Еленко Божков: Високите цени на тока са заради износа ни към Украйна

Еленко Божков: Високите цени на тока са заради износа ни към Украйна
27-11-2024г.
0
Лентата

Изключително притеснително е, че експортът на ток от нашия регион към Украйна е сериозен. В голяма степен това ще ограничи възможностите със справяне на България в едни по-сериозни климатични условия през следващите месеци. Към това трябва да добавим, че съседните на България държави в никакъв случай не са по-добре от нас по отношение на дефицита на електроенергия. Може да кажем, че през настоящия зимен сезон недостигът на електроенергия за региона ще бъде около 20 млн. MWh, които няма откъде да дойдат. Това каза в интервю за Биляна Веселинова и "Труд" енергийният експерт Еленко Божков.

- Господин Божков, колко проблемно е състоянието на енергетиката ни, ако прочетем отново декларацията на Българския енергиен и минен форум?

- Изключителна точна и навременна е декларацията на БЕМФ, даже леко закъсняла, защото събитията напредват с по-голяма скорост. Виждате, че се очакват екстремни метеорологични условия тази зима. Освен това изключително притеснително е, че експортът от региона към Украйна е сериозен. В голяма степен това ще ограничи възможностите със справяне на България в едни по-сериозни климатични условия през следващите месеци. Към това трябва да добавим, че съседните на България държави в никакъв случай не са по-добре от нас по отношение на дефицита на електроенергия. Може да кажем, че през настоящия зимен сезон недостигът на електроенергия за региона ще бъде около 20 млн. MWh, които няма откъде да дойдат, независимо, че в Гърция имат едни относително бързо маневрени мощности парогазови цикли. Затова имам притеснения относно недостига на електроенергия. Видяхме как още в края на октомври и началото на ноември, когато атомната ни централа отсъстваше с VI блок заради ремонт, имахме затруднения. Видяхме и невъзможността на възобновяемите източници да се справят с нуждите на електроенергия, особено в тъмната част на денонощието. Като описахме картината, състоянието на енергетиката ни е що годе приемливо. Приемливо, но с голям риск за това, какво ще се случи през зимата. Важно е какво ще се случи със Зелената сделка. Една ревизия на Зелената сделка, едно преразглеждане и оптимизиране на целите й, може да се отрази много благоприятно на енергетиката ни.  

- Възможно ли е включване на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ и решение ли е това на въпросителните около дефицита на електроенергия?

- Дори е задължително. Това са допълнителни 800 MWh, които няма да ги внасяме, а ще си ги доставяме от „КонтурГлобал“. В условията на малко слънце, в каквито бяхме в края на октомври и началото на ноември, ние внасяхме до 1500 MWh електроенергия ежедневно. А  1500 MWh означава VI блок, но и още мощност. Освен това ще се даде възможност за така необходимия износ за Украйна и ще може да облекчим до известна степен и съседите в производството на електроенергия.

- Но ще е необходимо и договаряне на механизъм с Европейската комисия, нали?

- Да, но при тези условия, при тези цени на въглеродните емисии и на електроенергията, ще можем да се справим и чисто пазарно. И „КонтурГлобал“ ще може да се справи.

- Като казахте чисто пазарно, от БЕМФ настояват и за обективна преоценка на прага на цената на електроенергията от 180 лв./MWh за компенсиране на индустрията. Какво трябва да се случи с компенсациите за фирмите?

- Това в такава степен декапитализира българските енергийни дружества, че задължително трябва да се преразгледа и да прага да се вдигне нагоре. Това е същото като при регулирания пазар за домакинствата, за който се грижим да има социално приемлива цена за хората, но в същото време има едни уж битови потребители, които се възползват от тези ниски цени и топлят плувните си басейни с евтин ток. Същото се получава с този таван на цените и с промишлените потребители, които се възползват от тези ниски цени, за да изнасят продукцията си в чужбина, където стават по-конкурентноспособни благодарение на този праг на цените. А енергийната компонента в тяхната продукция, в цената на техните изделия е много по-малка. Тази компенсация за фирмите трябва да се намали, но освен това много важен момент е, че така ще се освободят пари-допълнителни пари във фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Ще се увеличи възможността за капитализация на енергийните производители, защото по-голяма част от печалбите им ще може да остава в касите им. В настоящата ситуация печалбата им отива за компенсиране на промишлените потребители и така лишаваме енергийните дружества от всякаква възможност за инвестиции. Освен това, как си представяте такъв промишлен потребител да се занимава с мерки за енергийна ефективност, след като държавата му предоставя таван на цените на тока? При така сложената ситуация той въобще не се интересува да прави инвестиции за енергийна ефективност и не иска да се грижи по никакъв начин за енергийната ефективност на своята промишлена система. Абсурдни мерки се прилагат при нас за бизнеса.  

- На какво се дължат разликите в цените на електроенергия при борсите на Западна и Източна Европа, защото виждаме как България и Румъния държат понякога и двойно по-високи цени от борсите в другите европейски държави?

- Нямаме добри връзки със Западна Европа, за да може физическите потоци електрическа енергия свободно да достигат до нас, а от там и за Украйна. Защото сега енергийните нужди за Украйна се задоволяват основно от нашите държави - от Гърция, България и Румъния плюс донякъде от Полша. Но нашият регион е много натоварен със осигуряване на електрическа енергия за Украйна и от там се получават и високите цени.  

- Защо енергийни експерти предупреждават и за възможен дефицит на газ в региона?

- Защото ситуацията се усложнява, особено след 1 януари 2025 година, когато се очаква транзитът на руски газ през Украйна да бъде преустановен. Ако Украйна преустанови транзитът на газ по своите газопроводи към Европа, тогава ще се усложнят много доставките. При нас потреблението е много намалено. Ние, в България, потребяваме вече около 2,8 млрд. кубически метра годишно, а беше към 3-3,5 млрд. И вече дори може да поставим въпрос, защо „Булгаргаз“ се занимава приоритетно с тези малки количества за доставка на газ, като все ми се струва, че те могат да се реализират и чрез частни доставчици и търговци на едро.

Еленко Божков е енергиен експерт с дългогодишен опит в НЕК и министерството на енергетиката. Бил проектен мениджър по рехабилитацията на ТЕЦ “Марица Изток 3” в периода 2003-2006 г. През 2013 – 2014 е член на ДКЕВР, а през 2022 – 2023 г. е зам.-министър на енергетиката в служебното правителство на Гълъб Донев.

Източник: "Труд"

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.