Сергей Лавров: Не мисля, че Русия ще се върне в "западния блок".
Наскоро Владимир Путин говори на срещата на "Валдайския клуб", на която каза, че никога повече няма да бъдем в положението, в което бяхме в началото на 2022г. Очевидно това беше моментът, в който самият той разбра и говори публично за това, че всички опити за равнопоставени отношения със Запада са се провалили.
Всичко започна с разпада на СССР. Имаше еуфория, вече сме част от либералния, демократичен свят, края на историята. Но много скоро стана ясно за повечето руснаци, че през 90-те, евфимистично казано, бяхме третирани като младши партньор. Може би даже не като партньор, където Западът търгува на безценица с олигархията в Русия.
Вероятно тогава американците решиха, че държат Русия в джоба си. Елцин, Клитън, прегръдки, целувки, шеги. Самият Борис Елцин, в края на мандата си, започна да разбира, че не е това, което той иска за Русия. Така той напусна поста си преждевременно, назначи Владимир Путин за министър-председател и го посочи като негов наследник на тогава предстоящите избори.
Самият Путин, когато стана президент, беше много отворен за сътрудничество със Запада и често е говорил за това на международни събития. Лично присъствах на срещите му с Буш-младши, с Обама,... През 2008г., след срещата НАТО-Русия, когато вече беше обявено, че Грузия и Украйна са поканени в НАТО Путин попита: "Защо го правите, каква е целта?" Те отговориха: "За да започнат преговори трябва официална покана, това е само слоган". Но този слоган стана обсесия за някои хора, като Саакашвили, който си загуби ума и започна война срещу собствения си народ, с подкрепата на ОССЕ. В Украйна това отне малко повече време, където този прозападен "мууд" беше култивиран. По принцип да си прозападен не е лошо, както не е лошо да произточен. Лошо е обаче, когато казваш на хората "или-или". Или сте с мен, или сте ми враг.
Какво се случи в Украйна преди преврата през 2013г. Президентът Янукович договаряше с ЕС споразумение, което премахваше таксите на повечето украински стоки за ЕС и обратното. В един момент, когато той се срещаше с нас, му обърнахме внимание, че вече има такова споразумение между страните от ОНД (Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия, Молдова, Русия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Украйна) и че Русия договаря със Световната търговска организация споразумения за 17 години. И казахме на украинците, че ако се съгласят с ЕС, Русия ще тряба да затвори търговските си гранци с Украйна, защото нулевите тарифи ще навредят силно на руската икономика и индустрия. Тогава предложихме на ЕС, тъй като Украйна ни е съсед, заедно да седнем и да се договорим, защото всички искаме да търгуваме помежду си. Шефът на ЕК Барозо ни отговори по най-арогантния начин: "Не ваша работа как търгуваме с Украйна, ние не ви питаме за вашите отношения с Китай". Тогава Янукович се срещна със своите съветници, които му обясниха, че няма да е много добре за Украйна, ако отвори границите си за стоки от ЕС, но затоври тези с Русия. Така, през ноември 2013г. Янукович обяви, че не може да подпише веднага споразумението и посика от ЕС време до следващата 2014г. Веднага след това беше организиран Майдан, след което и преврат. И това не е първият преврат. През 2004г. пак Янукович спечли изборите, но Западът пристисна Конституционния съд на Украйна да предизвика трети тур на изборите, въпреки че Конституцията казва два тура. Разбира се, за да спечели прозападният кандидат.
Тогава започна това "или с нас, или с Русия".
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.