Израел обяви, че военновъздушните им сили са ударили завода за тежка вода в Арак в централен Иран, след като са засекли опити за възстановяване на съоръжението след по-ранни щети.
В изявление в петък, Израелските отбранителни сили (IDF) заявиха, че ударът е насочен към това, което те описват като ключов обект, свързан с производствените мощности за плутоний за ядрени оръжия.
Тежката вода се използва за работата на някои видове ядрени реактори, включително реактора Арак, който първоначално е проектиран по начин, който би позволил производството на плутоний с оръжейно качество, се казва в изявлението.
Военните също така определиха съоръжението като икономически актив за Иран, заявявайки, че то генерира десетки милиони долари годишно за Организацията за атомна енергия на Иран.
Тел Авив е издал предупреждение преди днешния удар по реактора в Арак, като военните са призовали жителите в близките райони да напуснат домовете си.
Площадката в Арак първоначално е проектирана по начин, който би позволил лесното производство на плутоний, който би могъл да се използва за производство на ядрени оръжия.
Според изявлението, Иран не е успял да модифицира напълно реактора в съответствие с международните ангажименти по ядреното споразумение, като се твърди, че властите умишлено са избягвали завършването на преобразуването, необходимо за ограничаване на рисковете от разпространение на ядрено оръжие.
Израелските отбранителни сили (IDF) уточниха, че обектът, който преди това е бил ударен по време на 12-дневната война през юни, оттогава показва признаци на подновена реконструкция, което е довело до последната атака.
Израел заяви, че ще продължи да действа срещу това, което определи като усилията на Иран за развитие на ядрената му програма, която той определи като заплаха за Израел и световната сигурност.
Източник: "Труд"
© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.