Мексико е съучастник в безредиците в Лос Анджелис и трябва да има последствия

Мексико е съучастник в безредиците в Лос Анджелис и трябва да има последствия
11-06-2025г.
0
Лентата

Появата на мексикански знамена по време на безредиците в Лос Анджелис е точно това, което изглежда: обявяване на война от чужда държава.

Има много какво да се каже за размириците и хаоса, които в момента се разразяват в Лос Анджелис, включително поразителната честота на мексикански знамена сред бунтуващите се. Иконични изображения циркулират онлайн от дни — маскирани мъже, развяващи знамето на Мексико сред горящи превозни средства и развалини — придавайки на безредиците зловещ оттенък, сякаш всичко това е поне частично дело на чужди сили, стремящи се да подкопаят суверенитета на Съединените щати.

В действителност, това е донякъде вярно и заслужава по-задълбочен анализ. Повечето от дебатите и коментарите през последните дни се фокусират върху реакцията на администрацията на Тръмп спрямо кризата — разполагане на Националната гвардия и морската пехота с цел възстановяване на реда в части от Лос Анджелис — както и върху реакциите на демократическите лидери в Калифорния като губернатор Гавин Нюсъм и кмета на Л.А. Карън Бас, които по същество твърдят, че самите правоохранителни органи са проблемът. Други спекулират относно различни леви групировки, които с голяма вероятност финансират и организират тези безредици, по подобие на това как BLM организираше действия през лятото на 2020 г., с надеждата те да се разпространят във всеки голям град.

Но има още един политически играч в тази драма, който получава далеч по-малко внимание: управляващата партия в Мексико — МОPЕНА, под ръководството на президента Клаудия Шейнбаум.

Първото, което трябва да се разбере за МОPЕНА и мексиканския политически елит, е че те по същество представляват престъпно предприятие, което през последното десетилетие се е сляло с основните наркокартели в страната. Мексико по същество загуби войната срещу наркотиците, започнала през 2006 г., и от поне 2013 г. насам държавата е толкова дълбоко инфилтрирана от картелите — особено картела Синалоа — че днес е трудно да се направи разлика между двете.

Картелите, разбира се, вече не са просто организации за трафик на наркотици. По време на администрацията на Байдън те разбраха как да монетизират незаконната имиграция, която се превърна в основен източник на приходи за техните организации и мрежи. Тези мрежи вече включват елементи от Guardia Nacional и Instituto Nacional de Migración — федералната имиграционна агенция на страната — които са ключови участници в операциите на картелите за трафик на мигранти.

Всичко това е накратко като фон. В неделя следобед, в отговор на безредиците през уикенда, Шейнбаум заяви, че мексиканските граждани, живеещи в САЩ, са „герои“ и осъди опитите на президента Тръмп да прилага федералното имиграционно законодателство.

„Не сме съгласни с този подход към миграционния феномен“, каза Шейнбаум в неделя на пресконференция, според Daily Mail. „Не става въпрос за обиски или насилие, а за работа по цялостна реформа, която взема предвид мексиканците от другата страна на границата“, добави тя. „Това е нашата позиция — винаги призив за мир, да не се засилват каквито и да е форми на насилствени протести.“

Шейнбаум добави, че мексиканските граждани в САЩ „не са престъпници“, а „добри, честни мъже и жени, които са заминали в търсене на по-добър живот и за да подпомагат своите семейства.“

С други думи, президентът на Мексико застана на страната на бунтовниците, развяващи мексикански знамена, срещу федералните власти, които се опитват да наложат имиграционния закон на територията на САЩ. (Иронията тук е, че Мексико не позволява на чужди граждани да участват в каквато и да е политическа дейност в страната, включително протести.)

Това само по себе си е достатъчно лошо, но дори и Шейнбаум да не беше казала нищо в неделя, появата на толкова много мексикански знамена сред бунтовете, заедно с дългогодишен модел на поведение от страна на мексиканския режим, поставя сериозни въпроси относно ролята, която мексиканските официални лица играят във войните за имиграция в Америка.

Само преди месец Шейнбаум заплаши да мобилизира протести в САЩ като отговор на данъци върху паричните преводи от САЩ към Мексико, които представляват съществена част от БВП на нейната страна.

А сега имаме протести — и безредици — в Л.А. по въпрос, който пряко пресича интересите на управляващата политико-нарко класа на Мексико. Казано просто, мексиканските знамена по улиците на Л.А. не са просто символи на протест или гордост от произхода, както абсурдно твърдеше „Ню Йорк Таймс“ през уикенда. Знамената са по-скоро индикация за цяла мрежа от политически дейци, които МОPЕНА поддържа в САЩ от години — първо под ръководството на бившия президент на Мексико (и основател на МОPЕНА) Андрес Мануел Лопес Обрадор (популярно наричан AMLO), а сега под Шейнбаум, неговата наследничка.

Например, когато „Ню Йорк Таймс“ съобщи през февруари 2024 г. за много здравите връзки между Лопес Обрадор и мощния наркокартел Синалоа, група „протестиращи“ се появи дни по-късно пред офисите на „Ню Йорк Таймс“ с плакати и скандирания: „AMLO, ти не си сам.“

Освен това, както съобщи Texas Public Policy Foundation (TPPF), мексиканският режим става все по-враждебен към американския суверенитет, като многократно заплашва да се намеси в изборите в САЩ и да атакува американски законодатели, които се опитват да охраняват границата и да се борят с картелите. Все по-разпаленият език на мексиканската държава е станал, според оценката на TPPF, „нормативен“ и „демонстрира готовността на мексиканското правителство да упражнява политическо влияние върху мексиканското и испаноговорящото население в САЩ.“

Също както Китайската комунистическа партия разглежда всеки етнически китаец, живеещ в САЩ, като поданик на КНР — независимо от гражданството му — така и правителството на МОPЕНА в Мексико гледа на присъствието на голям брой мексикански граждани в САЩ като на стратегически актив, който може, при нужда, да бъде мобилизиран в услуга на собствените интереси.

Както беше споменато по-горе, МОPЕНА отдавна си партнира с големите наркокартели в Мексико, които са пряко замесени в мигрантската криза, разразила се по време на управлението на Байдън. Както вече съм писал: ако картелите са терористични организации, то Мексико е тяхната държава-спонсор. Това означава, че партньорството между картелите и държавата в Мексико има интерес да попречи на администрацията на Тръмп да осъществи плановете си за охрана на границата.

Не е чудно, че още през уикенда — преди бунтовете да се разраснат истински в Л.А. — Министерството на външните работи на Мексико излезе с изявление, критикуващо скромните опити на администрацията на Тръмп да наложи имиграционния закон на САЩ, и обяви активиране на „консулски програми за защита“ на мексикански граждани, задържани от ICE: „Правителството на Мексико ще продължи да използва всички налични дипломатически и правни канали, за да изразява своето противопоставяне на практики, които криминализират миграцията и застрашават сигурността и благосъстоянието на нашите общности в Съединените щати“, се казва в изявлението.

Интересното в това изявление е, че — както потвърди Том Хоуман в понеделник вечерта — акциите на ICE в центъра на Л.А. дори не са били имиграционни акции, а част от продължаващо разследване на схема за пране на пари от картелите. Изглежда, че Министерството на външните работи на Мексико предварително се е опитвало да подготви съпротива срещу ICE и да активира протестиращи, за да попречат на операция, насочена директно към картелни действия в САЩ.

Но дори и това да не беше така, този език не е езикът на партньор или приятел. Това е езикът на противник, който възприема незаконната имиграция като оръжие, а не като проблем, който трябва да се реши. Сега, когато безредиците в Л.А. са в пълен ход — под знамето на Мексико, при това — трябва да приемем, че Шейнбаум и МОPЕНА ще продължат да насърчават беззаконието и нестабилността, обхванали града, с надеждата то да се разпространи в цялата страна.

Не е нужно да търпим това поведение от Мексико, така както не е нужно да търпим масовата незаконна имиграция. Както отбеляза American First Policy Institute в нишка в X в неделя, администрацията на Тръмп може да отстоява интересите на САЩ също толкова умело, колкото Шейнбаум отстоява интересите на Мексико — и може да започне, като използва за лост предстоящото подновяване на търговското споразумение USMCA:

„Най-силният коз, който можем да изиграем: подновяването на USMCA. Това така наречено споразумение за свободна търговия между Мексико, Съединените щати и Канада е абсолютният стълб на мексиканската икономика. Ако отпадне, ще отпаднат и остатъците от каквото и да било национално благосъстояние, което е останало под тяхния нарко-режим. Съединените щати и Канада могат да оцелеят без Мексико — но обратното не е вярно. Това споразумение трябва да бъде подновено не по-късно от 1 юли 2026 г.“

Предположението в Мексико Сити е, че подновяването на USMCA ще бъде почти автоматично — отделено от всички разговори за сигурност, суверенитет и имиграция. За съжаление, това е и предположението сред много американски официални лица във Вашингтон. Но не би трябвало да е така. Ако Мексико иска да се ползва от свободна търговия със САЩ, трябва да стане реален партньор и съюзник по въпросите на сигурността и имиграцията и да престане да бъде враждебен актьор в неформален международен конфликт.

За съжаление, има много малко основания за оптимизъм в това отношение. Като се има предвид историята на Мексико с колаборация с картелите, готовността му да мобилизира мексикански граждани в САЩ за свои политически цели и явното му пренебрежение към американския суверенитет, единственото нещо, което може да накара режима на МОPЕНА да промени курса, е заплахата от икономически колапс.

За щастие, администрацията на Тръмп може напълно реалистично да заплаши Шейнбаум и Мексико именно с това. Всичко, което е необходимо, е временно спиране на трансграничната търговия или налагане на високи мита върху мексиканския внос.

Каквато и да е конкретната мярка, режимът в Мексико Сити трябва да разбере, че докато не реши да стане реален партньор на администрацията на Тръмп в борбата с картелите, защитата на границата и уважението към суверенитета на САЩ, ние ще възприемаме всяка поява на мексиканско знаме по време на имиграционен бунт в САЩ точно за това, което изглежда: обявяване на война.

Автор: Джон Даниел Дейвидсън

Джон Даниел Дейвидсън е старши редактор във The Federalist. Негови текстове са публикувани в The Wall Street Journal, The Claremont Review of Books, The New York Post и други издания.

Източник: “The Federalist

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.