта ти."

 

© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.