Капанът, поставен от Джо Байдън и ДД

Капанът, поставен от Джо Байдън и ДД
28-03-2025г.
0
Гост-автор

Капанът, поставен от Джо Байдън и ДД
РЕЛАКСАЦИЯ, КОЯТО СЕ МЪЧИ ДА СЕ РОДИ
Тръмп иска нормализиране на отношенията с Русия. Но дълбоката държава в САЩ и европейците правят плейофите в Украйна по-трудни. В частни разговори Путин показва, че е готов да сключи сделка.
от М.К. Бхадракумар, 28 март 2025 г.
--------------------
Стратегията на Доналд Тръмп за съсредоточаване върху ограничено прекратяване на огъня във войната в Украйна като средство за тласък на по-широки мирни преговори постигна известен напредък. Повратната точка настъпи, когато Владимир Путин, въпреки че отхвърли пълното прекратяване на огъня, даде знак за готовност за по-тясно прекратяване на огъня, фокусирано върху енергийната инфраструктура и Черно море. Това доведе до две отделни срещи между американски служители с украинската и руската делегация в Рияд за уточняване на подробностите.
.
От протокола на Държавния департамент на САЩ от 12-часовите разговори става ясно, че делегациите на САЩ и Русия са се споразумели по пет области: 
- осигуряване на безопасно корабоплаване; 
- избягване на употребата на сила;  
- предотвратяване на използването на търговски кораби за военни цели в Черно море; 
- разработване на мерки за прилагане на споразумение за забрана на атаки срещу енергийни съоръжения; 
- приветстване на трети страни да прилагат енергийни и морски споразумения и 
продължаване на усилията за постигане на траен и стабилен мир.
.
Най-важното е, че САЩ се съгласиха да коригират западните санкции, които възпрепятстват руския износ на селскостопански продукти и торове, като намалят разходите за морска застраховка и подобрят достъпа до пристанищата и платежните системи за транзакции. В този ниско висящ плод на американско-руско разведряване, който се бори да се роди, виждаме ли за първи път потенциално оттегляне на санкциите срещу Русия? Времето ще покаже.
.
В навечерието на преговорите в Рияд специалният пратеник на Тръмп Стив Виткоф направи серия от убедителни изявления в 90-минутно интервю с Тъкър Карлсън, намеквайки за реална възможност Съединените щати да се съгласят с оперативната рамка на Русия за войната. Виткоф нарече териториалния въпрос "слонът в стаята", но призна: "Те са рускоезични [региони]. Имаше референдуми, в които огромното мнозинство от хората посочиха, че искат да бъдат под руско управление."
.
Виткоф каза: "Руснаците имат де факто контрол над тези области. Въпросът е дали светът ще признае, че това са руски територии? Може ли Зеленски да оцелее политически, ако признае това? Това е централният въпрос в конфликта." В Арктика - споделяне на морски пътища, сътрудничество в областта на изкуствения интелект и изпращане на LNG (втечнен природен газ) „в Европа заедно“.
.
Виткоф, чиято прародина е Русия, попита: „Кой не би искал свят, в който Русия и Съединените щати правят добри неща заедно?“
.
Той изрази изключително ниво на състрадание между Путин и Тръмп. Икономическите споразумения са приоритет за Тръмп, който подчерта, че подобрените връзки между двете страни имат „огромен плюс“, включително геополитическа стабилност.
.
Но трябва да се преодолеят много препятствия. Путин почти няма никакво пространство за маневриране, за да прави териториални отстъпки. Противно на имиджа му на силен човек, реалността е, че Путин е велик патриот, за когото се знае, че е много чувствителен към местното обществено мнение, особено по отношение на Украйна – където „времето е само спомен, смесен с желание“, ако заемем от един поет – и възприемането на времето също се оформя от опит и хилядолетни амбиции.
.
В Украйна също има силна опозиция срещу отстъпването на територия на Русия. Зеленски ще намери за невъзможно да отговори на руските искания. Освен това Европа и НАТО не са в крак с Тръмп. Европейците се присмиват на Тръмп. А европейците и Зеленски работят заедно, за да саботират нормализирането между САЩ и Русия и да гарантират, че мирният процес на Тръмп няма да успее. Те са се убедили, че войната далеч не е загубена.
.
Знаменосците на европейския лагер – британският премиер Кийр Стармър и френският президент Еманюел Макрон – имат власт над Тръмп заради вътрешната му опозиция, с която са добре свързани. Те се надценяват в световния ред, но в момента оптиката ги облагодетелства непропорционално, докато реалността е, че европейците се правят на без значение, защото в крайна сметка не са в състояние да водят континентална война на 2000 км фронтова линия срещу милионната руска армия. Сталин би попитал: „Колко дивизии има Стармър?“ Шокиращият отговор е само 60 000 войници.
.
Тук се крие големият парадокс на финала в Украйна. Няма съмнение, че Тръмп е нетърпелив да сложи край на войната, защото неговите опоненти от Deep State (ДД) са се прегрупирали и са предприели масивна контраатака срещу него и Илон Мъск. Той просто не е готов да се оттегли едностранно, от страх от унижение. Именно това е капанът, поставен от Джо Байдън.
.
Следователно Тръмп приоритизира и насочва политическите си струни за постигане на основната си цел, която е историческо нулиране с Русия, предпоставка за реализиране на неговата визия за нов световен ред. Без да прекрати войната в Украйна, Тръмп рискува да заседне.
.
От друга страна, Русия осъзнава възможността войната да приключи само с капитулацията на режима на Зеленски, което би било сигнал за събуждане за европейците. Говорейки пред конклав на Руския съюз на индустриалците и предприемачите в Москва на 18 март – неговият основен кръг от консервативни националисти, събрани от отдалечени региони в 11 часови зони – Путин предупреди, че не трябва да се очаква скорошно прекратяване на огъня, пътят напред е труден и западните санкции ще продължат и в бъдеще.
.
На закрито заседание по-късно, без да се съобщава в държавните медии, Путин очевидно е дал уверения. Андрей Колесников ("Комерсант") пише: „Същността на дискусията е, че постигнатото не може да бъде отнето от Русия и че Крим, Севастопол и четири известни територии (Луганск, Донецк, Запорожие, Херсон) трябва да бъдат признати за част от Русия…
.
Ако това се случи в близко бъдеще, Русия каза, че няма да претендира за Одеса или други територии (Мико Лаев, Днепропетровск, Харков и др.), които сега принадлежат на Украйна. 
.
„Но дори тази точка може да се промени, защото „нямат време да се консолидират“. В същото време участниците в срещата отбелязват, че според тях Путин вярва, че е възможно да се постигне споразумение с Тръмп и като цяло той наистина вярва в Тръмп.
.
Нещо явно трябва да отстъпи.


------------

Автор: Красимира Филчева, фейсбук

© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.