ЕС въвежда европейска ваксинационна карта тестово в пет държави, в останалите – през 2026 г.

ЕС въвежда европейска ваксинационна карта тестово в пет държави, в останалите – през 2026 г.
13-08-2024г.
0
Лентата

Пет държави от Европейския съюз (ЕС) през септември ще изпробват новоразработената европейска ваксинационна карта (EVC), която „има за цел да консолидира всичките данни за ваксиниране на европейците на едно лесно достъпно място“ и да „възстанови доверието във ваксините“, пише в съобщението на Европейската комисия, която е вносител на предложението. Пилотната програма бележи стъпка към пускането на картата в целия континент, съобщи Vaccines Today.

Белгия, Германия, Гърция, Латвия и Португалия ще тестват новата карта в различни формати, включително печатни карти, копия по пощата и цифрови версии за смартфони.

Програмата има за цел да „проправи пътя за други страни чрез хармонизиране на терминологията на ваксините, разработване на общ синтаксис, осигуряване на адаптивност в различните здравни заведения и усъвършенстване на плановете за внедряване на EVC“, съобщи Vaccines Today.

Плановете ще бъдат публикувани през 2026 г., „разширявайки системата за Европейска ваксинационна карта отвъд пилотните фази и позволявайки широко приемане във всички държави-членки на ЕС“.

Според Vaccines Today програмата „Европейска ваксинационна карта“ се стреми да използва „уроците, научени от пандемията от Ковид“ и да насърчи „иновации в управлението на ваксинациите “, с цел „предприемане на важни стъпки към по-устойчиво и сигурно за здравето бъдеще“.

Проектът „Европейска ваксинационна карта“ се основава на Глобалната мрежа за цифрово здравно сертифициране (GDHCN) на Световната здравна организация (СЗО). ЕС и СЗО стартираха съвместно GDHCN през юни 2023 г., за да популяризират глобален оперативно съвместим дигитален паспорт за ваксини, базиран на цифровия здравен сертификат на ЕС, пуснат по време на пандемията.

Vaccines Today описва GDHCN като „ориентиран към гражданите метод за съхраняване и споделяне на данни“, а не като система, която разчита „единствено на системите за обществено здраве“.

Гърция беше първата европейска държава, която предложи въвеждането на паспорт за ваксинация, който в крайна сметка беше приет като „Зелен пропуск“ в ЕС. По-късно Гърция стана първата държава-членка на ЕС, която прие цифров „Ковид паспорт “.

Гръцкият университет в Крит координира проекта EVC заедно с 14 партньори от девет държави и с 6,75 милиона евро финансиране от програмата EU4Health на Европейската комисия (ЕК).

Разработването на Европейската ваксинационна карта е започнало още през 2018 г., според документи на ЕС.

Същата година Gavi, Алиансът за ваксини, обяви на годишната среща на Световния икономически форум, че ще стане първата международна организация с нестопанска цел, която ще си партнира с Центъра на Световния икономически форум за Четвъртата индустриална революция .

През 2019 г. Алиансът ID2020, заедно с Gavi и правителството на Бангладеш, обявиха нова програма за цифрова идентификация, за която по-късно беше обявено, че има за цел „да предостави биометрично свързани цифрови идентификационни номера на бебета, когато получават рутинни имунизации“.

Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс е партньор на Gavi, който от своя страна си сътрудничи тясно с ID2020 Alliance, насърчаващ развитието на цифрова идентификация.

Източник: obektivno.bg

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.