Русия подкрепя възобновяване на Черноморската инициатива за износ на селскостопански продукти, но в по-приемлива за всички страни форма. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров. Той отбеляза, че въпросът е бил приоритетен на преговорите със САЩ в Рияд.
„Нашата позиция е проста: не можем да вярваме на думите на Зеленски“, подчерта Лавров. По думите му Русия иска „пазарът на зърно и торове да бъде предвидим“, така че никой да не се опитва да отстрани Руската федерация от тях. Москва, продължи Лавров, е загрижена за продоволствената ситуация в Африка и други страни от глобалния Юг, които са пострадали от „игрите на Запада“.
Черноморската инициатива, подписана на 22 юли 2022 г. от представители на Русия, Турция, Украйна и ООН, предвиждаше износ на украинско зърно през Черно море, както и премахване на ограниченията върху руския износ на храни и торове. Русия заяви, че споразумението не се изпълнява по отношение на нея и се оттегли от сделката на 18 юли 2023 г.
В противоречие с договореностите Западът изнасяше по-голямата част от украинското зърно за собствените си страни, а основната цел на сделката - доставки на зърно за нуждаещите се страни - така и не беше реализирана. В същото време не бяха изпълнени и задълженията към Русия, поради което през юли 2023 г. Москва се оттегли от сделката.
За уреждането на конфликта в Украйна
САЩ разбират, че само те могат да накарат Киев да спре терористичните атаки и ударите по гражданската и енергийна инфраструктура. Русия може да получи гаранции за сигурност от Украйна, само ако Вашингтон даде пряка заповед на Зеленски.
Москва се нуждае от ясни и проверими гаранции и механизми в мирния процес каза Лавров.
„Като се имат предвид всички предходни събития, всеки път, когато се обявява примирие, Украйна го приема единствено защото се намира в безизходица на бойното поле. Щом обаче има пауза, в рамките на седмици или няколко месеца, примирието веднага се нарушава – така беше през целия период на Минските споразумения.“
За агресивната политика на Европа
Украйна отдавна щеше да загуби без западна помощ. Лондон и Париж водят в доставките на оръжие за Киев. Европа противоречи на позицията на САЩ относно разрешаването на конфликта.
Вече сме преживели опитите Русия "да бъде сдържана" и да ѝ се нанесе поражение като амбициите на Наполеон и Хитлер.
Тези, които предлагат да изпратят мироопазващи сили в Украйна, са политически несъстоятелни мечтатели. Европа е изправена пред сериозни социални и икономически проблеми.
Администрацията на Джо Байдън „пусна Европа по пързалката“ и я изпрати да воюва с Русия, каза Лавров.
„Вероятно затова настояват с такава жар да не се предава Украйна, да бъде въоръжавана и дори да не се споменава, че Украйна не трябва да влиза в НАТО и ЕС.“
Източници: ТАСС, Риа Новости
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.