Има един етноспецифичен феномен, който се среща на Балканите, но най-вече в България. Аз лично съм го кръстил "Ганьо-образуване". Като "ценообразуване", ама тогава, когато бай Ганьо определя цените.
Ганьо-образуването го виждаме най-често в обявите за "недвижими имоти". Цели хумористични сайтове с колажи могат да си запълнят съдържанието само с препечатване на съвсем реални обяви от пазара за недвижими имоти. "800 квадрата апартамент с обща площ в Кръстова вада" (100 квадрата апартамента + 700 квадрата общата площ) - 450К евро. Огромен гараж в Малинова долина (б.р. място за паркиране в общ гараж) - 90К евро. "Дизайнерски тристаен в Надежда" (б.р. "дизайнерът" е Икеа) - 480К евро.
Къща на брега на езерото Комо, вила в Каляри или хасиенда във Тоскана вече излизат повече на сметка от тристаен в Манастирски ливади.
"Ама как точно ще ходиш на работа в Бизнес-центъра, ако живееш в Комо или Тоскана" - ти казва с високомерна усмивка бай Ганьо Брокеров. Понеже някой с работа от 9 до 5, дето пътува с метрото, ей така ще ти извади 1 милион лева. И понеже не е пълно по света с безбройни "дигитални номади", айтита и всякакви техно хора, които не работят в офис и които се конкурират за къщите в Комо, Тоскана и т.н., а не за двустайния в Кръстова вода (с 500 квадрата обща площ) и за "пентхауза' в Обеля...
То не е само с недвижимите имоти, подобна комедия на "Ганьо-образуването" можеш да видиш и в произволна категория на olx.bg или bazar.bg. Купува Ганьо нещо, ползва го няколко години, после написва на обявата "като ново" и добавя магически думи като "дизайнерско", "ексклузивно" и т.н. - и чака да получи 30% печалба.
Както с бай Ганьо брокера и бай Ганьо продавача на имот, които вярват, че магическите думи "комуникативна локация", "модерен дизайн", "функционално разпределение", "бързо развиващ се квартал", "перфектна комбинация между градски живот и природа" (б.р. за някой имот на неасфалтирана улица в Манастирски-Изток) и т.н. могат автоматически да добавят 300% надценка над реалната стойност.
Ганьо-образуването има лавинообразен ефект.
Десет ганьовци пуснат такива обяви и после още 100 ганьовци ги видят, кажат си: "Ей, значи е пълно с балъци, дай и ние да се хванем на хорото и да направим милионите" - и после и те пускат.
Ганьо-образуването има същия генезис и логика като склонността на Ганзо да влиза във финансови пирамиди и да губи парите си там (като Betl). Идеята, че той е голям тарикат, а около него е пълно с "балъчонки" и "мишки", които ще се хванат на неговата въдичка. Дълбоко заложеното в Ганя убеждение, че целият живот е "zero sum game", в който ако не преебеш другия, той тебе ще те преебе. Това е веруюто на Ганьо.
Същия инстинкт в народопсихологията, който те кара да чакаш извънземните от "племето Криси" в Русе, те кара да вярваш, че можеш да продадеш паркомясто за 200 бона в София. Нацистите бяха направили един филм за "Вечният евреин" - така трябва да се направи и филм за "Вечният Ганьо", който минава през Индустриални революции, интернет и техно бумове, AI епохи, но си запазва непроменено през вековете ганьовското мислене.
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.