Председателят на Европейския Антонио Коща, президентът на Украйна Володимир Зеленски и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен преди началото на срещата на върха на лидерите от ЕС. Снимка: АП
Държавите от Европейският съюз не успяха да постигнат съгласие по съвместна позиция относно подкрепата за Украйна, след като Унгария не подкрепи изявление, в което се обещава предоставянето на допълнителна помощ за Киев, предаде ДПА.
В проекта на декларацията, одобрена от останалите 26 държави членки на ЕС, се потвърждаваше съществуващата позиция на Брюксел по отношение на войната в Украйна, подчертаваше се необходимостта от справедлив и траен мир, както и ангажиментът на блока да продължи да подпомага Киев, включително чрез предоставянето на военна помощ.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антонио Коща засвидетелстваха подкрепата си за Зеленски и Киев. Зеленски беше приет радушно и от почти всички останали европейски лидери, което беше в контраст със сцената, разиграла се миналия петък в Овалния кабинет на Белия дом. Но когато стана дума за приемане и на декларация в подкрепа за Украйна обаче, както се очакваше, премиерът на Унгария Виктор Орбан отказа да се присъедини към нея. Така тя беше валидирана от 26 лидери. Текстът подчертава, че не може да има преговори за Украйна без Украйна.
Унгарският премиер Виктор Орбан, който поддържа близки отношения с Кремъл, обяви още миналата седмица налагането на вето в писмо до председателят на Европейския съвет Антонио Коща, в което спомена за "стратегически различия в подхода ни към Украйна", посочва ДПА. В писмото си Орбан призова вместо това да бъде подкрепена резолюцията на ООН от миналата седмица, която призовава за бързо прекратяване на войната в Украйна, но в която не се посочва Русия като агресор. Резолюцията, която беше приета от Съвета за сигурност на ООН на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на руските сили в Украйна, бе внесена за гласуване от САЩ.
Премиерът на Италия Джорджа Мелони отново повтори, че не смята за ефикасно предложението да се изпратят европейски военни на украинска територия, след като там бъде договорен мир, предадоха АНСА и "Ти Джи Ком 24". Тя пак подчерта, че изключва изпращането в Украйна на италиански военни. Мелони заяви, че е по-добре да се мисли за по-трайни решения, като например за разширяване на обхвата на Член 5 на НАТО. Мелони също така каза, че не намира думата „превъоръжаване“ за адекватната, защото темата за отбраната касае суровините и много други области. С използването на понятието „превъоръжаване“, според Мелони, не се дават много ясни послания на европейците.
Източник: БТА
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.