САЩ и Русия са "на ръба на пряк военен конфликт", заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю, публикувано в петък от турския всекидневник Hürriyet.
"По време на мандата на сегашния президент, който тласна спиралата на русофобията в САЩ до максимум, нашите страни са на ръба на пряк военен конфликт", каза той в отговор на въпрос за президентските избори в САЩ.
"Нямаме предпочитания. По онова време администрацията на Тръмп прие най-много антируски санкции в сравнение с предшествениците си", добави той.
Според ръководителя на руската дипломация, "независимо кой ще спечели изборите, ние не вярваме, че антируската линия на САЩ може да се промени".
"Русия засили кампанията си за дезинформация срещу вицепрезидента Камала Харис, като пусна конспиративни видеоклипове", каза Microsoft през септември, подхранвайки опасенията за чужда намеса в изборите в САЩ. Нито противници, нито близки приятели Доналд Тръмп и руският държавен глава Владимир Путин поддържат умишлено двусмислени отношения. Руският президент заяви, че отношенията му със САЩ ще зависят от тяхното отношение след изборите, като същевременно приветства "искреността" на републиканския кандидат по отношение на желанието му за мир в Украйна.
Лавров също така отбеляза, че Русия е "изненадана" от факта, че Турция продължава да доставя оръжия на Украйна, като същевременно се опитва да играе посредническа роля в конфликта между двете страни, отбелязва Reuters.
"Турските оръжия се използват от украинските въоръжени сили за убиване на военнослужещи и руски цивилни", каза Лавров в интервюто.
"Тази ситуация може да предизвика само изненада, като се имат предвид декларациите на турското правителство, че е готово да предложи услугите си като посредник" в конфликта, подчерта първият руски дипломат пред турския Hürriyet.
Не само Близкият изток, но и очите на света са насочени към руско-украинската война. Турция постоянно заявява, че е готова да се намеси за прекратяване на огъня и решаване на проблема. Руският външен министър направи фрапиращи изявления по този въпрос, пише Hürriyet.
"Оценяваме усилията на Турция за разрешаване на украинската криза".
"През пролетта на 2022 г. самата турска страна предостави платформа за консултации с представители на Киев в Истанбул и допринесе за подписването на Споразумението за зърното".
"Преговорите в Истанбул бяха "погребани" от англосаксонците, които забраниха на Владимир Зеленски да сключва споразумения, които биха могли да спрат конфликта и да осигурят баланса на интересите на участващите страни".
Русия е отворена за политическо решение
"Русия е отворена за политическо решение. Трябва обаче да говорим не за временно прекратяване на огъня, а за прекратяване на конфликта чрез премахване на неговите първопричини. Те включват разширяването на НАТО на изток, създаването на заплахи за жизненоважните интереси на сигурността на Русия и нарушенията на правата на руснаците и рускоезичните жители на Украйна от страна на режима в Киев".
"В момента мирът не е в плановете на нашите противници".
"Отговорът на Украйна на мирната инициатива, представена от президента Владимир Путин през юни тази година, беше, че украинските въоръжени сили нахлуха в района на Курск и извършиха въздушни удари по цели в други гранични региони".
Може ли Турция да бъде посредник?
"Вашингтон и неговите съюзници оказват всякаква подкрепа на Киев и обсъждат възможността за използване на западни ракети с голям обсег за удари дълбоко в руска територия. Владимир Зеленски не отмени своя указ за забрана на преговорите с Москва. В такава ситуация изглежда малко вероятно посредническите усилия на която и да е страна, включително Турция, да успеят".
"За съжаление Анкара продължава сътрудничеството си с киевския режим във военно-техническата област. Турските оръжия се използват от украинските въоръжени сили за убиване на руски военнослужещи и цивилни граждани. Имайки предвид изявленията на турската администрация, че е готова да предостави посреднически услуги, тази ситуация не може да не предизвика изненада".
Президентските избори в САЩ
"Без значение кой печели, отношението на САЩ няма да се промени"
Всички очи на света са насочени и към президентските избори в САЩ през ноември. Руският външен министър беше попитан: "Кой кандидат за президент Москва би предпочела да види в Белия дом?". Той отговори на въпроса така:
"Нямаме никакви предпочитания. По това време администрацията на Тръмп въведе най-много антируски санкции в сравнение с предшествениците си".
"При сегашния президент, който тласна спиралата на русофобията в САЩ до краен предел, нашите страни са на ръба на пряк военен конфликт".
"Който и да спечели изборите, ние не виждаме перспектива антируската линия на САЩ да се промени".
"Ако и когато американците демонстрират сериозността на намерението си да сключат честно споразумение, основано на зачитане на интересите на другия и принципа на реципрочност, ние ще бъдем готови за диалог от наша страна".
Източник: "Труд"
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.